premiér Jan Fischer a předseda ODS Mirek Topolánek

premiér Jan Fischer a předseda ODS Mirek Topolánek | foto: David Neff, MAFRA

Topolánek bude podporovat Fischera. Vláda ale musí dál šetřit

  • 739
ODS bude dál podporovat vládu Jana Fischera, pokud se bude chovat úsporně. Předseda ODS Mirek Topolánek se na tom s premiérem dohodl na schůzce v Kramářově vile. "ODS očekává negativní stanovisko vlády k návrhu zákona o vyplácení třináctých důchodů, ke změnám v nemocenské, ke zrušení zdravotnických poplatků," řekl Topolánek.

Topolánek dal zároveň najevo, že premiér Fischer bude mít podporu občanských demokratů, pokud se rozhodne z vlády odvolat ty ministry, kteří nebudou s úspornou politikou vlády souhlasit.

"Mirek Topolánek mi sdělil, že pokud se vláda bude chovat antideficitně, není důvod, aby nepokračovala podpora ze strany ODS," řekl dnes předseda vlády po zhruba hodinové schůzce.

Schvalování rozpočtu

Původní rozpočet měl schodek 162,7 miliard korun a deficit 5,3 procenta k HDP. Levice však prosadila například 1,5 miliardy navíc pro zemědělce nebo 3,8 miliardy pro ústavy sociálních služeb. Stejné platy zůstanou učitelům a policistům. Deficit se tak přiblíží k 5,5 procentům. Schodek zůstane stejný nejspíš pouze oficiálně. Ve skutečnosti budou výdaje asi o 12 miliard vyšší.

S Topolánkem se shodl, že současná podoba rozpočtu se schodkem 162,7 miliardy korun není ideální.

Příběh Janotova úsporného balíčku bude podle premiéra Fischera pokračovat v lednu na další schůzi Poslanecké sněmovny a je hodně důležité, jak dopadne jednání o dalších zákonech, které mohou deficit státního rozpočtu na rok 2010 ještě dále prohloubit.

Konkrétně jde o návrhy sociální demokracie a KDU-ČSL vrátit výši mateřské na původní, letošní úroveň, což by stát přišlo asi na 1,5 miliardy korun, a také o snahu Paroubkovy strany prosadit, aby se opět vyplácela nemocenská v prvních třech dnech nemoci či aby důchodci dostali mimořádné třinácté důchody ve výši 2400 korun. - více o šancích na druhý rozpočtový balíček ministra financí Janoty čtěte zde

Topolánek: Ať se vláda distancuje od návrhů ČSSD

Šéf ODS dnes také řekl, že by vláda v žádném případě neměla zavádět šrotovné a měla by se jasně distancovat od všech nápadů ČSSD, které by ještě do voleb mohly zvýšit schodek rozpočtu.

"Pokud by všechny ty návrhy prošly, prohloubilo by to schodek rozpočtu o dvacet miliard korun, to jest o 0,54 procenta hrubého domácího produktu," řekl Topolánek po setkání s Fischerem a poradě grémia ODS.

Bylo to jeho první obšírnější vyjádření k tomu, jak se teď ODS bude chovat k vládě po jeho návratu ze zahraničí. Když totiž minulý týden levice prosadila výrazné úpravy rozpočtu na příští rok a přidala 12 miliard korun na platy státních zaměstnanců, zemědělcům a ústavům sociální péče, byl Topolánek v USA, a jeho strana tak v parlamentu sváděla boj s levicí bez svého předsedy.

"Je zjevné, že jak vláda, tak ODS utrpěly porážku, především pak utrpěla porážku odpovědná politika," míní Topolánek.

Fischer už v pondělí oznámil - a po dnešní schůzce s Topolánkem potvrdil - že vláda přijme některé kroky, aby se schodek rozpočtu v příštím roce nezvýšil.

Tři miliardy v rozpočtu seškrtá a s výjimkou ministerstev obrany a zemědělství budou muset ministerstva v prvním pololetí dát stranou pět procent peněz, které budou mít k dispozici. Tím se ušetří asi čtyři miliardy.

Paroubek: Peníze ušetřeme při stavebních zakázkách

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by vládě v boji s rozpočtovými schodky pomohly změny v systému zadávání veřejných zakázek. "Chceme připravit velké stavební firmy, které vystupují často v kartelu, možná až o desítky miliard korun. Chceme hledat tyto cesty k úsporám," řekl dnes v rádiu Česko Paroubek.

Vláda by se podle něj měla zabývat i hospodařením ministerstev. "A podívat se třeba na to, jak jsou odměňováni manažeři státních a polostátních firem. V tom vláda zatím mnoho neudělala a já čekám, že udělá," prohlásil dnes předseda sociální demokracie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue