Mirek Topolánek s Ondřejem Liškou

Mirek Topolánek s Ondřejem Liškou | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek a Liška údajně chystali akci proti Sazce

  • 247
Expremiér Mirek Topolánek z ODS a jeho ministr školství Ondřej Liška připravovali "razantní akci" proti managementu sázkové společnosti Sazka. Uvedl to server Aktuálně.cz. Politici podle něj na základě zpráv BIS usoudili, že společnost ohrožuje vnitřní bezpečnost státu.

Topolánek ještě ve funkci premiéra údajně zadal civilní kontrarozvědce speciální úkol aktivity firmy detailně sledovat. Liška se zase o Sazku zajímal jako ministr školství. Ministerstvo má na starosti i sportovní dotace - a Sazka pro ně ze zákona generuje prostředky.

Topolánek s Liškou se prý snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky.

STÁT VERSUS SAZKA

Sněmovnu čeká souboj se sázkařskou lobby

Co mohlo oběma politikům vadit a proč se o Sazku BIS zajímala, může naznačit část výroční zprávy tajné služby. Ta v kapitole ochrana významných ekonomických zájmů státu již několik let opakuje totéž: Pozor na stále mocnější lobbistické a podnikatelské skupiny, které se snaží získat kontakty ve státní správě a ve firmách se státní účastí.

Topolánek v ČTK označil zveřejněné informace za "cílené a koordinované útoky", ke kterým se nebude vyjadřovat. "Jde o bezpečnost mé rodiny, mých dětí a já pokládám podobné akce pouze za pokračování mediální šikany," napsal.

TOPOLÁNEK:

Mirek Topolánek

"Jde o bezpečnost mé rodiny, mých dětí a já pokládám podobné akce pouze za pokračování mediální šikany."

Ministr Liška v prohlášení uvedl, že mu nepřísluší komentovat zprávy BIS. "Ministři české vlády nemají ze zákona oprávnění úkolovat BIS. Z toho vyplývá, že jsem nemohl nic takového učinit a ani jsem se o to nepokoušel," uvedl Liška. To je ale pravda jen částečně. BIS sice nemohou úkolovat jednotliví ministři, vláda kolektivně ale ano.

V rozhovoru pro Českou televizi také nepřímo přiznal, že jako ministr četl tajnou zprávu BIS zabývající se Sazkou. Právě situace kolem sázkových a loterijních společností podle něj mohla stát za pádem Topolánkovy vlády.

Liška zdůraznil, že jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy se musí zajímat o financování sportu. "Podfinancování českého sportu je mimo jiné prokazatelně způsobeno špatnou legislativou, která nemá v EU obdoby, a to jak z pohledu morálních dopadů, tak finančních výnosů pro veřejně prospěšné činnosti," doplnil ministr.

Může za tím být konkurence, naznačuje Sazka

Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl informace o zvýšené pozornosti věnované managementu Sazky potvrdit.

"Zpravodajská služba ze samé podstaty své práce nemůže veřejně říkat, jakými případy se zabývá, jaké úkoly dostává a naopak jaké zprávy - výstupní informace - předává. To vše je v utajeném režimu. Nicméně mohu ujistit, že úkoly, které dostáváme od vlády, jsou vždy v intencích zákona, a pokud je někde ohrožena bezpečnost státu, nejsme nečinní, nesedíme s rukama za zády," řekl iDNES.cz.

Zdroj z tajné služby, který si nepřál být jmenován, iDNES.cz potvrdil, že BIS se Sazkou opravdu zabývala. Odmítl ale sdělit, v jaké souvislosti a jak hluboce.

"Informace o zájmu BIS jsme zaznamenali. Nevíme však kdo a kdy podobné kroky, které považujeme za zcela neopodstatněné, inicioval," uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Sazka rezolutně odmítla jakékoli aktivity překračující zákon. K náznakům, že má společnost nadstandardní kontakty na pracovníky ministerstva financí, mluvčí Zikmund uvedl, že takové vztahy vyplývají z činnosti Sazky.

