Spojení Marek a Mirek vzbuzuje pochyby novinářů i nevládních organizací.

Spojení Marek a Mirek vzbuzuje pochyby novinářů i nevládních organizací. | foto: David Neff

Topolánek a Dalík zvažují žalobu za reportáž ČT

  • 1058
Premiér Mirek Topolánek a jeho přítel a rádce Marek Dalík zpochybnili nezávislost České televize. Reportáž, která upozornila na podezřelé pozadí Dalíkova podnikání, označili za zaplacenou dehonestující kampaň. Hodlají si stěžovat Radě ČT a nevylučují ani žalobu. Televize nařčení odmítá.

Investigativní reportáž s názvem Tajemný byznys Marka Dalíka odvysílala televize 13. srpna v pořadu Reportéři ČT. Autoři v ní rozkrývají okolnosti budování kariéry pravé ruky Mirka Topolánka na pomezí byznysu a politiky.

Marek Dalík dosáhl podle ČT úspěchu díky svým kontaktům na lidi s problematickou minulostí, kteří ho k Topolánkovi přivedli a současně mu pomohli rozjet jeho PR firmu New Deal Communications. V té nyní působí nebo působili lidé blízcí premiérovi, třeba jeho žena Pavla či ředitel tiskového odboru Úřadu vlády Martin Schmarcz.

Novináři během práce na reportáži poslali Topolánkovi dopis, v němž ho upozorňují na podezřelé vazby jeho spolupracovníka. Odpověď jim překvapivě nepřišla od premiéra, ale Marka Dalíka. To podle ČT vyvolává pochyby, zda se k Dalíkovi a dalším lidem mimo Úřad vlády nedostávají i jiné informace určené výhradně premiérovi, včetně strategických od tajných služeb.

Přítel Mirka Topolánka vzbudil pozornost médií už dříve. Poprvé kauzou Kořistka, v níž ho bývalý poslanec obvinil z pokusu o uplácení. Později Dalík přirovnal svou pozici vůči premiérovi ke vztahu nacistických pohlavárů Martina Bormanna a Adolfa Hitlera.

Topolánek: Je to zaplacená kampaň
Premiér čerstvou reportáž rozčileně okomentoval v deníku Právo jako zmanipulovanou a zaplacenou dehonestační kampaň. "Možná bude předmětem žaloby," řekl šéf ODS a zapochyboval i nad samotnou veřejnoprávností televize.

Stejně včera reagoval i Marek Dalík v radiu Impuls. Pro to, že reportáž byla zaplacená, má prý řadu nepřímých důkazů, které se sbíhají ke skupině osob kolem určitého zhrzeného politika. Na přímý dotaz, zda jde o Vlastimila Tlustého, odpověděl Dalík pouze no comment. Proti údajným lžím se chce spolu s Topolánkem bránit podáním stížnosti na Radu ČT.

Šéfredaktor redakce publicistiky ČT Jiří Vondráček kritiku odmítá. Autoři reportáže dospěli podle něj ke svým závěrům transparentním způsobem a informace, které čerpali z otevřených zdrojů, si předem ověřili. Nařčení ze zkorumpovanosti označil Vondráček za hrubou urážku, na současné politické scéně již obvyklou.

Silná slova o úplatnosti jsou podle spoluautora reportáže Davida Havlíka důsledkem politických poměrů. "Topolánek a Dalík se pohybují v prostředí, kde jsou takové věci asi běžné. V tomhle případě je to asi jediná argumentace, které jsou schopni použít. Místo toho, aby předložili fakta, která zpochybní námi zveřejněné informace," řekl iDNES.cz.

Své hrozby Dalík a Topolánek zatím nevyplnili. "Dosud jsme nic nedostali. Ale předpokládám, že se tak stane. Stížností se budeme zabývat, až si vyžádáme všechny podklady k reportáži. To do příštího termínu jednání koncem srpna zřejmě nestihneme," řekl iDNES.cz předseda Rady Jiří Baumruk.

Nevyloučil ani to, že případem se bude zabývat Etický panel ČT - pětičlenný poradní sbor generálního ředitele, který se vyjadřuje k eticky sporným pořadům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video