Další úkol, který stojí před Kalouskem, je dostat ze hry o středové voliče menší strany.

Další úkol, který stojí před Kalouskem, je dostat ze hry o středové voliče menší strany. | foto: Michal Šula, MF DNES

TOP 09: Kalouskův tanec mezi intelektuály a sedláky

  • 81
Před jedenácti lety získala Unie svobody téměř devět procent hlasů –podle odborníků na veřejné mínění má nová strana TOP 09, kterou dnes Miroslav Kalousek představí, šanci její úspěch zopakovat, ne-li ještě překonat. Teoreticky.

"Potenciál je deset až dvanáct procent, těch středových voličů je tu totiž opravdu hodně. Vše záleží na tom, jestli je TOP 09 nakonec dokáže oslovit," říká šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann.

Strana, kterou založil lidovec Miroslav Kalousek, má podle něj širší záběr než někdejší odpadlíci od ODS. Bývalé voliče Unie svobody může oslovit Karlem Schwarzenbergem, který se pravděpodobně chystá stranu podpořit. "Ta osobnost skutečně něco váží. Vezměte si, že vyhrál senátní volby v Praze 6 hned v prvním kole," říká Herzmann.

Nová strana:

kníže Schwarzenberg a staré tváře

Kromě městských liberálů se TOP 09 bude snažit i o venkovské konzervativce. "Prototypem takového voliče jsou tradiční selské rody, které nevítají posun KDU-ČSL doleva. Strana s lehkým nádechem křesťanského étosu by jim mohla vyhovovat," myslí si Herzmann.

Puritán Kalousek

Městské liberály i konzervativce z venkova by mohla podle Herzmanna spojit vize nezadlužené budoucnosti. "Strana správně sází na umírněné konzervativní hodnoty a téměř protestantský přístup k životu, jako je poctivá práce a zdrženlivý postoj k veřejným financím," soudí.

To samo o sobě k úspěchu ještě nestačí. TOP 09 by musela najít dost atraktivních a schopných osobností, kterými obsadí své krajské kandidátky. "Nemůžete všechno postavit jen na Schwarzenbergovi, pořád je tu ještě dalších třináct krajů. Najít takové lidi nebude jednoduché," říká sociolog.

Otázka je, jestli budou krajští lídři typu Jaromíra Štětiny nebo Soni Paukertové, se kterými chce Kalousek spolupracovat, lidem v regionech stačit.

Další úkol, který stojí před Kalouskem, je dostat ze hry o středové voliče menší strany. Zelení to v posledních dnech vzdávají sami. Teď ještě zbývají menší uskupení typu SNK-ED. Ti jsou připraveni s Kalouskem vyjednávat.

Před podzimními volbami bude zásadní, aby strana vyvolala dojem volitelnosti. Když v průzkumech překoná pětiprocentní hranici, mohli by podle Herzmanna podpořit TOP 09 i příznivci ODS. "To se stalo v Německu. Voliči CDU si záměrně vybrali FDP, aby si byli jisti, že bude mít CDU v parlamentu s kým spolupracovat. Podobně by to mohlo zafungovat i u nás."

O dost méně šancí dává Kalouskově TOP 09 bývalá politička Hana Marvanová. Ne proto, že by se situace od dob, kdy spoluzakládala Unii svobody, změnila. "Ten prostor tady bude vždycky," myslí si Marvanová.

Problém je podle ní v osobě Miroslava Kalouska. "Ti lidé chtějí něco jiného, novou podobu politiky. Jestli jim tohle může pan Kalousek jako jeden z největších politických pragmatiků nabídnout, si nejsem jistá," říká Marvanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video