Petr Gazdík (vpravo) z hnutí Starostové a nezávislí a Karel Schwarzenberg s

Petr Gazdík (vpravo) z hnutí Starostové a nezávislí a Karel Schwarzenberg s Miroslavem Kalouskem (vlevo) z TOP 09 | foto: ČTK

Gazdík: Chceme spolehlivou většinu pro vládu, Peake nemusí mít klub

  • 798
TOP 09 nepovažuje pro pokračování vlády podle šéfa svých poslanců Petra Gazdíka za nutné, aby vicepremiérka Karolína Peake sestavila nový poslanecký klub. "Stačí spolehlivá většina, my si tady tu podmínku neklademe. Chceme stabilní většinu pro schvalování vládních návrhů, aby nezáleželo na tom, jak se jeden, dva poslanci vyspí," řekl iDNES.cz Gazdík.

Karolína Peake má do pondělí premiérovi Petru Nečasovi oznámit, kolik poslanců získala po odchodu z Věcí veřejných pro svou novou platformu. Ještě o víkendu jich včetně Peake bylo osm, což k založení nového klubu nestačí, dva hlasy chybí.

Situací zamíchalo nedělní večerní jednání v Kramářově vile, na němž se premiér Nečas, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda VV Radek John dohodli na ukončení koalice k 27. dubnu. Zároveň si řekli, že svým stranám navrhnou, že budou v parlamentu společně hlasovat pro všechny návrhy odsouhlasené vládou do 11. dubna. Tedy včetně škrtů, vyšších daní či církevních restitucí (více o jednání v Kramářově vile najdete zde).

To by ale znamenalo, že by vláda mohla počítat po schválení klíčových, dosud navržených návrhů i s poslanci VV, přestože nebudou mít zastoupení ve vládě. A nezáleželo by už tolik na tom, kolik lidí Peake získá. "Žádná čtyřkoalice, nic takového netvoříme. Pakliže se ve Sněmovně nenajde stabilní většina s lidmi kolem Karolíny Peake, nemá pokračování vlády smysl," řekl v pondělí Gazdík.

"Jednání v Kramářově vile bylo o rozvodu společné koalice. Bude-li existovat Poslanecká sněmovna a nebudou předčasné volby, budou strany, které dosud byly v koalici, hlasovat o dosud dohodnutých věcech," uvedl první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek k tomu, jak vnímá návrh z Kramářovy vily. To, na čem se Nečas, John a Schwarzenberg dohodli, je podle něj návrh, který na jednání nesl právě předseda TOP 09 a ministr zahraničí Schwarzenberg.

"Pokud vláda nebude mít zajištěnou trvalou podporu v Poslanecké sněmovně, musí být předčasné volby," prohlásil v pondělí Kalousek.

Premiér Nečas minulý týden po jednání s šéfy regionálních sdružení ODS řekl, že grémium občanských demokratů za řešení situace považuje jedině "institucionální dohodu založenou na spolupráci tří poslaneckých klubů". V opačném případě je ODS připravena jít do předčasných voleb na konci června (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video