Mirek Topolánek

Mirek Topolánek - Moskva (10. ledna 2009) | foto: Reuters

Topolánek možná zveřejní zprávu tajné služby o kauze Savoy

  • 158
Premiér Mirek Topolánek chce zveřejnit zprávu Bezpečnostní informační služby o kauze Savoy, která údajně mohla ovlivnit loňskou volbu prezidenta. Kompletní materiál dostane od tajné služby vláda a ministři pak rozhodnou, zda a v jakém rozsahu informace zveřejní.

"Pokud to bude nezbytně nutné, musí dojít k takovému uvolnění informací, aby se veřejnost seznámila s celou kauzou a ovlivněním volby prezidenta," řekl Topolánek.

"Vyjádření premiéra je třeba vnímat a hodnotit jako sdělení vrcholného představitele vlády, který ví, o čem mluví," reagoval mluvčí BIS Jan Šubert pro iDNES.cz.

Šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc má ale k Topolánkově záměru výhrady. "Pokud se tak vláda rozhodne, ať ji zveřejní celou, a ne jenom části, které sama vybere," řekl Tejc iDNES.cz.

Kvůli zprávě se dokonce minulý týden mimořádně sešla komise pro kontrolu BIS. "Měli jsme informace, že nějaká zpráva vzniká a že má uniknout na veřejnost. Proto jsme si zavolali pana ředitele Langa (ředitel BIS) a upozornili ho na to," vysvětlil Tejc.

Zatím ale není jisté, zda celý materiál zpracovala BIS, nebo se na něm podílely i další bezpečnostní složky. Pochybnosti panují také o tom, jestli zprávu uvidí všichni občané, nebo jen ti, kteří se účastnili voleb prezidenta. Zatímco Topolánek totiž hovoří o "veřejnosti", ministr Ivan Langer, kterému podléhá civilní rozvědka, mluví o "volitelích".

Hotel Savoy PrahaKvůli úniku nahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy před loňskými prezidentskými volbami byli obviněni dva lidé - bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák. Oběma hrozí až pět let vězení, připomněla ČTK.

Domlouval kancléř Weigl hlasy pro Klause?

Dvořák je podezřelý z toho, že pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Miroslava Šloufa a Jiřího Weigla. Disk prý potom předal třetí osobě, která nahrávku poskytla médiím - čtete zde Druhý klíčový muž aféry Savoy byl obviněn

Loni se spekulovalo o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro prezidentského kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara - čtěte zde Kamery v hotelu Savoy nahrávaly zločince i Šloufa s Weiglem

Záznam, který nahrály bezpečnostní kamery hotelu, zveřejnil server Aktuálně.cz čtyři dny před prezidentskou volbou. Zveřejnění nahrávky mělo vliv například na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě prezidenta. Novinářka Sabina Slonková dostala nedávno pokutu za to, že odmítla sdělit, od koho informace získala.

Dozvím se, proč mě BIS sledovala, libuje si Randák

Topolánek už dříve uvedl, že za únikem podle něj stojí bývalý ředitel rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, který byl koncem ledna pověřen vedením sekce PR a marketingu sociální demokracie.

Karel RandákKarel Randák ve čtvrtek večer v rozhovoru pro televizi Z1 zprávu o možném zveřejnění informací přivítal. "Pokud chce pan premiér zprávu BIS zveřejnit, budu jenom rád. Bylo by záhodno objasnit, pakliže mě BIS odposlouchávala, mě zajímá, proč se tak dělo. Jestliže se zpráva zveřejní, musí se zveřejnit i toto," řekl bývalý šéf civilní rozvědky.

Randák také zpochybnil, že by zpráva BIS byla dělána na objednávku. "Podle informací, které mám já, byl ten únik do médií dělán na objednávku," řekl Randák.

Bývalý rozvědčík Randák i Dimun, nynější šéf PR sociálních demokratů, svoji účast na případu popřeli. Šlouf tehdy řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru - čtěte zde Randák ani Dimun únik videa ze Savoye nezařídili, tvrdí ÚOOZ

,

Video