Karel Schwarzenberg u TOP 09 při Tříkrálovém proslovu k občanům.

Karel Schwarzenberg u TOP 09 při Tříkrálovém proslovu k občanům. | foto: František Vlček, MAFRA

Schwarzenberg ustupuje do pozadí. TOP 09 může přijít o svůj magnet

  • 739
TOP 09 možná již brzy přijde o svůj magnet, předsedu Karla Schwarzenberga. Ve straně se mluví o tom, že se už o post předsedy nebude ucházet, sám se nechal slyšet, že je třeba ustoupit mladším. Bez Schwarzenberga je však ohrožena spolupráce se Starosty (STAN).

Špatně mluví, hodně spí, přesto je Karel Schwarzenberg pro TOP 09 živou vodou. Před volbami dokáže voliče obdivuhodně oživit a získat je na svou stranu. Elán, který ukazoval před volbami, po uzavření volebních místností jako by zmizel. 

Schwarzenberg není příliš vidět ani slyšet. K tématům se vyjadřuje méně a prostor dostávají více jeho kolegové. Sám Schwarzenberg také v poslední době často hovoří o tom, že je třeba ustoupit "mládí", protože jeho obličej už je prostě příliš okoukaný. 

Karel Schwarzenberg však nemá vliv jen na voliče, jako magnet působí i na straníky a spojence. Když se do sebe v parlamentních volbách pustili TOP 09 a Starostové kvůli sestavení pražské kandidátky, byl to Schwarzenberg, kdo situaci uklidňoval a vyřešil. Díky němu také mnozí Starostové v menších městech "přetrpí" i méně populárního Miroslava Kalouska, kvůli němuž si na maloměstě vyslechnou od svých voličů nejvíce nadávek. 

A právě tak neoblíbená vládní politika úspor vedla před časem k tomu, že se strany dohodly na změně v letité spolupráci. V krajské a regionální úrovni, tedy v komunálních volbách, už nemusí kandidovat společně, jako tomu bylo v minulosti, ale klidně odděleně. Starostové tak reagovali hlavně na žádost svých členů, kteří měli dojem, že jim vládní politika kazí volební výsledky. 

Spojenectví se Starosty skřípe

A hned poté, co se Karel Schwarzenberg začal stahovat, se úzký spolek začal rozpadat v místě, které je pro obě strany velmi důležité: v hlavním městě Praze. Lidové noviny dokonce včera uvedly, že každá strana půjde do podzimního boje o magistrát samostatně. 

"Naší původní snahou bylo, abychom i v Praze spolupracovali s TOP 09, ale ti nám jasně sdělili, že v Praze chtějí kandidovat samostatně, nikoliv se Starosty, to je jejich plné právo a my nyní hledáme varianty, jak to řešit," říká předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. 

Předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra to však vyvrací. Tvrdí, že žádná jednání ještě neskončila. "My jsme nabídku od Starostů nedostali, nemohli jsme ji tedy odmítnout. Stále jednáme, bavíme se o různých možnostech," oponuje kolegům Vávra. 

To, že se neshody dostaly tak daleko, přisuzují mnozí straníci právě nezájmu vedení. I když se často tvrdí, že rozhodující pravomoci má ve straně jen první místopředseda Miroslav Kalousek, úplná pravda to není. Karel Schwarzenberg si vždy vybíral témata, která pro něj byla důležitá, a těm věnoval energii.

V regionech chtějí samostatnost

Personální politika a spojenectví se Starosty k těmto prioritám vždy patřily. "Osobnost pana Schwarzenberga je pro naše spojenectví velmi důležitá, to nepochybně, ale náš status je také potvrzen smlouvami," odpovídá poslanec za STAN a jejich místopředseda Stanislav Polčák na dotaz, zda by Schwarzenbergův odchod mohl spojenectví stran narušit. 

Místopředsedkyně strany Helena Langšádlová je také přesvědčena, že případný odchod předsedy by spolupráci neohrozil. "Spojenectví se Starosty stojí hlavně na dobrém vztahu Petra Gazdíka a Miroslava Kalouska," tvrdí. 

Jenže mnohé regiony mají poněkud odlišný názor. "Myslím si, že společně budeme v těchto volbách kandidovat spíše na méně místech," říká Polčák. Třeba ve Zlíně se požadavky na rozdělení stran ozývají už několik měsíců. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video