Po koaliční nevěře při jednání o daňové reformě se TOP 09 dohodla, že se i její poslanci budou chovat víc nezávisle a pokud budou o něčem opravdu přesvědčeni, upřednostní postoj svého klubu před tím, co chtějí ODS a Věci veřejné.

Po koaliční nevěře při jednání o daňové reformě se TOP 09 dohodla, že se i její poslanci budou chovat víc nezávisle a pokud budou o něčem opravdu přesvědčeni, upřednostní postoj svého klubu před tím, co chtějí ODS a Věci veřejné. | foto: ČTK

TOP 09 řešila koaliční nevěru. Příště ji může svým partnerům oplatit

  • 52
Koaliční nevěra při hlasování o daňové reformě zřejmě nezůstane bez následků. Špičky TOP 09 a Starostů a nezávislých se v úterý na společném jednání shodly, že vládní koalice může pokračovat. ODS i Věci veřejné ale musí počítat s tím, že se i poslanci TOP 09 mohou v některém z významných hlasování zachovat "nezávisle".

"Nemůžeme například garantovat, že když se ze Senátu vrátí zákon o veřejných zakázkách s pozměňovacími návrhy, které budou více odpovídat původní představě TOP 09, že budou naši poslanci hlasovat s ODS a s Věcmi veřejnými pro návrh, jak ho schválila Sněmovna," popsal iDNES.cz příklad možného dalšího chování poslanců TOP 09 šéf poslanců Petr Gazdík.

"My říkáme, že kvůli tomu, jak hlasovali poslanci našich koaličních partnerů při jednání o daňové reformě, silně narůstá riziko, že by se obdobně někdy v budoucnu mohli zachovat i naši poslanci," řekl iDNES.cz po společném jednání předsednictev TOP 09 a Starostů a nezávislých ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle Gazdíka i Kalouska se bude společný poslanecký klub obou uskupení chovat tak, že bude na první místo klást vlastní postoj. "Když bude náš klub o něčem přesvědčen, že je to tak správně, budu mít těžší pozici při přesvědčování, abychom se vždy a za všech okolností zachovali podle toho, k čemu nás přemlouvají koaliční partneři," uvedl Gazdík.

Změnu chování TOP 09 vyvolalo hlasování ve Sněmovně o daňové reformě, kterou připravil ministr financí Kalousek. Nejprve Věci veřejné spolu s opozičními komunisty a sociálními demokraty prosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek.

Pak "koalice hazardu" - ODS, ČSSD, KSČM, tři poslanci Věcí veřejných a čtyři nezařazení - odhlasovala podmínky zdanění hazardu, které by byly méně výhodné pro obce a více pro majitele heren a sázkových kanceláří. ( o hlasování poslanců o daňové reformě najdete více zde)

Sociální demokraté ale po dvou dnech změnili názor a Petr Vícha, šéf senátorů ČSSD, která má v horní komoře parlamentu většinu, iDNES.cz řekl, že zákon se v Senátu změní a vrátí do podoby výhodnější pro obce a zároveň blízké původní koaliční dohodě, kterou většina poslanců zbořila. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video