Tony Irvin: Buď genové inženýrství, nebo hlad

-
Angličan Tony Irvin je vedoucím vědeckým pracovníkem Mezinárodního ústavu pro výzkum hospodářských zvířat se sídlem v keňském Nairobi. Ústav, zaměřený na pomoc rozvojovým zemím, financují mezinárodní organizace a vyspělé státy. Tony Irvin poskytl MF DNES rozhovor v Haagu, kde se účastnil konference věnované biotechnologiím.

Předpokládáte, že v rozvojových zemích budou vlády i veřejnost souhlasit s použitím genového inženýrství pro zemědělská zvířata ochotněji než ve vyspělejších zemích světa?

V těchto zemích asi 800 milionů lidí denně hladoví. Jediný způsob, jak jim dát jídlo, je použití nových technologií v zemědělství. Tamní lidé tuto nutnost pociťují.

Za jak dlouho by byl váš ústav schopen masově zavést do zemědělství transgenní zvířata?

Jestliže najdeme gen, který potřebujeme do zvířete vložit, a dostaneme k tomu povolení, může to trvat asi deset let. Dnes například známe úsek DNA jedné ovce žijící ve východní Africe, v němž je gen, který zvyšuje odolnost zvířete proti parazitickému onemocnění střev zvanému haemonchosis. Pokud se nám podaří tento gen izolovat a pokud bychom jej mohli přenést do dalších zvířat, zvýšila by se tak produktivita zemědělství a zlepšila životní úroveň lidí, kteří na chovu hospodářských zvířat závisí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video