Premiér upozornil na souvislost mezi politickou aktivizací extremistů a útoky na lidi.

Premiér upozornil na souvislost mezi politickou aktivizací extremistů a útoky na lidi. | foto: Michal Šula, MF DNES

Topolánek i Klaus odsoudili útok na Romy. Vláda bude jednat o extremismu

Odstupující premiér Mirek Topolánek chce na pondělním jednání vlády mimořádně projednávat postup proti sílícímu extremismu. Topolánka znepokojil útok zápalnými lahvemi na dům Romů na Opavsku, po němž je dvouleté dítě v kritickém stavu. Prezident Václav Klaus to označil za "surový, odporný zločin" a "zrůdný čin".

"Jsem vážně znepokojen nárůstem extremismu v České republice, jehož nejnebezpečnějším projevem jsou přímé útoky na zdraví a životy," uvedl Topolánek ve svém nedělním prohlášení.

"Proto jsem se rozhodl, že postup proti extremismu zařadím jako mimořádný bod na zítřejší jednání vlády," dodal.

Odsoudil případ z Vítkova na Opavsku, kde v noci neznámí pachatelé vhodili zápalné láhve do domu obývaného romskou rodinou. Při následném požáru byli zraněni rodiče i dvouletá holčička, která utrpěla popáleniny na více než 80 procentech těla. - čtěte Dům na Opavsku zapálily Molotovovy koktejly“, malé dítě je v kritickém stavu

K tragickému případu se ve stejnou dobu vyjádřil i prezident Václav Klaus.

"Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal. Co za lidi mohou chtít upálit malé dítě? Tento zrůdný čin musí být vyšetřen a tvrdě potrestán," vzkázal Klaus novinářům přes svého tiskového mluvčí Radima Ochvata.

Ke Klausovi s Topolánkem se přidal i odcházející ministr financí Miroslav Kalousek. "Pokud někdo vhodí zápalnou lahev někam, kde jsou lidé a děti, tak je to prostě teroristický zločin," řekl podle ČTK s tím, že bude podporovat nejtvrdší přístup proti takovým projevům extremismu.

S extremisty je třeba bojovat

K důslednému vyšetřování vyzval i Topolánek. "...věřím, že policie a státní zastupitelství pro to učiní vše, zejména že objasní, zda tento případ má rasový podtext," uvedl.

Podle odstupujícího premiéra to však nestačí a je nutné bojovat s "ideologickým extremistickým podhoubím", z něhož se podle něj rodí podobné útoky.

Premiér vidí souvislost mezi "politickou aktivizací extremistů" a násilím vůči lidem. "Tuto spirálu zla je zapotřebí včas rozetnout," sdělil Topolánek.

V souvislosti s politickou mobilizací extremistů se nejvíce skloňuje jméno Dělnické strany (DS). Podle pražské policie ji personálně ovládli neonacisté. Šéf DS Tomáš Vandas to odmítá a u soudu vyhrál spor s ministerstvem vnitra, které navrhlo stranu rozpustit.

Poslední pochod pravicových extremistů se konal v sobotu. Asi pět stovek neonacistů si v Ústí nad Labem údajně připomínalo oběti 2. světové války, podle ochránců práv ale spíše slavili 120 výročí narození Adolfa Hitlera. Policie na ochranu města vyčlenila 1 500 mužů a zabránila násilnostem. - čtěte Neonacisté prošli Ústím nad Labem, policie zatýkala jejich odpůrce

Romové premiérovi nevěří

Útok už vyvolal reakci mezi romskými iniciativami. Hnutí romského odporu podle ČTK vyzvalo k vytvoření romských hlídek a znovu také vybídlo k emigraci do Kanady, pokud na to romské rodiny mají peníze.

Hnutí vyzvalo romské komunity, aby si připravily možné únikové cesty z místa, kde bydlí nebo pobývají. Nemají prý také za žádnou cenu nechávat starce, ženy a děti samotné bez "početné romské ochrany".

"Je to jediné, co mohou Romové v rámci svých možnosti učinit," konstatuje hnutí.

K pondělnímu mimořádnému projednávání postupu proti extremismu vládou, které ohlásil premiér Topolánek, vyjádřilo romské hnutí "naprostou nedůvěru".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video