Tomio Okamura považuje zákon o přímé volbě za nedokonalý.

Tomio Okamura považuje zákon o přímé volbě za nedokonalý. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Za pět let jsem zpět. A chci změnit zákon, říká vyškrtnutý Okamura

  • 302
Vyřazený prezidentský kandidát Tomio Okamura si chce nejprve podrobně pročíst rozhodnutí ministerstva vnitra. Dává si čas do pondělí a pak se rozhodne, jestli podá proti verdiktu stížnost. Pro příště navrhuje, aby lidé mohli prezidentské petice podepisovat na poštách a úřednice rovnou ověřily jejich totožnost.

Neúspěšný kandidát Tomio Okamura vzal vyřazení z prezidentské volby klidně. Nepůsobil nijak zdrceně. Oznamování výsledků sledoval ve svém senátorském volebním obvodu v Luhačovicích na Zlínsku v hotelu Augustiniánský klášter, kam pozval novinářské štáby včetně japonských. Řekl, že nebude podávat stížnost k soudu za každou cenu. Vyhodnotí nejprve, jestli by pro ni měl pádné argumenty. "Rozhodnu se definitivně v pondělí," oznámil Okamura.

Odečet hlasů budí dohady

Co říkáte tomu, že jste vypadl?
Neříkám k tomu v tuto chvíli nic. Byl jsem informován právníky, že ten rozsudek má více než 100 stran. Rozhodnu se v pondělí. Přes víkend budeme analyzovat, jaké jsou vlastně ty důvody a o co se jednalo. My jsme ty podpisy sbírali s nejlepší vůlí. Vyhodnotíme to přes víkend. Já ještě ten rozsudek ani neznám. Co mohu za sebe slíbit, že kvůli nějakým marginálním důvodům nebudu podávat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, jen abych protahoval přímou volbu prezidenta České republiky.

Ty důvody jsou jasné. Oni říkali, že tam byl podpis nežijícího, podpis cizince a podobně. To jsou pro vás pádné důvody?
Jenže pravost podpisů nikdo nekontroloval. Oni jen kontrolovali v evidenci obyvatel totožnost.

To je pravda. Nikdo neobvolával lidi, zda se podepsali. Kontrolovali jen totožnost. A to může být pro vás pádný důvod?
My k tomu máme s právníky schůzku dneska (v pátek, pozn. red.) večer i v dalších dnech.

Neuznáváte chybu, že jste podpisy sbírali na poslední chvíli a platili za ně, takže lidé měli motivaci přivydělat si fixlováním?
Já jsem přece říkal, že nejprve si chci potvrdit svůj mandát v senátních volbách. Za chybu to považovat nejde. Říkal jsem to od začátku. Všichni víme, že kdybych sbíral podpisy půl roku jako ostatní kandidáti, tak bych jich měl statisíce. Ale není všem dnům konec. Druhá věc je, že i za pět let se koná přímá volba prezidenta. Já jsem tu chybu neudělal. Mým cílem nejsou nějaké funkce, ale změnit Českou republiku a zastavit rozkrádání.

Ono z dnešního dne vlastně plyne poučení, že musíte nasbírat nikoli 50 tisíc podpisů, ale mnohem více, abyste měl dostatečnou rezervu...
Poučení je právě takové, což už říkám delší dobu, že prováděcí zákon o volbě prezidenta je nedokonalý a byl to i záměr. Všechny poslance mohlo napadnout, že sběr podpisů mohly realizovat třeba pobočky České pošty, kde pracují proškolení pracovníci a legitimují člověka, když si tam jde pro doporučený dopis. Byla by to jedna věta a mohli jsme se vyhnout těmto dramatům.

Vy jako senátor můžete navrhnout změnu prezidentského zákona. Uděláte to?
Už o tom uvažuji. Nejsem právník, ale jsem členem ústavně-právního výboru. Otevřu to hned na příštím setkání našeho výboru. Je mi líto, že je první přímá volba prezidenta zpochybňována hned zkraje a my se tady handrkujeme.

Kolik peněz jste do kandidatury na Hrad investoval?
Půl milionu až milion korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video