Nejste lidi, vyháněl Topolánek novináře z přednášky o korupci

  • 808
Velmi zhurta začal bývalý premiér Mirek Topolánek středeční přednášku o korupci a byrokracii. V malé čítárně Emauzského kláštera ho nemile překvapila přítomnost novinářů, a tak se je vulgárním slovníkem snažil vykázat. V následujících více než dvou hodinách zmínil Babiše, Bartáka, kmotry z ODS i svůj spisovatelský debut.

"S mrdk*ma nespolupracuju. Vítám lidi, ne novináře, to nejsou pro mě lidi," řekl Topolánek na uvítanou hostům přednášky, kterou uspořádal Občanský institut. Expremiér předvedl svůj pověstný temperament, když hrozil, že mikrofon iDNES.cz postavený na stole vyhodí za dveře. Novináře vykázal ze své blízkosti.

Pak se pustil do přednášky o příliš velké míře byrokracie a úplatkářství. "Restrikce korupce neřeší podstatu problému. Je potřeba zmenšit stát a přerozdělování. Zájem politiků a byrokratů není na tom, aby se to vyřešilo," poznamenal. 

Jeho slova ale znevěrohodňují úzké vazby na řadu kontroverzních postav. Například bývalý ministr obrany Martin Barták bude v nejbližší době obviněn kvůli korupci při nákupu vozů Tatra (více zde).

"To by museli obvinit i mě. Je to směšné, kvůli tatrám měli obvinit někoho jiného. Korupce byla evidentně na straně Američanů, pokládám to za nesmysl. To, co vím, nesvědčí o tom, že se Barták u tatrovek dopustil korupce," komentoval kauzu Topolánek.

Někdejší premiér tvrdí, že po tehdejší Bartákově nadřízené, ministryni obrany Vlastě Parkanové, žádal, aby zrušila sekci vyzbrojování. "V té sekci jsem nevěřil nikomu a podívejte, jak to dopadlo," dodal. 

Topolánek: Uráží mě, když je Babiš světlonoš boje s korupcí

Expremiér podle očekávání hájil i svého blízkého přítele a spolupracovníka Marka Dalíka, který si podle depeší americké ambasády v Praze zveřejněných serverem WikiLeaks řekl o úplatek při nákupu obrněných transportérů Pandur. "Není to pravda. Až bude, Dalík půjde sedět. Zničili mu pověst, z velké části neoprávněně," odpověděl na dotaz jednoho tazatele.

Někdejší předseda vlády se opřel do podnikatele Andreje Babiše, i když nejdříve řekl, že o něm mluvit nebude. "Uráží mě, když se světlonošem boje s korupcí stal Andrej Babiš. Je to směšné a měli bychom to odsoudit," řekl na adresu majitele Agrofertu a předáka Iniciativy ANO 2011, který Topolánkovu éru v poslední době několikrát kritizoval.

Topolánek mluvil spatra, jen občas přečetl citát. Po přednášce odpovídal na dotazy. S chutí se před zhruba 50 posluchači chválil za své zásluhy. Tu poodkryl zákulisí politiky, jindy se blýskl svými zahraničními cestami a kontakty s globálními politickými esy.

Na otázku studenta politologie ke kmotrům v ODS uvedl, že to byl on, kdo před lety křičel na vlivného jihočeského politika Pavla Dlouhého, ať nezavádí kmotrovské praktiky. "Asi se to vyneslo ven a začalo se to používat," uvedl. Účastníky zajímal i jeho názor na krizi eurozóny, vyhlídky zelených či sílu současné vládní koalice, kterou označil za stejně slabou jako všechny předchozí.

V úplném závěru Topolánek prozradil, že chystá odbornou knihu o zahraniční a bezpečnostní politice. "Jsem spokojený člověk. Politika byla služba, ale nechybí mi to," dodal.

Topolánek se po odchodu z vrcholné politiky na jaře 2010 zaměřil na energetiku. Pracuje jako ředitel společnosti VAE Controls Group, od září také působí v bezplatné funkci předsedy Teplárenského sdružení. Na konci října se bývalý šéf ODS stal předsedou dozorčí rady Elektráren Opatovice (viz předcházející článek).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue