Mirek Topolánek. (březen 2010)

Mirek Topolánek. (březen 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek chce do velké energetické instituce. Politika už ho neláká

  • 119
Pracuje pro energetické společnosti, jedná s bankami i s ropnými firmami. Expremiér Mirek Topolánek MF DNES bez obalu řekl, že mu v byznysu velmi pomáhají kontakty z politiky. K ní se ale vrátit nehodlá. "Návrat nechystám. Nebudu leštit kliky nějakých místních nebo oblastních sdružení," říká.

"Pracuji, baví mě to a dívám se jenom dopředu," říká v rozhovoru pro MF DNES expremiér Mirek Topolánek. Ten odešel na jaře z politiky. Vzápětí si pořídil živnostenský list a začal podnikat.

Nyní ho živí několik firem z oblasti energetiky. Až na VAE Controls, kterou dříve spoluvlastnil, konkrétní společnosti jmenovat odmítá. "Nemám k tomu souhlas, bylo by to nefér vůči mým partnerům," dodává.

Topolánek otevřeně v rozhovoru přiznal, že mu při práci pomáhají kontakty, které si vybudoval v době, kdy byl ve vysokých politických funkcích. "Vyřizuji bankovní garance, jednám s klienty. Mnohdy má tato činnost polostátní nebo státní charakter a tam jsou kontakty k nezaplacení. Nestydím se to říct. Politici, když skončí, se něčím živit musí a asi je to lepší, než aby je živil stát."

topolánek o odchodu

"Když se se mnou ty struktury, co se někdy nazývají kmotrovské, loučily slovy 'v březnu nashle' – neboli v březnu tě zařízneme, což se i stalo – tak jsem si začal poprvé v životě trochu otevírat zadní vrátka."

Topolánek také naznačil své další ambice. Vyjednává o vysoké funkci v mezinárodní organizaci. "Existuje jedna vedoucí pozice v organizaci s větším než evropským působením, je to blízké mému oboru, tedy energetice. Mám zájem do té instituce vstoupit. Ale myslím, že mé šance nejsou velké, tak 30 procent," říká bez dalších podrobností.

Bývalý premiér o tomto postu nyní jedná s představiteli české diplomacie a některými politiky. "Protože potřebuji jejich součinnost a podporu. Ale upozorňuji, že o obsazení tohoto postu nerozhoduje Česká republika, takže to není žádná trafika."

A stát mu klacky pod nohy zřejmě házet nebude. Nečas by bývalého premiéra rád viděl přímo ve službách státu. "Považoval bych za vhodné, aby zkušenosti a potenciál bývalého předsedy vlády byly využity ve prospěch České republiky," řekl včera MF DNES premiér Nečas.

Topolánek opustil post předsedy ODS v dubnu. Věděl jsem, že k tomu dojde, říká. "Když se se mnou ty struktury, co se někdy nazývají kmotrovské, po kongresu ODS (v prosinci 2009) loučily slovy 'v březnu nashle' – neboli v březnu tě zařízneme, což se i stalo – tak jsem si začal poprvé v životě trochu otevírat zadní vrátka. Začal jsem prostě přemýšlet, co budu dělat."

V rozhovoru se také dotkl práce současné vlády. "Někdy mi přijde, že se lidi vracejí k pravěku. Podívejte se na ministerstvo dopravy. Ještě my a potom Gustav Slamečka jsme zpracovali zefektivnění výstavby infrastruktury, speciálně dálniční. Je to asi pět kroků, které se dají udělat. A Vít Bárta doslova jako slon v porcelánu provede to nejhorší, co může udělat. Znejistí celý trh."

Na rozdíl od Topolánka jeho manželka Lucie Talmanová v politice zůstala a v září zahájí kampaň za post senátorky v obvodu Kutná Hora. "Co se stane za dalších 20 let, co budu dělat, to fakt nevím, ale návrat nechystám. Nebudu leštit kliky nějakých místních nebo oblastních sdružení," odpověděl na otázku, zda ho to netáhne zpět do politiky.

PRÁCE PRO EXPREMIÉRY

Jan Fischer: premiér úřednické vlády, vyhrál konkurz na prestižní místo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.

Jiří Paroubek: po neúspěchu v letošních volbách zůstal expředseda socialistů jen řadovým poslancem. Nabídku ambasády ve Vídni odmítl.

Vladimír Špidla: ČSSD mu zajistila místo eurokomisaře v Bruselu. Mandát mu skončil letos. A na podzim kandiduje za ČSSD do Senátu.

Miloš Zeman: Poté, co ho ČSSD zradila v roce 2003 při prezidentské volbě, odjel na důchod na Vysočinu. Loni založil novou Stranu práv občanů. Do Sněmovny se ale nedostal.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video