Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci strany TOP 09 v Praze (11. června 2009)

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci strany TOP 09 v Praze (11. června 2009) | foto: David Neff, MAFRA

TOP 09 nepřijímá nové členy, chce se ubránit prospěchářům

  • 424
Volby odložené o osm měsíců způsobily Karlu Schwarzenbergovi a Miroslavu Kalouskovi velké problémy. Přemýšlejí, na čem stavět kampaň své strany TOP 09 a jak se bránit prospěchářům. Zmrazili proto pořadí na volebních kandidátkách a až do listopadového ustavujícího sněmu nebudou přijímat nové členy.

"Měli jsme trošku obavy, co se k nám nahrne poté, co jsme přelezli psychologickou hranici deset procent. Najednou se začalo hlásit více lidí," vysvětluje své čerstvé rozhodnutí předseda strany Schwarzenberg.

Problém byl především v Praze, kde na hlavní kancelář dorazilo najednou třeba padesát přihlášek. "Vyvolávalo to dojem, že někam někdo chce přijít ve skupině a něco ovlivnit," svěřuje se lídr v Pardubickém kraji Pavel Severa.

To se dělo třeba v ODS, kde několik místních organizací ovládli zaměstnanci stavebních firem, které chtěly mít prospěch z politického vlivu. I když nemusí jít jen o čistě účelové členství, budí hromadné přihlášky vždy podezření, že straníky bude řídit někdo ze zákulisí.

S blížícím se ustavujícím sněmem sílí obavy, aby strana nedopadla jako Unie svobody. Ta také během krátké doby nabrala přes dva tisíce členů, ale ustavující sjezd pak k překvapení zakladatelů část přípravného výboru smetl a stranu postupně ovládli lidé typu Pavla Němce.

TOP 09 teď má 1 900 členů. "Jsou to často mladí lidé, kteří se z 98 procent zatím neangažovali v žádné politické straně," pochvaluje si nové straníky Severa. Nikdo však netuší, jakou sílu tito "mladí lidé", kteří budou na sjezdu rozhodovat o vedení strany a jejím dalším směřování, vlastně představují.

Přípravný výbor už začal vytvářet pojistky. I proto se také rozhodl, že kandidátky zůstanou tak, jak jsou. "Nepřipadá v úvahu, abychom se teď mezi sebou poprali," říká Schwarzenberg. "Nikdo nemůže očekávat, že dneska vstoupí do strany a zítra bude na kandidátce," dodává.

Rozhodnutí přípravného výboru však není podle stanov závazné. "Vrcholným orgánem není žádný přípravný výbor, ale celostátní sněm," říká právnička a bývalá zakladatelka Unie svobody Hana Marvanová. Sněm navolí výkonnou radu, která má podle stanov poslední slovo v sestavování kandidátek.

Kdo se bojí Bursíka

Političtí oponenti TOP 09 předpovídají, že do jarních voleb nevystačí s dechem. I Schwarzenberg přiznává, že je těžké přeladit se na jiné tempo. "Jako atleti jsme vystartovali na pětikilometrový běh, a když jsme minuli čtvrtý kilometr, tak přiběhli bafuňáři a řekli nám: Omyl, bude to maraton," říká lídr mladé strany.

Všichni teď čekají, jak bude strana vypadat po posledním listopadovém víkendu, kdy se odehraje ustavující sněm. Mezitím se manažeři TOP 09 především na internetu snaží, aby udrželi do jara schwarzenbergovskou euforii. A také shánějí peníze, kde se dá. Musí se obejít bez neoficiálního pokladníka strany Ladislava Šustra, který před čtrnácti dny skončil ve funkci poté, co neobstál v korupčním testu MF DNES.

"Ladislav Šustr dal jen 50 tisíc korun, což není tak zásadní. Sehnat peníze se snažíme všichni," říká manažer strany Jaroslav Poláček. Ten nyní také oslovuje příznivce na Facebooku, aby si od strany koupili nevyužité billboardové plochy. Straně po plané kampani oficiálně zbylo 13 milionů korun.

Nedostatek peněz však není to jediné, co může TOP 09 zkomplikovat cestu do Sněmovny. Kalousek a spol. musí také bedlivě sledovat dění u konkurence. Konkrétně u zelených a v ODS. "Topákům" by mohl narušit plány expředseda zelených Martin Bursík, který před několika dny oznámil, že uvažuje o návratu do politiky. Úřadující šéf strany Ondřej Liška chce, aby kandidoval v Praze proti Schwarzenbergovi.

Kalousek hrozbu jménem Bursík nebere, alespoň navenek, příliš vážně. "Kde nic není, ani TOP nebere," odpovídá na otázku, zda nemá obavu, že má mezi příznivci i bývalé Bursíkovy voliče, kteří se budou chtít vrátit k zeleným. "Proč bychom se měli bát Bursíkových voličů, když žádné nemá?" ptá se Kalousek.

Mnohem více však záleží na tom, co se do jara stane s ODS. Pro TOP 09 teď před volbami platí: čím hůře, tím lépe. Mimo záznam mluví lidé kolem TOP 09 dokonce o tom, že jim svým podrážděným chováním dělá nejlepší kampaň právě Mirek Topolánek. Může odradit některé voliče, kteří se pak "chytí" na Schwarzenbergovu zdvořilost.

Kalousek to nechce komentovat. "Jsme rádi za každého voliče, ale říkáme zcela otevřeně, že naším nejpřirozenějším povolebním partnerem je ODS."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video