Zleva Jan Farský, Miroslav Kalousek a Helena Langšádlová z TOP 09 na tiskové...

Zleva Jan Farský, Miroslav Kalousek a Helena Langšádlová z TOP 09 na tiskové konferenci k finanční ústavě. | foto: ČTK

Likvidujeme mateřská centra, brzdí TOP 09 zákon, který prosazovala

  • 66
Přijetí zákona o „dětských skupinách“ se na poslední chvíli snaží zabrzdit TOP 09. Paradoxně přesto, že je to zákon, který prosazovali bývalí ministři za TOP 09 Jaromír Drábek a Ludmila Müllerová. Místopředsedkyně strany Helena Langšádlová ve sněmovně varovala, že zákon ohrozí mateřská centra či takzvané lesní školky.

„Všechny tyto alternativy, které se nevejdou do návrhu zákona, tímto likvidujeme. Považuji toto za nepřijatelné,“ řekla ve Sněmovně Langšádlová. Na dotaz iDNES.cz, proč před tím její strana nevarovala své vlastní ministry, když dětské skupiny ve firmách jako alternativu k mateřským školkám prosazovali, jasně neodpověděla.

Současná vládní koalice a ministryně Michaela Marksová z ČSSD přitom jen převzaly nápad, který se zrodil již za pravicových vlád.

„Zřízení dětské skupiny byl záměr, se kterým přišla vláda, na jejíž činnosti jsme se podíleli,“ podpořil proto vládní návrh předseda opoziční ODS Petr Fiala. Dětské skupiny prosazoval již bývalý premiér Petr Nečas, když byl ještě ministrem práce a sociálních věcí.

TOP 09 zvolila k zákonu jiný přístup. Stranický kolega Langšádlové, exministr Miroslav Kalousek, využil toho, že bylo předloženo několik alternativních návrhů, do kolika let dítěte by rodiče mohli dát dítě do dětské skupiny. "Pokud se do hlasování pustíme, paskvil je absolutní jistota," řekl Kalousek. Spolu s TOP 09 chtěli hlasování odložit poslanci Úsvitu a KSČM. Komunisté proto, že jsou k dětským skupinám skeptičtí a viděli by radši děti v mateřské školce.

Třem opozičním stranám se odložit hlasování o zákonu nejprve nepodařilo, ale pak Kalousek využil sněmovní procedury a hlasování o zákonu odstřelil pauzou na jednání klubu až do doby, na kterou byly zařazeny jiné body. A protože si koalice nepojistila, aby se o zákonu mohlo hlasovat odpoledne, musí si na prosazení dětských skupin ještě dva dny - do pátku, kdy se opět schvalují zákony - počkat.

Vznik dětských skupin je jistý. Mají podporu koalice i ODS

Vzhledem k tomu, že zákon o dětských skupinách podporují tři vládní strany i ODS, je jeho schválení prakticky jisté. Rodiče tak získají další možnost, jak se během dne, když jsou v práci, mohou postarat o své malé děti.

Dětské skupiny bude moci zřídit zaměstnavatel, pro nějž by to byl daňově uznatelný náklad. Výdaje za placenou službu hlídání dětí si i rodiče budou moci odečíst slevou na dani.

Do dětských skupin budou moci rodiče své děti umisťovat už od jednoho roku věku dítěte, zatím není jisté jen to, zda až do doby, kdy začne dítě chodit do školy, či jen do čtyř či pěti let. V dětských skupinách bude moci být maximálně 24 dětí. Provozovatel by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče, vhodné prostory i personál. Zákon dětským skupinám nenařizuje vzdělávání. Pouze hlídání a péči o děti s přihlédnutím k rozvoji jejich sociálních, kulturních či hygienických návyků a dovedností. Provozovatel „dětské skupiny“ by mohl stanovit úhradu jen do výše nákladů.

Kromě firem by se o tuto formu placeného hlídání dětí, které navrhovala a prosazovala už bývalá pravicová vláda, mohly starat úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace. A nejspíš tuto možnost podle pozměňovacích návrhů získají i spolky, jestliže je péče o dítě v souladu s jejich stanovami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video