TOP 09 nesouhlasí s ukončením projektu sKaret. Ilustrační snímek

TOP 09 nesouhlasí s ukončením projektu sKaret. Ilustrační snímek | foto: Vít Šimánek, ČTK

TOP 09 se vzepřela Nečasovi a chce zachovat sKarty. Premiér se zlobí

  • 120
Vládní TOP 09 nesouhlasí s ukončením projektu sKaret. Po úterním jednání předsednictva strany to uvedl její předseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas přitom minulý týden doporučil kritizované karty zrušit a i nyní na postoj TOP 09 ostře reagoval.

Podle Schwarzenberga by se ukončením projektu pouze vyhodily miliardy. "Je taková představa, že se miliardy vyhodí do vzduchu, pouze aby se teď podlehlo politické náladě. S tím nebudeme souhlasit. Konec," prohlásil ministr. Strana chce pokračovat v elektronizaci veřejné správy.

Nečas ve čtvrtek ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové, která je ve vládě právě za TOP 09, doporučil, aby na jednání kabinetu přinesla návrh na zrušení sKaret. "To nejméně špatné řešení je odstoupení od toho projektu," řekl premiér (více čtěte zde).

A na zrušení karet trvá i po aktuálním vyjádření šéfa TOP 09. Podle premiéra ministerstvo pod vedením místopředsedy TOP 09 a bývalého ministra Jaromíra Drábka dobrou myšlenku karet zdiskreditovalo.

"Proto od Karla Schwarzenberga uvítám vysvětlení, v čem je sKarta natolik výhodná a jestli plní všechny potřebné funkce, že bychom ji měli zachovat. Opakuji, že jsem paní ministryni Müllerové doporučil, aby byl projekt sKaret ukončen," uvedl premiér Nečas.

Ministryně ale po jednání předsednictva své strany uvedla, že kabinetu nepředloží návrh na zrušení projektu, ale novelu upravující používání sKaret. Nově by karta podle Müllerové povinně sloužila jen jako průkazka pro příjemce dávek, lidé by tedy nemuseli mít i konto u České spořitelny.

Sociální kartu mělo koncem března podle mluvčího úřadu práce zhruba 268 tisíc lidí, přes 4 300 osob ji odmítlo přijmout.

Zrušení projektu podporuje i ČSSD či handicapovaní

Premiérův záměr minulý týden přivítal předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "ČSSD sKarty kritizovala od samého počátku a opakovaně předložila návrhy zákonů na její zrušení," uvedl. Projekt kritizují i odbory, rada postižených, Úřad na ochranu osobních údajů či ombudsman.

Spořitelna, která do projektu zatím vložila asi 300 milionů korun, má na sKarty smlouvu do roku 2024. Pokud vláda projekt zastaví, mohla by po státu požadovat kompenzaci. "Respektujeme, že byla uzavřena řádná obchodní smlouva mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a provozovatelem sKaret, a jsme si vědomi, že mu vznikly jisté náklady, a chceme vystupovat solidně. My věříme, že i protistrana bude vystupovat solidně," řekl minulý týden Nečas.

Už před necelými dvěma týdny poslanci odhlasovali, aby nebyly rozdávány další sKarty, než budou předložena a schválena nová pravidla pro tuto kartu (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video