Snaha o demonstraci stranické jednoty je logická. Chtějí-li nespokojenci s Topolánkem zúčtovat, mohou to udělat na volebním kongresu za rok.

Snaha o demonstraci stranické jednoty je logická. Chtějí-li nespokojenci s Topolánkem zúčtovat, mohou to udělat na volebním kongresu za rok. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Topolánek na sjezdu: Nekritizujte a tvařte se jednotně

  • 194
Kritika zakázána, smí se pouze tleskat úspěchům vlády Mirka Topolánka. Snad už jen takové upozornění chybělo na vstupních dveřích pražského paláce Žofín, kde se v sobotu sešlo téměř pět set členů ODS na stranickém kongresu. Přání lídra Topolánka vyšlo tak napůl.

Jeho oponenti chystanou kritiku nakonec spolkli a brumlali jen v zákulisí na chodbách. Odvahu jít s výtkami k mikrofonu našel málokdo. Ale ani se vstoje neděkovalo vládě, jak si přál Topolánek.

"Tento kongres je nevolební, a tak se má podobat konventu amerických republikánů, kde všichni mají třepetalky a volají: Ještě čtyři roky! V případě prezidenta Klause: Ještě pět let!" žádal Topolánek o hladký průběh.

A varoval: "To, že tady někdo vystoupí a řekne negativní názor, který bude zítra v novinách, má jepičí život!" Protože k mentalitě ODS patří pravidlo "neventilovat vnitřní problémy navenek a tvářit se jednotně", odpůrci se stáhli.

Odvážili se jen jeho hlavní vnitrostraničtí oponenti. První místopředseda a pražský primátor Pavel Bém nepřímo vyčetl Topolánkovi chování připomínkou japonského přísloví: "Slabý se vzteká, ale silného poznáš podle toho, že se usmívá."

Mirku, dělej s tím něco...
Další místopředseda a zároveň středočeský hejtman Petr Bendl zase premiérovi vytkl chování k novinářům. "Mirku, říkám ti veřejně a bez jakýchkoli postranních úmyslů, změň to a věnuj se tomu," žádal.

To bylo z kritiky zhruba tak vše. Například ve čtyři odpoledne, kdy se teprve dostalo na politickou diskusi, už dávno odjela řada moravských delegátů. A večer, když se schvalovala jednotlivá usnesení, už v prořídlém sále seděly jen tři stovky straníků místo ranních 450.

"Prosím, neopouštějte ještě sál, ať jsme usnášeníschopní. Jinak nedostane nikdo najíst," snažil se kolegy udržet moderátor kongresu, europoslanec Jan Zahradil.

Snaha o demonstraci stranické jednoty je logická. Chtějí-li nespokojenci s Topolánkem zúčtovat, mohou to udělat na volebním kongresu za rok. Ale zrovna teď ODS nemá sebemenší důvod veřejně dehonestovat a oslabovat svého premiéra. Vždyť vládu čekají v prosinci ve Sněmovně dvě zkoušky: bude čelit pokusu opoziční ČSSD o svržení a pak schvalování státního rozpočtu.

... čeká tě boží soud
Možná nejdůležitější věc přijde pak v únoru – volba prezidenta. Všichni tuší, co by případné nezvolení otce zakladatele Václava Klause na dalších pět let na Hrad udělalo s tolik zmiňovanou jednotou ODS.

Lze však očekávat, že kritici se nyní odmlčeli jen do únorové prezidentské volby – a pak na premiéra znovu zaútočí. Skoro až varovně totiž zněla věta poslance Vlastimila Tlustého, předáka protitopolánkovské vnitrostranické opozice.

"Zvu vás na boží soud za tři čtyři měsíce. Jestli mám pravdu, že reformy jsou nedostatečné, naše preference budou dál klesat."

Tlustého lidé chtěli navíc prosadit, aby v březnu 2008 po prezidentské volbě byl mimořádný kongres. Topolánkovi se to podařilo zmírnit na "ideovou konferenci". To je sešlost, kde se sice bouřlivě diskutuje o programu, ale na rozdíl od kongresu se tam nepřijímají žádná stanoviska, nikdo se nevolí ani neodvolává.

I co se týče dalších věcí, Topolánek o víkendu vyhrál vše: smí dokonce podepsat nenáviděnou reformní smlouvu EU. Delegátům, co mu to chtěli zatrhnout, pohrozil sebevědomě demisí. Sebejistý byl už ráno.

Kritizovat sebe a svou vládu sice nedoporučil, ale sám na všechny ostatní v sále tvrdě útočil: na starosty (zajímají je jen penězovody z Prahy), úředníky v regionech (nepomáhají vládě, kampak se ti čerchmanti schovali?) i rebely mezi poslanci (mají ambice a vydírají).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video