Topolánek povede ODS s Nečasem

  • 641
ODS i nadále povede Mirek Topolánek. Stranu chce dovést k vítězství ve volbách. Post prvního místopředsedy získal na pražském kongresu poslanec Petr Nečas, který porazil Topolánkova favorita Pavla Béma. Místopředsedy se stali Bendl, Bém, Langer a Němcová.

Předchozí vývoj ZDE

Pro Topolánka hlasovalo 354 z 391 delegátů. Proti bylo 32 hlasujících, pět hlasovacích lístů bylo neplatných.

"Děkuji za silný mandát a slibuji, že udělám vše pro to, aby ODS vyhrála příští parlamentní volby," řekl po zvolení Topolánek, který se netají ambicí stát se premiérem. V první den kongresu představil svou vizi fungování ODS do voleb v roce 2006. - více zde

Boj o prvního místopředsedu
Zástupcem staronového předsedy se stal poslanec Petr Nečas. V boji o post prvního místopředsedy porazil pražského primátora Pavla Béma a středočeského hejtmana Petr Bendla.

Topolánek v kandidátském projevu nikoho z devíti adeptů o místopředsednická křesla výslovně nepodpořil. Prohlásil, že je připraven spolupracovat s každým. Jeho favoritem nicméně byl Bém.

V prvním kole hlasování se nerozhodlo. Do druhého kola postoupil Bém (157 hlasů) a Nečas (146 hlasů). Pro Bendla hlasovalo jen 78 z 385 delegátů, čtyři hlasy byly neplatné. Ve druhém kole delegáti nakonec upřednostnili 197 hlasy Nečase, Bém dostal o sedmnáct hlasů méně.

Nečas ve straně reprezentuje konzervativní proud a moravskou část ODS. Ještě před zvolením uvedl, že do vedení patří i "politický veterán a konzerva". Jako svoji výhodu zmínil loajalitu, kterou zachovával vůči Topolánkovi, s nímž před dvěma lety prohrál souboj o předsednickou funkci.

Funkci prvního zástupce předsedy občanských demokratů na sjezdu opustil Jan Zahradil. Poté, co se stal šéfem europoslanců ODS, o znovuzvolení neusiluje. Chce však zůstat stínovým ministrem zahraničí a zasedat bude i ve stranickém grémiu.

Čekaní na místopředsedy
Nejdéle trval výběr dalších čtyř řadových místopředsedů, kterých je v nejvyšším vedení oproti minulosti o jednoho více.

Žádný z osmi kandidátů nezískal v prvním kole volby dostatečný počet hlasů. V druhém kole se zvolení dočkali neúspěšní kandidáti na prvního místopředsedu Bém a Bendl a stínový ministr vnitra Ivan Langer.

O posledním místopředsedovi se rozhodlo až ve čtvrtém kole poté, co se mohli do volby přihlásit i noví zájemci. Do duelu Miroslavy Němcové a poslance Martina Římana však nikdo nevstoupil. Nakonec se radovala místopředsedkyně ODS.

Už po prvním kole stáhl svou kandidaturu Miroslav Beneš, ve druhém odpadli Vlastimil Tlustý a Oldřich Vojíř.

Topolánkova nulová tolerance
Ještě před zvolením Topolánek prohlásil, že od členů ODS bude vyžadovat disciplínu a tah na branku. K vítězství podle něj dovede ODS lepší organizace strany, týmová a tvrdá práce.

Varoval před tím, aby ODS nepodlehla pod vlivem posledních volebních úspěchů pocitu uspokojení, aby "předčasně nechladila šampaňské a rozdělovala si posty". ODS nesmí opakovat staré chyby, zdůraznil.

"Socialistická vláda je tak slabá a nekompetentní, že se do značné míry poráží sama," uvedl Topolánek.

Vyzval k důsledné nulové toleranci, a to i do vlastních řad. Po kongresu hodlá založit profesionální analytické a posílit personální oddělení hlavní kanceláře ODS.

Outsider vítězem voleb
Topolánek se dostal do čela občanských demokratů před dvěma lety, když poměrně překvapivě vystřídal v předsednické křesle Václava Klause. Tehdy rozhodně nepatřil k favoritům nynějšího prezidenta a mnozí pochybovali o tom, že zvládne stranu řídit odchodu zakladatele a dlouholetého šéfa.

Nakonec ODS pod Topolánkovým vedením suverénně vyhrála prezidentské, evropské, senátní a krajské volby. Neuškodila mu ani stále neobjasněná aféra kolem údajného pokusu uplatit unionistického poslance Zdeňka Kořistku, do níž je zapleten Topolánkův tajemník Marek Dalík.

Osmačtyřicetiletý Topolánek na podzim už neobhajoval senátorský mandát. Rozhodl se vsadit vše na jednu kartu - obhájit pozici v čele ODS a být jejím lídrem ve volbách do sněmovny.

Protože nyní nemá žádnou placenou funkci, ještě před kongresem vedení ODS určilo, že předseda bude ze stranické pokladny pobírat měsíční plat. Topolánek bude brát stejně jako šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý, tedy více než 72 tisíc korun.

Staronový předseda ODS Mirek Topolánek (vpravo) přijímá gratulace poté, co byl na kongresu ODS v Praze znovuzvolen do funkce. (5. prosince 2004)

Poslanec Petr Nečas hovoří na pražském kongresu Občanské demokratické strany, který ho poté zvolil prvním místopředsedou. (5. prosince 2004)

Mirek Topolánek na kongresu ODS v pražském Top Hotelu. (4. prosince 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video