V Praze zasedá zastupitelstvo. Na 10. schůzi se přelo o odvolání radního Karla

V Praze zasedá zastupitelstvo. Na 10. schůzi se přelo o odvolání radního Karla Březiny (na snímku). Debata o programu schůze se přelévala od návrhů na odvolání politika ke Slovanské epopeji a zpět. | foto:  Petr Topič, MAFRA

TOP 09 chtěla odvolat z pražské rady Březinu, ten přežil díky ODS

  • 50
Pražská koalice ODS a ČSSD zažila svou zřejmě nejtěžší krizi. Zastupitelé TOP 09 totiž chtěli odvolat náměstka primátora z ČSSD Karla Březinu, kterého státní zástupce obžaloval ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Členové ODS se přeli, zda se k TOP 09 přidají. Nakonec tak neučinili.

S návrhem přišli zastupitelé TOP 09 v průběhu projednávání programu jednání zastupitelstva. Na něj chtěli zařadit bod zabývající se obžalobou Karla Březiny. Zastupitelé by potom hlasovali, zda má zůstat náměstkem primátora, nebo odstoupit.

"Nemůžeme souhlasit s neustálým nemorálním a nutno říct trapným odsouváním a bagatelizováním problému," řekl agentuře ČTK zastupitel TOP 09 Tomáš Hudeček.

Návrh "topky" vyvolal ostrou hádku mezi občanskými demokraty. Proti sobě se tu postavily dvě skupiny, které skoro dvě hodiny přely, zda Březinu "podrží", nebo ne.

Pokud by ho členové ODS podrželi, znamenalo by to, že budou hlasovat proti zařazení bodu do programu jednání.

"Pražská koalice je v krizi, protože klub ODS se na tom není schopen shodnout," řekl zdroj iDNES.cz, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Přitom ještě před začátkem jednání jednotlivých zastupitelských klubů, se spolu ODS a ČSSD domluvily, že návrh TOP 09 odmítnou a do třiceti dní si pak společně "problém Březina" vyřeší mezi sebou. Jenže pak došlo k obratu u části občanských demokratů.

Dohadování "modrých" trvalo dvě hodiny

Ti se nakonec po dvou hodinách domluvili, že zařazení bodu do programu jednání nepodpoří.

Karel Březina

- narozen 25. listopadu 1972
- absolvent Vysoké školy ekonomické, od roku 1991 člen ČSSD, v roce 1993 byl poprvé zvolen místopředsedou pražské  ČSSD a tím je i nyní, od roku 1997 vedl sekretariát šéfa Sněmovny Miloše Zemana
- po volbách v červnu 1998 se stal vedoucím úřadu vlády, v letech 2000 až 2002 byl ministrem vlády bez portfeje, od roku 2006 zasedá v zastupitelstvu hlavního města Prahy

- v současnosti je náměstkem pražského primátora

"Potřebovali jsme si ujasnit, jak postupovat, proto to trvalo tak dlouho. Naše rozhodnutí vychází z koaliční smlouvy, kde je napsáno, že jedna strana v takovýchto chvílích nesmí souhlasit se zařazením bodu, když s ním nesouhlasí ta druhá. Souhlasem bychom porušili koaliční smlouvu," vysvětlil předseda zastupitelského klubu ODS Rudolf Blažek.

A sociální demokraté se jednomyslně postavili za Březinu a tedy proti zařazení bodu.

Sám Březina se k dohadům a návrhu TOP 09 nevyjádřil.

ODS se bála rozpadu koalice

Pokud by se část občanských demokratů bývala přidala na stranu TOP 09, odvolání Karla Březiny by mohlo skončit rozpadem magistrátní koalice. Socialisté by se mohli naštvat a z vedení města odejít.

V průběhu hádky se část ODS bála obvinění, že hlasováním proti zařazení bodu na jednání kryjí záda ČSSD. Už v minulosti se totiž často mluvilo o tom, že rivalita mezi ODS a ČSSD není zas tak vyhrocená, naopak, že někteří členové obou stran spolu čile spolupracují.

Zastupitelé se do sálu vrátili před druhou odpoledne, kdy ani po čtyřech hodinách neschválili program jednání. Chtěli se "vrhnout" na interpelace s tím, že pak schválí program. Jenže hned se začali hádat, zda mohou takto vůbec postupovat. Nakonec ale tento postup schválili a po interpelacích i program jednání.

V kauze Karla Březiny jde o to, že působil v představenstvu společností Porcela Plus a Concordia. Obě zkrachovaly. Podle zákona ale člen vedení firmy nesmí vstoupit následující tři roky do představenstva či dozorčí rady jiné společnosti. Nebo musí své členství v předchozí firmě oznámit představenstvu té "nové". To podle policie Březina neudělal. Státní zástupce s policií souhlasil a posílá Březinu k soudu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video