Vláda, do které jsme schopni jít, nemůže být jenom překlenovací nebo udržovací, říká Mirek Topolánek.

Vláda, do které jsme schopni jít, nemůže být jenom překlenovací nebo udržovací, říká Mirek Topolánek. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Topolánek: Požádám o důvěru i bez ČSSD

  • 1167
Nový premiér Mirek Topolánek se chce ještě dva týdny pokoušet přesvědčovat Paroubkovu ČSSD, aby umožnila vznik jeho vlády. Pokud se mu to nepovede, zkusí jít do Sněmovny a požádat o důvěru pro svou vládu, aniž ji bude mít předem zajištěnou.

Přejít na speciál Hledá se vláda

Jiří Paroubek chtěl v pondělí na jednání předsednictva ČSSD prosadit definitivní ukončení jednání s ODS. Co tomu říkáte?
Musím říct, že my vydáváme podstatně vstřícnější prohlášení. Nicméně jsme od začátku říkali, že ta vláda, do které jsme schopni jít, nemůže být jenom překlenovací nebo udržovací, musí obsahovat hlavní reformy, se kterými jsme přišli před volbami.

Ano, ale ono už to vypadá, že vás prostě nepodpoří.
Z naší strany je pořád zájem v jednáních s ČSSD pokračovat, přičemž ty mantinely jsou zúžené. Situace, kdy se takto odejde z jednání bez vážného důvodu (jako v pondělí), samozřejmě může být pro další jednání složitá.

Opravdu ještě věříte, že sociální demokraty přesvědčíte, aby tolerovali vaši vládu?
Záleží na tom, co vlastně sociální demokraté chtějí. Pokud touží po svém pokusu sestavovat vládu, tak toho stejně nakonec dosáhnou. My tomu už nemáme žádnou šanci zabránit, protože už jim byl přislíben.

Nebyl tedy váš záměr vzít do vlády šest nestraníků, jak chtěla ČSSD, zbytečný?
Pokud bude jednání pokračovat, tak se prostě znovu vrátíme ke stolu. A jestliže jsme už připustili, že budeme doplňovat menšinovou vládu ODS o nestraníky, tak potom si nedovedu představit jiná jména než ta, která mám. Právě Jiřímu Paroubkovi posílám ta jména s nějakou charakteristikou. Pokud by jednání neměla pokračovat, tak je to zbytečné.

Jak dlouho ještě chcete se socialisty vyjednávat a přesvědčovat je, aby umožnili vznik vaší menšinové vlády?
Ten termín je konec příštího týdne, kdy chci prezidentu Václavu Klausovi představit svou vládu, se kterou půjdu sestavovat programové prohlášení a žádat o důvěru v Poslanecké sněmovně.

Co budete dělat, když jednání zkrachují a podporu pro vládu nezískáte?
Buď je varianta jít do Sněmovny žádat o důvěru bez předem dojednané podpory, nebo navrhnout nějakou překlenovací vládu.

Bude to vláda trojkoaliční s lidovci a zelenými, nebo "čistokrevná" vláda ODS, anebo v ní bude těch šest nestraníků?
To není dnes úplně podstatné. Pokud má být vláda sestavena, tak minimálně do června 2009, po našem předsednictví v Evropské unii. Všechno ostatní vede k předčasným volbám.

Vedení ODS se liší v názoru, zda se vám podaří vyjednat podporu pro vládu. Místopředseda Nečas je skeptik, Langer optimista. Co vy?
Já jsem mírný optimista, to znamená ještě ne skeptik.

Proč tedy podle mírného optimisty zkrachovala pondělní jednání s ČSSD?
Jednání skončila skoro ještě dříve, než začala. Necítím žádnou vinu, že zkolabovala. Každý tam šel s jiným cílem. ČSSD jednoznačně s cílem se nedohodnout.

Co po vás Jiří Paroubek chtěl?
To jednání zkolabovalo na prostém faktu, že Jiří Paroubek přišel s tím, že výsledkem neměla být dohoda, ale definitivní odříznutí ODS od menších partnerů – lidovců a zelených. Změna volebního systému – to jsme odmítli, a tím to jednání skončilo, aniž jsme začali jednat o problematických veřejně známých bodech.

Co přesně šéf ČSSD navrhoval? Změnu volebního systému na většinový?
Abych řekl pravdu, jeho slova jsou natolik iracionální, že my jsme se ke konkrétnímu jednání v podstatě nedostali. Kdybychom na to přistoupili, tak by stejně výsledkem nebyla dohoda, ale jen ono odstřižení od menších stran. To pro nás bylo nepřijatelné, takže jsme to neakceptovali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue