Premiér Topolánek přijel na Slovensko. Jedná s premiérem Ficem a setká se i s Dzurindou.

Premiér Topolánek přijel na Slovensko. Jedná s premiérem Ficem a setká se i s Dzurindou. | foto: ČTK

Topolánek přijel za Ficem, tentokrát oficiálně

  • 6
Čerstvý premiér Mirek Topolánek odjel na první oficiální zahraniční cestu. Tradičně na Slovensko. Především o evropských otázkách jednal se svým protějškem Róbertem Ficem. Oba politici se neformálně setkali už minulou středu, ale výsledek byl rozpačitý.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

Oba politici mají už jedno setkání za sebou. Minulý týden se v Bratislavě neformálně setkali na mezistátním fotbalovém utkání. Podívat se na něj ale přijel i Ficův přítel Jiří Paroubek a atmosféra značně zhoustla. - více zde

Volný pohyb a eurozóna
Oba premiéři dávali od počátku najevo, že ideologické spory jednání neohrozí.

"Nejde o problémy, ale o to, jak čelit společným hrozbám, například v energetické bezpečnosti. Bylo by účelné, aby energetická spolupráce byla mnohem užší," naznačil Topolánek v listu SME jedno z témat.

Premiéři se nakonec zabývali především evropskými tématy. Shodli se na společném postupu v otázkách eurozóny a volného pohybu osob.

"Pokud už jsme jednou v Evropské unii, tak musí mít naši občané stejná práva. Nevidím důvod, aby někdo šikanoval občany na hraničních přechodech," prohlásil Fico na společné tiskové konferenci.

Topolánek se k Ficovi přidal. "Problém není na naší straně," řekl český premiér s tím, že vstup nových členských zemí do tzv. schengenského prostoru zdržuje Brusel.

Fico a Topolánek také prohlásili, že současné podmínky pro přechod z korun na euro jsou vůči novým zemím pětadvacítky nespravedlivé. Chtějí postupovat společně s dalšími členy visegradské skupiny.

Souběžně s jednáním premiérů probíhají rozhovory ministrů průmyslu a obchodu.

Český premiér se setká také s předsedou slovenského parlamentu Pavlem Paškou a s bratislavským primátorem Andrejem Ďurkovským. Návštěvu ukončí prohlídkou Bratislavy, návštěvou galerie a neformálním setkáním s českými podnikateli působícími na Slovensku.

Na soukromé večeří se pak sejde s bývalým premiérem a politickým spojencem Mikulášem Dzurindou.

Bezproblémové vztahy
Fico i Topolánek považují vztahy zemí, které prožily většinu 20. století v jedné domácnosti, za blízké a bezproblémové.

Projevit se v nich nemá ani ideová odlišnost politiků. "Naše rozdílná stranická příslušnost či ideová orientace určitě nebudou nijak komplikovat česko-slovenské vztahy," ujistil Topolánek.

Český premiér v červnových volbách podporoval Ficova soupeře Mikuláše Dzurindu (více zde), zatímco Fica přijel podpořit tehdejší premiér Paroubek (více zde).

Nadstandardní vztahy mezi Českem a Slovenskem dokládá i fakt, že skoro vždy vedou první kroky nových premiérů obou zemí k sousedům.

Maďarský problém
Topolánek se vyjádřil i ke zjitřeným slovensko-maďarským vztahům. Budapešti vadí slovenští nacionalisti (SNS) ve vládě a olej do ohně přilila i Slovenka maďarského původu Hedviga Malinová, která si údajně vymyslela napadení skupinou Slováků.

"Nevraživost na slovenské straně je velmi spontánní, na maďarské více organizovaná...Gyurcsányho a Ficova vláda - pokud uhlídají některé projevy zhoršujících se vztahů - jsou vlády, které by měly tyto problémy řešit efektivně," prohlásil Topolánek.

Mezi Čechy a Slováky podle Topolánka obdobná krize nehrozí. "Myslím, že nejsem jediný, kdo ještě dnes, po čtrnácti letech (od rozdělení) stále očekává po české hymně Nad Tatrou sa blýska," uvedl premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue