Topolánek se o místo poslance tentokrát ucházet nebude. Konec jeho šéfování ODS je na něm. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek nejde do voleb. Co bude dál s ODS v otázkách a odpovědích

  • 653
Jméno Mirek Topolánek pravděpodobně v nejbližších měsících zmizí z vysoké stranické politiky. Historicky druhý předseda ODS nebude v květnu kandidovat do Sněmovny. Uvnitř strany se teď řeší, kdo bude předsedou. A kdy. Zorientujte se v nové situaci podle otázek a odpovědí.

Co udělal Mirek Topolánek, kandiduje do Sněmovny?

Uposlechl výzvu širšího vedení strany, výkonné rady, a opustil post celostátní volební tváře ODS a lídra jihomoravské kandidátky. Jak iDNES.cz potvrdil mluvčí strany Martin Kupka, Topolánek momentálně v květnových volbách do Sněmovny vůbec nekandiduje.

Názory v ODS

1. Kdy by měl Mirek Topolánek (M.T.) odstoupit?

2. Kdo by měl dál vést stranu?

David Vodrážka, první místopředseda
1. Měl by se rozhodnout zhruba do měsíce. Rezignoval bych na jeho místě až po volbách.
2. Já? Ambici jsem nikdy neměl, ale jsem připraven podpořit P. Nečase, aby se mohl věnovat volbám, já bych se věnoval ODS.

Petr Nečas, volební lídr
1. Není nutné dávat termíny, myslím, že se rozhodne správně.
2. Jsem připraven být po vyhraných volbách premiérem, záleží na pověření grémia. O předsedovi rozhodne kongres po volbách.

Petr Gandalovič, ústecký lídr

1. V ODS teď existují dvě mocenská centra. Myslím si, že to není dobře.
2. Pokud M.T. odejde, může stranu s pomocí grémia řídit první místopředseda David Vodrážka. O předsedovi rozhodne kongres.

Petr Bendl, středočeský lídr

1. Před volbami, aby se odstranila dvojkolejnost.
2. O novém předsedovi je předčasné hovořit. Není problém, aby po odstoupení M.T. převzal kompetence David Vodrážka.

Miroslava Němcová, lídr na Vysočině

1. Co nejdříve, neboť je pro politické soupeře "snadným cílem".

"Pan předseda ani neměl takový požadavek," řekl Kupka. Na jižní Moravě se lídrem stal Václav Mencl. (více o něm čtěte zde)

Kdo povede stranu do voleb?

Petr Nečas. Dlouholetého místopředsedu pověřila tímto úkolem výkonná rada, která vyzvala Topolánka k odchodu. Nečas bude volební tváří, bude představovat další části programu ODS, chodit do televizních debat s politickými konkurenty a přesvědčovat voliče, že strana na tom není tak zle, jak vypadá. (čtěte také Jsem připraven být i premiérem, říká Nečas)

Co teď bude s Topolánkem?

Zatím bude stranu řídit jako kongresem řádně zvolený předseda, mandát má do podzimu. Otázkou je, zda ho nesloží dřív. Podle Nečase má na rozhodnutí čas podle vlastní úvahy, třeba pražská ODS by ale chtěla určitě odchod předsedy ještě před volbami. První místopředseda David Vodrážka soudí, že by se Topolánek měl rozmyslet do měsíce. Do té doby se bude Topolánek věnovat práci uvnitř strany, dál zodpovídat za administrativu a podporovat volební tvář v kampani.

Kdy si strana zvolí nového předsedu?

Názory uvnitř se zatím různí. Řádný kongres pro volbu nového vedení je naplánovaný na podzim. I Topolánek ale mluvil o tom, že když volby prohraje, končí. V takovém případě by se vrcholný orgán ODS mohl sejít vzápětí po volbách. Záležet bude na termínu Topolánkova odchodu. Pravděpodobnost, že by se kongres uskutečnil před volbami, je malá.

