Není důvod  měnit prezidenta ani způsob, jak je volen. Tak dnes promluvil premiér Mirek Topolánek.

Není důvod měnit prezidenta ani způsob, jak je volen. Tak dnes promluvil premiér Mirek Topolánek. | foto: David Port, MF DNES

Topolánek nechce, aby prezidenta volili občané

  • 320
Ministerský předseda Mirek Topolánek se vyslovil proti možnosti, aby prezidenta vybírali občané v přímé volbě. "Jsem pro zachování nynějšího stavu," řekl Topolánek. S naprosto opačným názorem před ním vystoupil šéf ČSSD Paroubek, který ostře kritizoval Václava Klause.

Volba hlavy státu bude zřejmě nadále v rukou poslanců a senátorů. Vyplývá to z názorů, které zazněly v Senátu na semináři s tématem přímé prezidentské volby.

Proti je především nejsilnější politická strana ODS a nic nenasvědčuje tomu, že by se její postoj změnil.

Topolánek sice nejdříve řekl, že není přesvědčeným zastáncem ani jedné varianty (tedy buď volby parlamentem, nebo občany), následně se ale vyslovil jednoznačně pro první variantu.

"To mě jako konzervativce vede k tomu neměnit dnešní status quo, když k tomu nejsou pádné důvody," prohlásil.

Jako jeden z hlavních argumentů uvedl fakt, že prezidentští kandidáti nemusí dělat předvolební kampaň. "Rozhodně považuji za výhodu, že naše prezidentské volby neprovází politická kampaň, která vždy nějak rozděluje občany a vnáší do společnosti jeden negativní souboj navíc," řekl.

Zároveň tvrdil, že "když prezident nemá přímo možnost ovlivňovat aktuální politiku, je trochu nadbytečné, aby se jeho mandát odvozoval přímo od vůle občanů". "Hraje spíše roli ústavní pojistky a národního svorníku," podotkl premiér.

"Pokud něco funguje a není vůbec jisté, že něco jiného by fungovalo lépe, tak proč to měnit? Jsem tedy pro to zachovat nepřímou volbu hlavy státu," tvrdil Topolánek a omlouval se, že přednesl na své poměry poněkud nezáživný projev, jelikož šlo o vážné téma.

"Pokusím se to odlehčit alespoň citátem Oskara Wilda, který reflektuje často nadužívané slovo lid v této diskusi: Demokracie znamená mlácení lidu lidem pro lid. Opakujte si to doma před spaním," končil předseda vlády.

Paroubek sní o jiném prezidentovi než Klausovi
Naopak předseda ČSSD Jiří Paroubek promluvil zcela jednoznačně pro přímou volbu, svůj proslov využil také ke kritice prezidenta Klause.

Paroubek upozorňoval, že jeho strana navrhla přímou volbu už do ústavy v roce 1992, a i nyní je podle nejnovějšího průzkumu 86 procent organizací ČSSD pro lidovou prezidentskou volbu. Stejně tak je 90 procent proti tomu, aby měl větší pravomoci.

"Už dnes se ukazuje každým dnem přesvědčivěji, jak by byla přímá volba prezidenta potřebná," prohlásil. Podle něj by taková volba například zabránila dle jeho názoru nedůstojným tahanicím, které předcházely dramatické volbě Václava Klause.

"Sním o tom, že v čele státu bude jednou prezident, který na jedné straně bude mít nepochybně své vyhraněné názory, a na druhé straně bude respektovat svou ústavní pozici mířící k integraci a stmelování, který bude schopen morálně duchovního vedení země," sdělil Paroubek.

Setkání v Senátu organizuje sdružení eStat.cz - efektivní stát, v horní parlamentní komoře se sešli šéfové všech parlamentních stran, což umožnilo udělat si přesný přehled o názorech politiků na dané téma.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video