Topolánek může ztratit, Gross jen získat

  • 47
Stanislav Gross je před krajskými a senátními volbami paradoxně v lepší pozici než Mirek Topolánek: nemá co obhajovat. Na první pohled to vypadá skoro jednoznačně: ODS už dva roky vede žebříčky volebních preferencí a po vítězství v červnových eurovolbách míří k triumfu v krajích.

Články o podzimních volbách najdete ZDE




Jenže tak jednoduché to Topolánkova strana mít nebude. A pro jejího šéfa bude výsledek voleb a hlavně skládání krajských koalic rozhodujícím momentem v jeho cestě za obhajobou předsednického postu na prosincovém kongresu strany.

ODS musí obhajovat
"Výsledek červnových voleb považuji za anomálii. Ten rozdíl už bude v krajských volbách výrazně menší," prohlásil před časem místopředseda ODS Petr Nečas.

I další politici ODS připouštějí, že Gross v čele ČSSD bude silnějším soupeřem než jeho předchůdce Vladimír Špidla. Průzkumy už také skutečně ukázaly, že se sociální demokraté pravděpodobně odrazili ode dna, kde se ocitli právě při červnovém propadáku. "Zjednodušeně řečeno - my už před volbami nemůžeme příliš získat, ale jen ztratit," říká jeden z politiků ODS.

Občanští demokraté mají situaci o to těžší, že musí obhajovat již dobyté pozice.
Laťka přitom leží vysoko: ODS od roku 2000 spoluvládne ve všech třinácti krajích a v devíti má svého hejtmana. (Podobně obtížné to má ODS v Senátu, kde bude křeslo obhajovat hned devět z šestadvaceti jejích senátorů.)

Ani výrazné volební vítězství ODS však Topolánkovi automaticky nezaručí klid. Po volbách totiž bude následovat možná ještě obtížnější úkol: úspěšně dojednat krajské koalice.

Zopakovat to ve všech devíti případech však bude velmi obtížné, připouštějí už mnozí lidé v ODS. A každý "ztracený" hejtmanský post přitom znamená pro Topolánka problém, který se mu může na kongresu vrátit.

To Gross je na tom o poznání lépe. Pokud strana uspěje lépe než v červnu - a to je pravděpodobné - nemusí mít Gross obavy, že by na sjezdu na jaře 2005 musel o svůj post skutečně tvrdě bojovat. Na rozdíl od ODS navíc sociální demokraté nemají téměř co obhajovat - v roce 2000 v krajích propadli, nemají ani jediného hejtmana.

"Zásluhou" sociálních demokratů může po těchto volbách padnout další z tabu české politiky - je totiž možné, že v krajské "vládě" poprvé zasednou komunisté. Situace na to je zralá v Ústeckém kraji, kde KSČM získala nejvíc mandátů už před čtyřmi lety.

Sociální demokraté, kteří dnes na severu Čech vládnou s ODS, by se komunistům v radě nebránili. "Rozhodně to dopředu nevylučujeme," říká krajský lídr ČSSD Jaroslav Foldyna.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach je pro spolupráci s komunisty i v senátních volbách. Pokud se do druhého kola dostane kandidát jedné z těchto stran, měl by získat jejich společnou podporu. Škromachova slova už přivítal místopředseda KSČM Václav Exner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video