Tomáš Ježek nevidí budoucnost pesimisticky

Co se budoucnosti České republiky týče, je bývalý ministr pro privatizaci, nyní člen prezídia Komise pro cenné papíry Tomáš Ježek optimistou. "Velmi si slibuji od našeho přijetí do EU. Jedno je totiž jisté, že EU nám nepovolí chovat se jako na divokém východě. Kdyby náš zisk ze vstupu do EU už nebyl žádný jiný, stále to bude dost, abychom o EU usilovali," odpověděl jednomu z čtenářů při diskusi po internetu.
Odpovědi Tomáše Ježka najdete ZDE.

Optimisticky vidí i budoucnost českého kapitálového trhu. "Těžko říci, zda se jednou český kapitálový trh vyrovná americkému. Jedno je však jisté, že pohyb tímto směrem je především problémem kulturním. Žijeme ve střední Evropě, jejíž finanční kultura je pod dominujícím vlivem bank. Všichni jsou zvyklí od nepaměti chodit s úsporami tam."

"Abychom byli jako v Americe, musíme se dlouze učit individualizmu, osobnímu riziku, neboť investovat do cenných papírů znamená posílat své peníze do podniků přímo na základě vlastního rozhodnutí a nikoli prostřednictvím bank."

Zásadní problémy spatřuje Tomáš Ježek v legislativě. Vysvětlil tím i svůj výrok o právnících a ekonomech. "To, co jsem kdysi o právnících řekl, bylo hodně a zlovolně zkomoleno. V jádru byla moje ostrá kritika, že na rozdíl od ekonomů, kteří se na transformaci připravovali dobrých dvacet let před rokem 1989, právníci nebyli připraveni vůbec a zcela zklamali zejména v počátcích transformace."

"Dodnes tento svůj dluh nesplatili, však také hodnotící zprávy EU jsou plné kritických výhrad vůči soudům, legislativě a vynucování práva. Tak se stalo, že ekonomové předběhli právníky, aniž o to stáli, neboť úkol transformace je splnitelný jen jejich spoluprací."

Profil Tomáše Ježka
Tomáš Ježek, duchovní otec českého kapitálového trhu, je v současné době členem prezídia Komise pro cenné papíry. Po pádu komunismu v roce 1989 byl jedním z autorů a hnacích motorů transformace ekonomiky. Byl ministrem pro privatizaci a stál u zrodu kupónové privatizace. Později byl šéfem Fondu národního majetku. V jeho čele stál i v době, kdy stát přišel o majoritu v IPB.

Při každé formě privatizace preferoval její rychlost, protože byl přesvědčen, že nejhorším
hospodářem je stát. Onu rychlost mu jeho kritici vyčítají, protože tvrdí, že privatizace byla rychlejší než budování právního státu.
   
Po odchodu z FNM se intenzivně začal zabývat problematikou kapitálových trhů. Byl jedním z iniciátorů kampaně na ochranu drobných akcionářů a podílel se i na vzniku Ochranného sdružení menšinových akcionářů (OSMA).

Začal bojovat za zprůhlednění a zkvalitnění kapitálových trhů. Pod jeho vedením vznikl Úřad pro cenné papíry, později se transformoval na Komisi pro cenné papíry.

Jeho činnost však byla paralyzována soupeřením dvou křídel. Jedno vedl předseda prezídia KCP Jan Müller, druhé pak Tomáš Ježek. Spor vyvrcholil letos na jaře odvoláním Jana Müllera.

Tomáš Ježek se snaží prosadit myšlenku kapitálového trhu jako místa, kam si podniky chodí pro kapitál na svou další expanzi a domácnosti nabízí své úspory, aby je co nejlépe zhodnotily.

V současné době bojuje Komise hlavně s výkupy akcií od akcionářů za značně nevýhodné ceny. Od ledna loňského roku do konce letošního března různé firmy takto od drobných akcionářů vykoupily akcie za 220 milionů, ale obratem je na burze prodaly za 620 milionů.

Tomáš Ježek je rovněž učitelem, na Vysoké škole ekonomické vyučuje o ekonomické teorii Fridricha Augusta von Hayeka. Tomáš Ježek se podílel na překladu jeho díla do češtiny. Známá je především práce Cesta do otroctví, pojednávající o nebezpečí diktatur jako je fašismus nebo komunismus.

Za komunismu patřil Tomáš Ježek do okruhu ekonomů, seskupených kolem Prognostického ústavu. Mezi jeho přátele z té doby se řadí i Václav Klaus nebo Karel Dyba.

Patřil rovněž k zakladatelům Občanské demokratické aliance, její řady ale posléze opustil a stal se členem ODS. V současnosti není členem žádné politické strany.

Člen prezidia Komise pro cenné papíry Tomáš Ježek formuluje odpověď


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video