Paroubek často používá zájmeno já, Topolánek říká my.

Paroubek často používá zájmeno já, Topolánek říká my. | foto: Michal Barák, iDNES.cz

Topolánek mluví vulgárně, Paroubek jako aparátník

  • 1204
Lídr ČSSD Jiří Paroubek mluví jako komunistický aparátník, šéf ODS Mirek Topolánek se zase snaží o lidovost a někdy až vulgární výrazy. Shodli se na tom experti na český jazyk a komunikaci. MF DNES je požádala, aby zhodnotili, jak mluví dva hlavní soupeři červnových voleb.

ČTĚTE TAKÉ:
Jandák: Sáhnu do šrajtofle a zámek natřeme!  

Odborníci analyzovali jednak Paroubkovy a Topolánkovy projevy přednesené na stranické půdě, jednak jejich televizní debatu.

"Pro většinu pamětníků převratových časů jsou velmi negativní Paroubkovy exkurzy do tehdejší rétoriky. Profiluje se jako typický aparátník," míní profesor Oldřich Uličný z Ústavu českého jazyka.

Má na mysli pasáže, kdy premiér Paroubek loni v září na jednání vedení ČSSD vyjmenovával své nepřátele: "Páni Steigerwaldové, Mášové a jim podobní, ale i páni Kalouskové a Topolánkové."

"Kupodivu se mu tam vloudily i staré gottwaldovské výrazy jako reakční přístup a reakcionář," všiml si Uličný. Premiér Paroubek totiž stejně jako komunistický prezident Klement Gottwald v uvedeném projevu vyzýval spolustraníky, aby "vyšli z oportunistické pasivity".

"Jeho některé pasáže mohou zvláště starším připadat nepříjemně povědomé, zřejmě jsou však běžnou součástí řečníkova způsobu vyjadřování," souhlasí Jiří Kraus z Karlovy univerzity, který se zabývá rétorikou a řečovou kulturou.

Paroubek říká já, Topolánek my
Strana jsem já, nebo my? Hlavní rozdíl mezi oběma lídry je však jinde. "Paroubkova razance a agresivita se projevují tím, že říká převážně já. Naopak Topolánek téměř výlučně užívá zájmeno my a výraz společný," říká Uličný.

To docela přesně vystihuje postavení obou lídrů ve svých stranách: zatímco Paroubek "dělá" stranu, Topolánka dělá strana.

"Já bojuji s Kalouskem a Topolánkem. Učiňte výzvu, já ji přijmu, já se mimořádných voleb nebojím," zní příznačná Paroubkova věta. Topolánek naopak typicky prohlásí: "Jsme na společné vítězné cestě, my se k cíli společně dostaneme."

S tím souvisí i další věc, která je podle jazykovědců charakteristická pro předsedu občanských demokratů. "Jádrem jeho projevu je výzva. Projev má ráz především apelový, výzvový, v menší míře informativní a analytický," tvrdí Jiří Kraus.

Paroubek je na rozdíl od něho více agresivní, podle Uličného dokonce používá vojenské výrazy: "Soupeř je neumětel, který neřídil v životě ani dvoreček se slepicemi, ale volby budou těžký boj."

Vůdcovství kontra vulgarita
"Paroubek klade důraz na emocionalitu, iracionalitu a vůdcovský princip," tvrdí Oldřich Uličný a dodává, že tím může získávat body: "Jak známo, působení na prvoplánové vrstvy osobnosti bývalo nejednou u části společnosti úspěšnější."

Topolánek sice na listopadovém kongresu ODS prohlásil, že volby se dají vyhrát slušností, ale ani on se neudržel. "Na modrou cestu nebudeme tahat žádnou veteš. Vaše značka je červená a směřuje do pekel!" kritizoval spolustraníky, kteří se chtějí po volbách spojit se socialisty.

"Topolánek sice vystupuje dosti civilně, ale občas se snaží o osvěžení svých spontánních projevů lidovostí až vulgárností," míní Uličný. Jde o případy, kdy šéf ODS nazval euroústavu shit, výměnu úředníků po nástupu ODS pojmenuje nocí dlouhých nožů nebo obličej Václava Klause označí za fašizoidní.

V jednom se oba soupeři podobají: dost užívají klišé. Tím jsou třeba Paroubkovy obligátní věty "sloužit lidu této země, nová krev strany" a Topolánkovy výrazy jako například "ODS je transformační tahoun, světlo na konci tunelu".

Hlavně soupeře urazit
Úplně něco jiného než projevy před straníky jsou televizní debaty. "Jde tu hlavně o show. K dnešnímu stylu mediální zábavy patří hlavně konfrontační charakter, očekává se souboj," objasňuje základní pravidlo Jana Hoffmannová z Ústavu pro jazyk český, která zkoumala televizní debatu Paroubek-Topolánek.

"Jakmile někdo řekne jakýkoliv názor, a to je součást té vaší arogantní hry, tak ho označíte za komunistu," útočil Paroubek. "Vy svým způsobem máte patent na rozum a patent na pravdu a nepřipouštíte jiný názor než ten svůj," vracel podobně Topolánek.

Oba politiky však trumfuje, co se týče rétoriky, nejpopulárnější politik v zemi: ministr kultury a jihočeský lídr sociální demokracie Vítězslav Jandák. Ten na sebe upozornil minulý týden, kdy objížděl jižní Moravu a mimořádně bodrým způsobem sliboval peníze na památky.

"Sáhnu do šrajtofle a do května to natřeme." Jinde zase kontroloval osmimilionovou dotaci: "Šoupli jsme sem osmičku a přijeli se podívat." - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video