Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Topolánek podá za týden demisi

Praha (red) - Vláda premiéra Mirka Topolánka včera nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Její ministři nyní musí podat demisi. Čtyři měsíce po volbách se tak jednání o vládě vrací prakticky na začátek. Prezident Václav Klaus z cesty po Asii vzkázal, že nového premiéra nejmenuje do senátních a komunálních voleb. První kolo senátních voleb se uskuteční společně s komunálními volbami 20. a 21. října, druhé kolo senátních voleb o týden později. Předseda ČSSD Jiří Paroubek doufá, že druhý pokus o zformování kabinetu dostane on. Pak by zřejmě zkusil sestavit vládu, která by se opírala o toleranci KSČM a někoho dalšího z jiné strany. Klausovi spolupracovníci ale tvrdí, že vládu opřenou o komunisty prezident nepřipustí. Možností dalšího vývoje je řada. Prezident může znovu jmenovat Topolánka, ale teoreticky může pověřit jiného politika ODS nebo právě Paroubka.

Kabinet Mirka Topolánka důvěru Sněmovny nezískal. Demisi podá příští středu. Kdo bude sestavovat další vládu?

Praha - Je to poprvé v historii samostatné České republiky, co kabinet neuspěl v tomto klíčovém hlasování. Topolánkův kabinet získal 96 hlasů, proti bylo 99 poslanců. Vládu podle očekávání podpořili občanští demokraté, zelení a většina lidovců. Až kabinet odstoupí, ocitne se v klíčové roli prezident Václav Klaus. Bude to on, kdo rozhodne o tom, komu a kdy svěří druhý pokus o sestavení vlády. Po demisi s největší pravděpodobností pověří Topolánkovu vládu, aby spravovala zemi až do jmenování nových ministrů. Ústava prezidentovi neříká, jak rychle má jmenovat dalšího premiéra. Očekává se, že ODS by mohla zůstat u vlády do senátních a komunálních voleb. Teprve pak by zřejmě prezident někoho pověřil sestavením dalšího kabinetu. Ústava hlavě státu nepředepisuje, koho má jmenovat.

Ze spojenců soupeři

Cesty dřívějších velkých politických spojenců Mirka Topolánka a Miroslava Kalouska se po hlasování o důvěře vládě zřejmě definitivně rozešly. „Myslím, že dnes ohlásil odchod z politického života,“ komentoval Topolánek chování Kalouska, který nezvedl pro jeho vládu ruku.

Jak nás vidí svět?

Světové agentury hlasování sněmovny označily za krok směrem k předčasným volbám. Zahraniční novináři si také všímají, že politické zmatky otřásají v posledních týdnech skoro celou střední Evropou. Na rozdíl od Polska či Maďarska však politická situace v Česku tuzemské finanční trhy nechává klidnými.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video