Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015)

Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015) | foto: ČTK

Opilecké hulákání, reagoval Pelikán na útok Kalouska kvůli Fajádovi

  • 292
K tomu, jak došlo k úniku utajovaných informací a okolnostech osvobození unesených Čechů v Pákistánu, se poslanci nedobrali. TOP 09 ale dá podnět státnímu zástupci, zda nedošlo k trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby. Miroslav Kalousek z TOP 09 označil ministra Roberta Pelikána za ruského agenta, ten to komentoval jako opilecké hulákání.

I když bylo předem jasné, že program mimořádné schůze, o níž požádala opozice, nebude ani schválen, což se potvrdilo, poslanci hlasováním rozhodli, že svou debatu, jejíž výsledek byl nulový, uzavřou. „Pokud uzavřeme něco, co skončí tím, že neschválíme program, zesměšníme se,“ marně apeloval na poslance Kalousek.

Jeho strana je ovšem přesvědčena, že vláda se především marně snaží mlžit v tom, že výměnou Čechů unesených v Libanonu za Alího Fajáda, porušila trestní zákon. V něm je totiž, jak řekla TOP 09, stanoveno, že když Česko odmítne vydat cizího státního příslušníka - v tomto případě Fajáda do USA, kterého ho obviňují z napojení na teroristy - porušuje trestní zákon, podle nějž je povinna věc předat orgánům činným v trestním řízení a postupovat tak, jako kdyby byl daný trestný čin spáchán v naší jurisdikci.

Ministr spravedlnosti nezahajuje trestní stíhání, opáčil Pelikán

Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán se proti takové interpretaci ohradil. „Spojené státy o to nepožádaly, bohužel. Ministr spravedlnosti nezahajuje trestní stíhání, to dělá státní zastupitelství. Městské státní zastupitelství se zabývalo otázkou, zda nemá zahájit trestní stíhání proti panu Fajádovi. Neudělalo to,“ řekl ministr Pelikán.

Takové vysvětlení nebere ODS. „Odvolávat se na skutečnost, že USA nepožádaly o stíhání na území ČR je absurdní, pokud jim předem ministr spravedlnosti svůj záměr nevydat pana Fajáda neavizoval. Rovnou ho nechal odvézt na letiště,“ namítá poslanec za ODS Marek Benda.

TOP 09 uvedla, že Fajád byl obžalován z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu použít protiletadlovou střelu a z pokusu poskytnout podporu teroristické organizace. „Tyto skutky jsou trestné i u nás, a proto měl ministr spravedlnosti pouze dvě legální možnosti - Alího Fajáda vydat našim spojencům, anebo zajistit jeho stíhání na území ČR,“ argumentuje Kalousek.

Nebyli to teroristi, ale obchodníci se zbraněmi, řekl ministr

„Pánové nebyli teroristi, ale obchodníci se zbraněmi, to by pro pana Kalouska mělo být sympatické. Má mezi nimi spoustu kamarádů,“ opáčil Pelikán. „Neříkám, že to je něco chvályhodného, ale obchodníků se zbraněmi je na světě dost a nejsou to teroristé,“ uvedl ministr spravedlnosti.

TOP 09 trvá na tom, že propuštění Fajáda bylo nezákonné, ohrozilo bezpečnost občanů České republiky a vyvolalo oprávněné pochybnosti u našich spojenců, zda jsme právním státem.

Politickou odpovědnost podle něj nese vládní koalice jako celek. „Pan ministr Pelikán propustil na svobodu nebezpečného teroristu. Pánové Sobotka, Babiš i Bělobrádek za to nesou odpovědnost,“ řekl Kalousek. Propojil přitom dokonce Pelikána s ruskými tajnými službami. „Opilecké hulákání,“ reagoval ministr spravedlnosti.

Stropnického odchod požadovala ODS, zastal se ho Sobotka

O mimořádnou schůzi Sněmovny požádali opoziční poslanci kvůli úniku utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu. Zatímco Pelikán umožnil vyměnit Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu, ministr obrany Martin Stropnický, rovněž z ANO, potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že se tato výměna odehrála a že obě věci spolu souvisí.

Opoziční ODS kvůli tomu vyzvala Stropnického k demisi, podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by to měl zvážit. Premiér Bohuslav Sobotka kvůli tomu svolal na pátek koaliční schůzku, na které se za Stropnického postavil. Podle něj sice pochybil, ale ne tak, aby ve vládě skončil (více čtěte zde).

„Současná štvanice na ministra Stropnického není z našeho pohledu ničím jiným, než odváděním pozornosti. Tím, kdo ohrozil bezpečnost a důvěru občanů ČR, nebyl ministr Stropnický, ale ministr Pelikán,“ zastal se Stropnického v pátek dokonce i Kalousek.

Nemůžeme riskovat únik informací ze Sněmovny, tvrdil Filip

Poslanci o úniku dat v pátek jednali tajně na žádost KSČM. Předseda komunistů Vojtěch Filip to odůvodnil tím, že i v debatě před schvalováním programu schůze by mohly zaznít informace, jejichž zveřejnění by znamenalo riziko pro občany.

„Nemůžeme riskovat, že by informaci měly unikat z Poslanecké sněmovny,“ uvedl Filip. Podpořil ho předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který si není jist tím, co řeknou jednotliví členové vlády, kteří neumí držet jazyk za zuby.

Poslanci si museli dokonce vypnout telefony. Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch se tomu vysmíval, že ani vypnutí mobilních telefonů nezabrání tomu, aby se informace z jednání dostaly ven. Pracovníci sněmovní kanceláře zamkli v průběhu uzavřeného jednání jak galerii pro novináře, tak i pro hosty. Uzavřeli i předsálí před jednacím sálem, takzvané kuloáry. Technici přerušili i televizní přenos ze sálu na vnitřním okruhu i na internetu. Výsledek jednání Sněmovny byl přesto nakonec v pátek nijaký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video