Anticena se předává dvakrát do roka, první letošní patří Mirku Topolánkovi za úmysl dohodnout se s japonskou společností Nomura. Ilustrační foto

Anticena se předává dvakrát do roka, první letošní patří Mirku Topolánkovi za úmysl dohodnout se s japonskou společností Nomura. Ilustrační foto | foto: Martin Matějka, iDNES.cz

Topolánek dostal anticenu za dohodu s Nomurou

  • 17
Sotva získal Mirek Topolánek důvěru pro svoji vládu, už si vysloužil politickou anticenu. Organizace pro uzákonění trestů pro politiky mu udělila anticenu Vařečka. Premiér si ji vysloužil za spornou žádost o milost pro manažery japonské Nomury.

Anticena se předává dvakrát do roka. První letošní patří právě Topolánkovi za úmysl dohodnout se s japonskou Nomurou na zrušení arbitráže výměnou za omilostnění jejich manažerů.

První vláda Mirka Topolánka totiž v listopadu loňského roku požádala prostřednictvím ministra financí prezidenta republiky o udělení milostí pro manažery Nomury. Ti byli podezřelí z trestných činů ekonomického charakteru. Milost měla být protislužbou za zastavení arbitráže jmenované firmy s Českou republikou. - více zde

"Považujeme za mravně padlé, jestliže vrcholný orgán moci výkonné žádá po hlavě státu, aby udělila milost lidem podezřelým z konání trestných činů na poli ekonomickém, a to vše směnou za mamon od samotných vyšetřovaných. Takový akt může nejen ochromit vnímání právní dimenze státu ze strany jeho občanů, ale také polámat charakterový obraz České republiky za její hranicí," uvádí se v prohlášení organizace.

Zástupci organizace se s dřevěnou vařečkou - která je jejich znakem - vypraví v podvečerních hodinách k budově sídla vlády.

Šéf vlády si ji ale zřejmě osobně nepřevezme. Podle místopředsedy organizace má Topolánek nabitý program. Tiskový mluvčí vlády navíc o chystaném úmyslu neví. Představitelé organizace proto případně přenechají anticenu na podatelně úřadu.

Budou politici umývat okna?
Politickou anticenu uděluje Organizace pro uzákonění trestu pro politiky již třetím rokem. První získal v dubnu loňského roku bývalý předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek zástupně za všechny poslance kvůli jejich dlouhodobé neochotě dostát slibu snížení svých platů.

Druhou organizace udělila v říjnu 2006 Vojtěchu Filipovi za to, že coby bývalý spolupracovník StB zastává vysokou ústavní funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny.

Organizace, založená v roce 2005, by ráda prosadila možnost potrestání politiků tzv. alternativní tresty, jako jsou například obecně prospěšné práce. Politik by za svou špatně vykonávanou činnost mohl být soudem ve zkráceném řízení odsouzen např. k umývání oken ve školách, smýčení ulic nebo odstraňování graffiti.

K takovým trestům by měli být odsuzováni politici, kteří svou funkci nevykonávají dle veřejně učiněných slibů, ti, kteří ji nevykonávají řádně nebo ti, kteří se při jejím výkonu chovají v rozporu s dobrými mravy.

"Šlo nám o to dát najevo náš názor. Nechceme být jen ti, co sedí v hospodě a nadávají. Nenásilnou formou chceme naopak říci, s čím jsme na politické scéně nespokojení," řekl iDNES.cz místopředseda organizace Daniel Pískovský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video