Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Starostů a nezávislých představili návrh změny ústavy, která by prezidentovi vzala druhý pokus o výběr preméra.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a místopředseda Starostů a nezávislých představili návrh změny ústavy, která by prezidentovi vzala druhý pokus o výběr preméra. | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

TOP 09 ukázala změnu ústavy. Vzala by prezidentovi druhý pokus o vládu

  • 551
Změny ústavy, kterou bude prosazovat v nové Sněmovně, ať skončí ve vládě či v opozici, představila TOP 09. To hlavní v návrhu, který strana dopsala a těsně před volbami ukázala, je, že by prezident republiky přišel o druhý pokus při výběru premiéra. Navíc by musel do 15 dnů jmenovat i odvolat ministra, pokud mu to navrhne premiér.

Kdyby nedostala vláda důvěru hned při prvním pokusu, který má podle ústavy premiér, měli by podle TOP 09 poslanci šedesát dnů na výběr premiéra, který by to zkusil v pokusu druhém. Nyní má druhý pokus také prezident, ale nemá lhůtu, v níž má druhého premiéra a jeho vládu jmenovat.

Další návrhy, jež TOP 09 v pondělí představila, počítají s tím, že prezidentovy návrhy na členy bankovní rady ČNB bude nově schvalovat Senát, všechny milosti by byly kontrasignované a že případnou žalobu na prezidenta pro hrubé porušení ústavy nebo velezradu by mohl dát pouze Senát, a to třípětinovou většinou. Nyní je nutný i souhlas Sněmovny. Ohledně milostí se již dříve Zeman vyjádřil, že tuto pravomoc nehodlá využívat.

"Poněvadž zmatek v ústavních záležitostech podkopával důvěru v instituce státu, tak jsme se rozhodli předložit k diskusi návrh upřesnění pravomocí, aby nevznikl zbytečný chaos a nejasnosti v našem právním řádu," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Problém je podle něj proto, že česká ústava není v některých bodech úplně jednoznačná a dá se různě interpretovat.

"Naším záměrem je, aby ústavní změna platila co nejdříve, to znamená, že by se týkala i tohoto funkčního období prezidenta," doplnil Schwarzenberga expert TOP 09 na ústavní právo Stanislav Polčák.

Návrh, se kterým přichází TOP 09, podle něj není dogma. "Z naší strany jsou to návrhy k diskusi, není to nic, na čem bychom dogmaticky trvali, nicméně s ústavou se bude muset pohnout. Cílem je, aby se jmenovací procedura nezasekla, aby se jiný ústavní orgán pokusil ustanovit novou vládu," uvedl Polčák. "Považujeme za nanejvýš důležité, aby se tato otázka aspoň otevřela," zdůraznil.

K návrhu změn ústavy, k jejichž prosazení bude TOP 09 potřebovat 120 hlasů ve Sněmovně a tři pětiny přítomných senátorů, bude strana potřebovat i podporu ČSSD, která dominuje v Senátu a podle průzkumů je favoritem voleb do Sněmovny.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka již dříve ve straně prosadil, že změnu ústavy, která by zpřesnila prezidentovy pravomoci, by měla sociální demokracie po volbách předložit a podporovat. To ale není zdaleka jisté, protože ve straně je silná skupina lidí, kteří jsou více než k Sobotkovi loajální k prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho spojencům v ČSSD Michalu Haškovi či Zdeňku Škromachovi.

"Nám jde o to, aby ta bílá místa v ústavě, která předpokládají, že prezident bude postupovat tak, aby nevytvářel krizi, ale aby usměrňoval mnohdy rozhádané politické strany, byla překlenuta jasným psaným textem ústavní změny. Alespoň to chceme zkusit," řekl iDNES.cz Polčák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video