"Myslím, že musejí kongres udělat po sněmovních volbách, nejpozději začátkem září, aby do komunálních voleb na začátku října šli s novým vedením. Tuto agonii nemůžou prodlužovat příliš dlouho," míní politolog Josef Mlejnek.

Kdo bude novým předsedou?

Otázka možná palčivější, než jak vyhrát volby. Nespokojenost s Topolánkem v ODS bobtnala dlouho. A stejně dlouho nenacházel řešení problém, kdo na jeho místo. Petr Nečas teď dostal prostor přesvědčit, že by to mohl být on. První místopředseda David Vodrážka získal svůj post díky Topolánkově zákulisní hře a za více než rok vůdcovstvím příliš nepřesvědčil. O křeslo předsedy se nechce ucházet ani poslední Topolánkův vyzyvatel Pavel Bém. Podporuje Nečase.

"Jasně jsem řekl, že nebudu kandidovat na předsedu ODS. Občanští demokraté potřebují nějaký sjednocující prvek, element, autoritu... a já jsem byl jeden z účastníků antagonizace," vysvětlil Bém. Ochotu vést stranu třeba i do nejbližších voleb projevila místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Naopak předseda Senátu Přemysl Sobotka, který jako první otevřeně vyzval Topolánka k rezignaci, podle svých slov o šéfovské křeslo zájem nemá.

Změní se teď volební kampaň ODS?

Manažerem kampaně zůstává Ivan Langer. Podle Nečase není důvod její parametry zásadně měnit, spíš se změní osobní program nového lídra. Zúčastní se akcí, s nimiž zatím nepočítal. Stále ale sází na prosazování čtyř pilířů: vytváření pracovních míst, snižování dluhů a deficitu, podporu podnikání a zpřísnění sociálních dávek.

Na jihu Moravy, kde kandidoval, Topolánek stále figuruje na letácích a billboardech. "Změna je drobný technický problém," řekl ČTK předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Znovu tisknout musí i soupeř, ČSSD si připravila materiály konfrontující se s předsedou ODS.

"To, co zatím ODS předváděla v kampani, byla taková dílčí opatření. Nebylo tam nic, co by dokázalo voliče zaujmout a upoutat jejich pozornost. Chybí tam tahák. V tom spočívá umění lídra, vyhmátnout a umět prodat lidem, co mu volební tým připraví. Získat si voliče emočně," míní politolog Josef Mlejnek.

Budou se měnit další kandidátky ODS?

Podle informací MF DNES existoval plán, aby se strana do voleb zbavila i exministra vnitra Ivana Langera a pražského primátora Pavla Béma. Vyvolávají negativní reakce u části voličů. Takový postup by se líbil i ČSSD, požádala o to Petra Nečase. (čtěte Nečas odmítl Paroubkův diktát, jak udělat z ODS politického partnera)

Protože odmítl, nic dramatického už se asi nestane. Zazněl návrh, aby Nečas kandidoval na jihu Moravy, zatím vede Zlínský kraj. Topolánek zmizí z kandidátky pravděpodobně v pondělí 29. března. Do té doby lze listiny doplňovat a měnit na nich pořadí. Na stahování kandidátů zbývají ještě dva měsíce.

Může strana ještě uspět ve volbách?

Straníci věří, že Nečasova nominace do čela kampaně zastavila propad preferencí, ba dokonce způsobí jejich růst. Nic jiného jim také nezbývá, další a další průzkumy potvrzují různě velký náskok ČSSD.

"V našich průzkumech se ukazovalo, že ODS je oslabována v zápase z ČSSD, část té podpory šla malým stranám. ODS nedovedla dostatečně razantně zapůsobit na voliče a ukázat, že je silnou akceschopnou stranou," říká Jan Hartl z agentury STEM.

Poslední události podle něj straně nepomohou. Dlouhodobě má totiž problém s integritou a působí rozpačitě. "Přímé dramatické dopady neočekávám. Ale hodně lidí si bude klást otázku, jaká je vlastně ODS a bude na to hledat odpovědi," míní Hartl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue