Neumíme táhnout za jeden provaz, postěžoval si Topolánek.

Neumíme táhnout za jeden provaz, postěžoval si Topolánek. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Topolánek k ODS: Zdědili jsme mafii a nejsme jednotní

  • 811
Mafie prorostlá do státních struktur a nejednotnost občanských demokratů. To jsou podle premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka dva nejdůležitější faktory, které by mohly ohrozit křehkou vládu pravostředého kabinetu. Topolánek je zdůraznil ve svém projevu na nevolebním kongresu ODS.

Vládu Topolánek označil za křehkou, ale silnou a úspěšnou. Zatímco s fungováním vlády za poslední rok je spokojen na 90 procent, vadí mu tahanice uvnitř strany.

popisekODS bude volit Klause
podepsali to všichni zákonodárci

"Zbytečně jsme si sami způsobili hromadu problémů tím, že jsme neuměli veřejně táhnout za jeden provaz. Věci, o které jsme se, bohužel, veřejně hádali, jsme už mezitím vyřešili nebo vyšuměly. Ale zůstala nepříjemná pachuť domácích sporů a pošramocený obraz ODS u občanů," konstatoval.

Postěžoval si ale taky na dědictví bývalých vlád ČSSD. "Mafiánské metody, díky kterým ovládla tento stát, dnes z velké části ovládají tento stát samy," tvrdil Topolánek.

Jedním dechem se opřel také do médií, která tomu prý napomáhají například zveřejňováním informací z policejních a soudních spisů.

"Jde také o masivní korupci novinářů a účelové zneužívání médií, jde o redistribuci politické a výkonné moci v této republice. Jde o šokující moc něčeho, čemu říkáme organizovaný zločin," hlásal Topolánek

Vyjádřil obavu, že stav, který zanechala sociální demokracie, narušuje podstatu vnitřní suverenity státu a jeho orgánů. "To vy jste, Miloši Zemane, Vladimíre Špidlo, a zejména Stanislave Grossi, a zejména Jiří Paroubku dopustili, aby zločin v České republice expandoval do většiny oblastí společnosti, to vy jste povýšili korupci na normu," zaznělo na Žofíně.

Řešení podle Topolánka potrvá roky. "Musíme k tomu mít odvahu a především sílu. Jen silní politici mohou vytvořit silný a bezpečný stát, ten náš jím dnes bohužel není."

Kraje jen natahují ruku
Do vlastních řad mířila kritika spolustraníků, kteří "po státu jen natahují ruku".

"Kde jsou ty zástupy kvalitních úředníků z regionů, kteří chtějí v praxi realizovat náš program každodenní prací? Kampak se ti čerchmanti schovali? Neschovali se, moji milí. Kašlou na to. Každý chce mít pouze vliv, nataženou komunikační linku, penězovod a případně kritizovat, když to nefunguje. Ale my nesmíme dopadnout jako Rocco a jeho bratři," hřímal z pódia.

Dotkl se i stranické platformy exministra financí Vlastimila Tlustého. Platforma může znamenat také nástupiště, ale váš vlak už odjel, naznačil. "Nastupte k nám ostatním," vyzval členy frakce.

K jednotě vyzýval také první místopředseda a pražský primátor Pavel Bém, který v projevu odmítl roli Topolánkova vnitrostranického oponenta.

"Bém versus Topolánek ani náhodou, to by byla největší chyba, které bychom se mohli dopustit," konstatoval. Upozornil ale, že by se občanští demokraté neměli v souvislosti s prací vlády "poplácávat po ramenech", protože radikální změny, které slibovali voličům, je ještě čekají.

Levice zatím prohrává
Připomněl, že koaličnímu kabinetu se už podařilo prosadit všechny zásadní zákony včetně reformy financí, byť někdy za cenu krvavých kompromisů. Vláda je sice křehká, ale zatím silná svou jednotou, uvedl s tím, že "komunisté a přátelé starých pořádků prohrávají".

Topolánek apeloval také na to, aby zůstalo v platnosti usnesení zakazují občanským demokratům na místní úrovni spolupracovat s komunisty. "Nemůžeme ustupovat z našich zásad," prohlásil.

Rezoluce se ale podle něj musí upravit ve smyslu, aby odpovědnost za porušování tohoto zákonu už nenesla výkonná rada, ale příslušné oblastní sdružení.

Čunek a Bursík se tématu Klaus vyhnuli
Na kongresu promluvili také šéfové dvou menší opozičních stran - Martin Bursík za Stranu zelených a Jiří Čunek za KDU-ČSL.

Čunek uvedl, že obě strany spojuje zájem na prosazení reforem, byť jsou některá opatření nepopulární a koalice má za sebou i "konstruktivní střety". Varoval před projevy arogance moci, siláctví a sobeckého prospěchářství, na které jsou lidé zvláště v dnešní době citliví.

Bursík v krátkém projevu zdůraznil roli tolerance v koaličním kabinetu.

"Tím, že uznáme, že i ten druhý může mít pravdu, nepřestupujeme na víru druhého. Můžeme se nadále tolerovat," konstatoval. Ani pro jednu z vládních stran podle něj není účast v kabinetu nevýhodná.

Čunek uvedl, že obě strany spojuje zájem na prosazení reforem, byť jsou některá opatření nepopulární a koalice má za sebou i "konstruktivní střety". Varoval před projevy arogance moci, siláctví a sobeckého prospěchářství, na které jsou lidé zvláště v dnešní době citliví, uvedla ČTK.

Oba předsedové se v projevech ODS vyhnuli ožehavému tématu blížící se volby prezidenta, v němž občanští demokraté chtějí prosadit Václava Klause.

Zatímco Bursík, jehož strana vyjednává o nominaci ekonoma Jana Švejnara, o prezidentském klání nemluvil vůbec, Čunek jen poznamenal, že KDU-ČSL jako konzervativní strana ctí úřad prezidenta a bude ho ctít i po únorové volbě. - více zde

Cameron přijel, Dzurinda bojuje s levicí
Občanské demokraty v bloku věnovaném hostům pozdravili také šéf britských konzervativců David Cameron a předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. - rozhovor s Davidem Cameronem čtěte zde

Oproti očekáváním nedorazil bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Jak podle ČTK řekl Topolánek, musí doma "svrhávat vládu" v čele se socialisty, k čemuž mu český premiér popřál úspěch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video