"Věříme, že za podobnými aktivitami nestojí konkurenční boj a snaha připravit český sport a tělovýchovu o jejich loterijní společnost, což by bylo skandální," uvedl mluvčí Sazky. Nepřímo tak naznačil opak, totiž podezření, že za celou aférou může stát konkurence.

Na otázku reportéra Českého rozhlasu, zda ví o připravovaném převzetí Sazky lidmi kolem Miroslava Černoška, majitele společnosti Česká sportovní, pak ředitel Hušák odpověděl. "Ano, takové informace se k nám donesly, nikdo je však z pochopitelných důvodů nedokázal ani nepotvrdil.

"Je to naprostý nesmysl. Jde o zcela absurdní obvinění, které ani nejde více komentovat," řekl iDNES.cz mluvčí České sportovní Karel Tejkal.

JAK PRACUJE TAJNÁ SLUŽBA BIS

Budova BIS v PrazeBezpečnostní informační služba nemá žádné výkonné pravomoci, může pouze vládě poskytnout podklady s informacemi, které získala.

BIS dostává každý rok stovky dílčích žádostí o informace, které jí mohou zadávat prezident a vláda. Loni takto tajná služba předala více než 700 dokumentů.

Co znamená "speciální úkol", lze nyní jen těžko specifikovat. Mohlo jít pouze o žádost o poskytnutí informací, kterými tajná služba už disponuje, členové vlády ale také mohli BIS zadat, aby aktivity firmy nebo její členy dlouhodobě sledovala. V takových případech může služba využít svou operativní techniku, jako je sledování nebo odposlechy.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál uvedl, že BIS se zhruba před rokem pokusila zverbovat jednoho ze zaměstnanců Sazky, který měl tajné službě dodávat informace o řediteli společnosti Aleši Hušákovi.

Pokus o získání agenta prý ale nevyšel, zaměstnanec totiž aktivitu BIS okamžitě oznámil šéfovi sázkové společnosti. To dnes potvrdil sám Hušák, který prý poté kontaktoval ředitele BIS a požádal o vysvětlení. Podrobnosti o rozhovoru ale Hušák odmítl uvést.

Minulý týden Topolánek pro Rádio Česko uvedl, že by nejraději viděl, kdyby Sazka přišla o licenci. "Kdyby šla odebrat licence, já bych to udělal. Nemám už na to mandát, ale zjišťoval jsem, jestli by to šlo," prohlásil šéf ODS.

Dodal také, že on sám je pro změnu "prolobbovaného" loterijního zákona a že si proto Sazka nepřeje, aby znovu sestavoval vládu. Aleš Hušák v reakci na to uvedl, že ho Topolánkova slova šokovala.

VIZITKA SAZKY A ŘEDITELE HUŠÁKA

Společnost Sazka vznikla v roce 1956, vznikla pod hlavičkou Československého svazu tělesné výchovy. Výtěžek měl jít do státního rozpočtu na podporu tělesné výchovy, sportu a turistiky. Jejími "klenoty" jsou sázková hra Sazka a číselná loterie Sportka. Od roku 1993 je Sazka akciovou společností.

Hlavním akcionářem Sazky je Český svaz tělesné výchovy (67,98 %). Kromě něj a České obce sokolské (13,54 %) nemá žádný akcionář více než 6 % podílu.

Letos v pololetí Sazce klesl zisk po zdanění meziročně o 6,4 procenta na 771 milionů Kč, celkové tržby vzrostly o 4,7 procenta na 4,4 miliardy korun. Loni Sazce klesl čistý zisk meziročně o 11,3 procenta na 1,3 miliardy Kč.

Generální ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák v minulosti pracoval mimo jiné jako právník Restaurací a jídelen, v odboru devizové legislativy Státní banky Československé, byl ředitelem obchodní divize ve společnosti Výstaviště Praha a soukromě podnikal.

V 80. letech byl spolupracovníkem StB pod krycím jménem Krakonoš a Chapman.

V roce 2000 ho začali stíhat kvůli obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku, důkaz proti němu ale chyběl a v září 2002 bylo stíhání zastaveno.

O Hušákovi se říká, že má velký vliv na zákonodárce, který využívá k lobbování ve prospěch Sazky.

Zdroj: ČTK

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video