MŮŽE I PŘEDNÁŠET. Topolánek má z let v politice řadu kontaktů v byznysu. A kdyby ho snad nikdo nechtěl, může léta přednášet o české politice. Ilustrační foto

MŮŽE I PŘEDNÁŠET. Topolánek má z let v politice řadu kontaktů v byznysu. A kdyby ho snad nikdo nechtěl, může léta přednášet o české politice. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Topolánek dostane na cestu z vedení ODS až pět platů, dál se uvidí

  • 676
Vedení ODS dotlačilo svého předsedu k odchodu, ale s prázdnou ho odejít nenechá. Stranická funkce Mirka Topolánka byla placená a jiný příjem teď oficiálně nemá. "Budeme postupovat jakoby podle zákoníku práce," řekl iDNES.cz mluvčí Martin Kupka a naznačil, že by Topolánek mohl dostat jako odstupné až pět platů.

Co se z pohledu pracovního práva vlastně stalo, dostal stranický zaměstnanec Topolánek výpověď pro nadbytečnost, nebo odchází takzvaně dohodou? Kupka odmítl přirovnávat předsedovu rezignaci k odchodu řadového zaměstnance z firmy. Topolánek měl podle něj nestandardní postavení a zásluhy o někdejší úspěchy ODS.

"Podle zákoníku práce je většinou dvouměsíční výpovědní lhůta plus tříměsíční plat odstupného. Toto je neobvyklá situace a většinou to bývá řešeno tak, že se odcházející dohodne na pětiměsíční náhradě odměny," naznačil další postup mluvčí Kupka.

ODS dosud svému předsedovi, pokud neměl jiný příjem, platila kolem 90 tisíc měsíčně. Takže na odchodnou by mu mohla poslat na účet 450 tisíc korun.

Nechávat Topolánka v dvouměsíční výpovědní lhůtě nemá smysl, protože po 12. dubnu nebude mít podle dnešních dohod v ODS co na práci. Pravomoci předsedy převezme místopředseda Petr Nečas, což umožňují stanovy a měla by to schválit výkonná rada. A s angažmá bývalého šéfa ve volební kampani se nepočítá. (čtete Topolánek končí i ve funkci šéfa ODS)

Topolánek půjde do soukromé sféry, naznačují blízcí

Se svými zkušenostmi by Topolánek neměl mít problém najít zajímavě placenou práci. Mimo jiné už byl premiérem a předsedal ministrům členských zemí EU, i když tato jeho kariéra skončila s pádem jeho vlády předčasně.

"Jeho zkušenosti jsou uplatnitelné v mnoha směrech. Záleží na tom, kdo v něm uvidí jakou hodnotu," říká personální konzultant Jan Bubeník, jehož společnost se zabývá "lovem hlav", vyhledává vhodné kandidáty na klíčové pozice.

Bubeník se ale odmítl pouštět do úvah, co Topolánkovi doporučit dál. Považuje to za neseriózní a neprofesionální, když nezná jeho profesní životopis a charakteristiky. "Záleží na tom, co chce dělat, ne co si myslí okolí, že by měl dělat," říká Bubeník.

Na další placenou kariéru ve straně to ale nevypadá. "Myslím si, že Mirek Topolánek už odejde do soukromého sektoru," řekl MF DNES zdroj z Topolánkova týmu. Míní, že končící předseda už nebude chtít pro stranu pracovat, "protože odchází i trochu znechucen".

Blízký Topolánkův přítel Marek Dalík na otázku, zda se Topolánek stane dalším partnerem jeho firmy, nebo se o tom alespoň uvažovalo, odpověděl stručně: "Ne."

Ještě jsou tu diplomacie nebo Senát

Nabízí se také úvaha, že stana najde svému bývalému předsedovi nějaké místo ve státní správě. I když oficiálně se o tom zatím nemluví. "Pan předseda ani na vteřinu nepřipustil, abychom se bavili o tom, co s ním bude dál," prohlásil ve čtvrtek místopředseda ODS Petr Bendl.

Nový lídr Petr Nečas řekl, že by bylo nedůstojné se právě teď bavit o tom, co s Topolánkem dál bude. Nechtěl komentovat ani variantu, že by se ho strana mohla po volbách pokusit Topolánka dostat na pozici eurokomisaře, tak jak to v minulosti udělala konkurenční ČSSD s Vladimírem Špidlou.

Historicky teprve druhý předseda ODS také stále může kandidovat v podzimních doplňovacích volbách do třetiny Senátu. V jeho lavicích už seděl v letech 1998 - 2004, poslední dva roky dokonce jako místopředseda horní komory. Této kandidatuře ale může bránit znechucení Topolánka politikou nebo naopak obava strany ze znechucení části voličů Topolánkem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video