V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce právník s minimálně desetiletou praxí, starší 40 let.

V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce právník s minimálně desetiletou praxí, starší 40 let. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Ústavním soudcem jen jednou, zato na 12 let, navrhují poslanci TOP 09

  • 0
Ústavní soudci by měli být voleni na 12 let místo deseti, jak je to nyní. Jejich mandát by pak již nebylo možné prodloužit. Takový návrh na úpravu Ústavy, který by měl zvýšit nezávislost soudců, se ve sněmovně pokusí prosadit poslanci TOP 09. Navrhují rovněž vytvořit poradní orgán Ústavního soudu z jeho bývalých členů.

"Máme za to, že toto jsou pojistky, které opravdu zajistí nezávislost funkce ústavního soudce," řekl novinářům ve sněmovně poslanec a jeden z předkladatelů novely Stanislav Polčák.

Důvodem pro prodloužení mandátu je podle navrhovatelů omezení vlivu prezidenta republiky, jehož funkční období je maximálně, pokud by byl zvolen dvakrát po sobě, desetileté, na výběr ústavních soudců.

"Největším nedostatkem současné úpravy je podle nás možnost opakovaného výkonu funkce soudce Ústavního soudu. To je zcela výjimečné, taková možnost existuje jen v několika málo zemích, například v Ázerbájdžánu. Důvodem je právě obava z ohrožení nezávislosti soudců," míní Polčák.

Zájem o opakované jmenování podle něj může zásadně ovlivňovat rozsudky ústavních soudců, kteří ve snaze udržet si funkci mohou svá rozhodnutí přizpůsobovat většině v horní komoře Parlamentu.

Senát vybíral soudce politicky

Že jsou tyto obavy oprávněné, dokládají podle předkladatelů návrhu i nedávná rozhodnutí senátu. Ten odmítl podruhé jmenovat do funkce ústavních soudců Miloslava Výborného( více čtěte zde) a Jiřího Nykodýma (více najdete zde).

Podle Polčáka se při slyšení jak Výborného, tak Nykodýma v senátu objevily dotazy, které lze považovat z ústavního hlediska za zcela nemístné, za posuzování kandidátů podle toho, jak rozhodovali v konkrétních kauzách, jejichž výsledek se senátorům nelíbil.

Z hlediska nezávislosti Ústavního soudu to Polčák považuje za nepřípadné, a má tak za to, že Senát opakovaně prokazuje, že není "ústavní pojistkou, ale naopak se stává ústavní rozbuškou".

"Horní komora tím vyslala silný signál současným i možným budoucím soudcům, že se jejich rozhodnutí nemusí v případě snahy o opakované jmenování obejít bez následků," dodal Polčák.

Emeritní soudci budou radit, dostanou za to odměnu

Vedle předloženého návrhu na novelu Ústavy poslanec Polčák inicioval také návrh novely zákona o Ústavním soudu, která bývalým ústavním soudcům přinese materiální zabezpečení, a to za podmínky, že nebudou pobírat jiný plat.

Vytvoření placeného poradního orgánu Ústavního soudu z emeritních soudců je pak motivováno snahou využít jejich znalosti a zkušenosti ve větší míře, než je tomu dnes, dodal poslanec.

V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce právník s minimálně desetiletou praxí, starší 40 let.

Podle webových stránek Ústavního soudu není funkce ústavního soudce slučitelná s funkcí prezidenta republiky, člena parlamentu či s jinou funkcí ve veřejné správě ani s jakoukoliv jinou placenou funkcí nebo výdělečnou činností. Kromě toho ústavní soudce nesmí být členem žádné politické strany nebo hnutí.

Nyní ústavní soudce jmenuje prezident republiky se souhlasem senátu na 10 let, do funkce může být soudce jmenován opakovaně. To se zatím stalo v případě pěti soudců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video