Tony Blair čelí vyšetřování

  • 93
Vyšetřování začíná - výbor britského parlamentu zkoumá, zda vláda Tonyho Blaira cíleně nezveličovala hrozbu iráckých zbraní. Dva premiérovi odpůrci, dřívější členové kabinetu, vypověděli, že k manipulacím docházelo, a podle komentátorů tak může Blairova pověst značně utrpět.

Londýn a Washington válku proti Iráku zdůvodňovaly především tím, že Saddám Husajn hrozí světu svými arzenály jaderných, chemických či biologických zbraní.

Země byla poměrně rychle dobyta spojeneckými vojsky, po zbraních hromadného ničení však není vidu ani slechu, i když politici na obou stranách Atlantiku stále opakují, že dříve či později budou nalezeny.

Když pominula euforie ze Saddámova pádu, Blairovi a Bushovi odpůrci se začali ptát: Tak kde jsou ty zbraně, kterými jste nás strašili? Av Británii i v USA tak nyní parlamentní komise zkoumají, zda politici za tichého souhlasu výzvědných služeb nemanipulovali s fakty.

Právě v tomto smyslu vypovídali v úterý, na samém začátku vyšetřování, dva někdejší členové vlády: Robin Cook, který rezignoval na protest proti vojenské operaci, a Clare Shortová, někdejší ministryně pro mezinárodní rozvoj, jež podala demisi o něco později.

Cook, který dříve působil také jako ministr zahraničí, Blairovi podle BBC vyčetl, že "nepředkládal celkový obraz" situace, Shortová ho obvinila ze "série polopravd, přehánění a opakovaných ujišťování, která nebyla pravdivá".

Blairovi oponenti tvrdí, že vláda dosti svévolně nakládala s informacemi tajných služeb a vybírala si jen takové části z jejich zpráv, které se jí hodily ve snaze přesvědčit veřejné mínění o nezbytnosti zaútočit na Bagdád.

V britském tisku se objevily i informace připisované zdrojům v tajných službách, podle nichž si britská rozvědka navzdory Blairovu tvrzení nikdy nemyslela, že je Saddám schopen zbraně hromadného ničení okamžitě použít.

Stejně tak se kritici vlády bezmála posmívají tvrzení, že důkazy o jaderných programech mohou být na iráckém území stále ještě nalezeny. Britské veřejné mínění nepovažuje tato obvinění za maličkost - z průzkumů mínění vyplývá, že pokud se prokáže, že Blair cíleně klamal veřejnost, nemálo lidí mu to neodpustí. To se zkrátka nedělá, říkají.

Na druhou stranu se mnozí tohoto "dobře míněného přehánění" zastávají. Je pro ně podstatné, že se Saddám o vývoj zbraní pokoušel, byl to krvavý diktátor, a proto si nepochybně zasloužil být svržen, zbraně nezbraně. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video