Tony Blair bez práce nezůstane. Zklidnit vnitřní řevnivost Palestinců a navázat mírové rozhovory s Izraelem bude možná těžší, než vládnout Britům

Tony Blair bez práce nezůstane. Zklidnit vnitřní řevnivost Palestinců a navázat mírové rozhovory s Izraelem bude možná těžší, než vládnout Britům | foto: Reuters

Tony Blair se stal vyslancem pro Blízký východ

  • 47
Britský premiér Tony Blair odpoledne skončí v úřadu. Hned ho ale čeká nová výzva. Irskému premiérovi Bertiemu Ahernovi prozradil, že se stal zvláštním vyslancem Blízkovýchodního kvartetu. Jeho hlavní prioritou bude vytvoření samostatného palestinského státu.

"Absolutní prioritou je uskutečnit to, na čem se nyní shoduje mezinárodní společenství - že jediným způsobem, jak přinést mír a stabilitu na Blízký východ je dvoustátní řešení," prozradil Blair, čemu se chce v nové funkci věnovat.

"Myslím si, že je toho možné dosáhnout. Bude to ale chtít hodně soustředění a práce," věří si odstupující ministerský předseda.

Dvoustátní řešení znamená vytvoření samostatného palestinského státu. Blair ho prosazuje dlouhodobě a u arabských politiků si tím získal renomé. Dvoustátní řešení preferuje podle letošního výzkumu i 46% procent obyvatel Gazy a Západního břehu Jordánu.

Výběrové řízení s jedním kandidátem
Zástupci kvartetu (USA, EU, Rusko a OSN) vybírali nového vyslance včera v Jeruzalémě. Blair byl jediný kandidát, ačkoli Rusko k němu mělo výhrady. - více zde

Kvartet nakonec Blairovi práci nabídl. "Očekáváme, že bude jmenován hned zítra," sdělil nejmenovaný americký úředník.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová včera nechtěla nic s jistotou potvrdit. "Zůstaňte na příjmu," vzkázala novinářům při nástupu do letadla. "Samozřejmě doufám, že tato funkce bude obsazena, protože je velmi důležitá," dodala.

Konečné rozhodnutí leželo na Blairovi, který se musel rozhodnout, zda o práci v neklidném regionu stojí. Už dřív ale v Londýně naznačil, že ano. Prohlásil, že se chce pokusit o ukončení izraelsko-palestinského konfliktu.

Na nové zaměstnání nakonec kývl. Čerstvou zprávu prozradil po telefonu irskému kolegovi Bertiemu Ahernovi.

Dvojí Palestina
Podle diplomatů citovaných listem The Guardian se Blairova agenda nebude příliš lišit od práce jeho předchůdce Jima Wolfensohna. Bývalý šéf Světové banky pobýval na Blízkém východě do loňského dubna.

Blair se tak ze svých kanceláří v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu bude starat o ekonomickou pomoc Palestincům, ekonomický rozvoj a lidská práva.

Pro jeho politiku ale bude zásadní aktuální rozštěpení Palestinců, kdy Hamas ovládl pásmo Gazy a Fatahu vedenému prezidentem Mahmúdem Abbásem zůstal Západní břeh Jordánu. - více zde

Západ podporuje Abbáse a vládu, kterou palestinský prezident nově jmenoval (více zde). S nimi je ochoten vyjednávat a na ně bude také směrována Blairova snaha o vybudování institucí, které by se staly základem nového palestinského státu.

"Má-li existovat palestinský stát, je pro jeho životnost nezbytné vytvořit institucionální kapacity," popsal Blairův úkol vyslanec EU Marc Otte.

Pokud kvartet soustředí pozornost na Západní břeh, jak požadují především Spojené státy, dostane se pásmo Gazy do izolace. Právě s tím na jednání kvartetu nesouhlasilo Rusko. "Rozdělená Palestina je problém pro Izrael i celý region," řekl v Tel Avivu ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Blair se hodí i Arabům
Odstupující ministerský předseda může na Blízkém východě počítat s relativně smířlivým přijetím. Kvůli invazi do Iráku se proti němu sice postaví arabské ulice, ale politické elity Blaira uznávají. Podle listu The Guardian je to proto, že vytrvale tlačil na amerického prezidenta Bushe, aby postupoval s dvoustátním řešením.

Jmenování Blaira už ocenil izraelský premiér Ehud Olmert i palestinský prezident Abbás. Hamas naopak neskrývá nespokojenost. Jeho mluvčí Fawzí Barmúm uvedl, že nový vyslanec není na Blízkém východě vítán, protože podporoval sionistický okupační terorismus a masakry prováděné na Palestincích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video