Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tomáš Ježek nevidí budoucnost pesimisticky

  14:04aktualizováno  14:04
Co se budoucnosti České republiky týče, je bývalý ministr pro privatizaci, nyní člen prezídia Komise pro cenné papíry Tomáš Ježek optimistou. "Velmi si slibuji od našeho přijetí do EU. Jedno je totiž jisté, že EU nám nepovolí chovat se jako na divokém východě. Kdyby náš zisk ze vstupu do EU už nebyl žádný jiný, stále to bude dost, abychom o EU usilovali," odpověděl jednomu z čtenářů při diskusi po internetu.
Odpovědi Tomáše Ježka najdete ZDE.

Optimisticky vidí i budoucnost českého kapitálového trhu. "Těžko říci, zda se jednou český kapitálový trh vyrovná americkému. Jedno je však jisté, že pohyb tímto směrem je především problémem kulturním. Žijeme ve střední Evropě, jejíž finanční kultura je pod dominujícím vlivem bank. Všichni jsou zvyklí od nepaměti chodit s úsporami tam."

"Abychom byli jako v Americe, musíme se dlouze učit individualizmu, osobnímu riziku, neboť investovat do cenných papírů znamená posílat své peníze do podniků přímo na základě vlastního rozhodnutí a nikoli prostřednictvím bank."

Zásadní problémy spatřuje Tomáš Ježek v legislativě. Vysvětlil tím i svůj výrok o právnících a ekonomech. "To, co jsem kdysi o právnících řekl, bylo hodně a zlovolně zkomoleno. V jádru byla moje ostrá kritika, že na rozdíl od ekonomů, kteří se na transformaci připravovali dobrých dvacet let před rokem 1989, právníci nebyli připraveni vůbec a zcela zklamali zejména v počátcích transformace."

"Dodnes tento svůj dluh nesplatili, však také hodnotící zprávy EU jsou plné kritických výhrad vůči soudům, legislativě a vynucování práva. Tak se stalo, že ekonomové předběhli právníky, aniž o to stáli, neboť úkol transformace je splnitelný jen jejich spoluprací."

Profil Tomáše Ježka
Tomáš Ježek, duchovní otec českého kapitálového trhu, je v současné době členem prezídia Komise pro cenné papíry. Po pádu komunismu v roce 1989 byl jedním z autorů a hnacích motorů transformace ekonomiky. Byl ministrem pro privatizaci a stál u zrodu kupónové privatizace. Později byl šéfem Fondu národního majetku. V jeho čele stál i v době, kdy stát přišel o majoritu v IPB.

Při každé formě privatizace preferoval její rychlost, protože byl přesvědčen, že nejhorším
hospodářem je stát. Onu rychlost mu jeho kritici vyčítají, protože tvrdí, že privatizace byla rychlejší než budování právního státu.
   
Po odchodu z FNM se intenzivně začal zabývat problematikou kapitálových trhů. Byl jedním z iniciátorů kampaně na ochranu drobných akcionářů a podílel se i na vzniku Ochranného sdružení menšinových akcionářů (OSMA).

Začal bojovat za zprůhlednění a zkvalitnění kapitálových trhů. Pod jeho vedením vznikl Úřad pro cenné papíry, později se transformoval na Komisi pro cenné papíry.

Jeho činnost však byla paralyzována soupeřením dvou křídel. Jedno vedl předseda prezídia KCP Jan Müller, druhé pak Tomáš Ježek. Spor vyvrcholil letos na jaře odvoláním Jana Müllera.

Tomáš Ježek se snaží prosadit myšlenku kapitálového trhu jako místa, kam si podniky chodí pro kapitál na svou další expanzi a domácnosti nabízí své úspory, aby je co nejlépe zhodnotily.

V současné době bojuje Komise hlavně s výkupy akcií od akcionářů za značně nevýhodné ceny. Od ledna loňského roku do konce letošního března různé firmy takto od drobných akcionářů vykoupily akcie za 220 milionů, ale obratem je na burze prodaly za 620 milionů.

Tomáš Ježek je rovněž učitelem, na Vysoké škole ekonomické vyučuje o ekonomické teorii Fridricha Augusta von Hayeka. Tomáš Ježek se podílel na překladu jeho díla do češtiny. Známá je především práce Cesta do otroctví, pojednávající o nebezpečí diktatur jako je fašismus nebo komunismus.

Za komunismu patřil Tomáš Ježek do okruhu ekonomů, seskupených kolem Prognostického ústavu. Mezi jeho přátele z té doby se řadí i Václav Klaus nebo Karel Dyba.

Patřil rovněž k zakladatelům Občanské demokratické aliance, její řady ale posléze opustil a stal se členem ODS. V současnosti není členem žádné politické strany.

Člen prezidia Komise pro cenné papíry Tomáš Ježek formuluje odpověď

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

První den prezidenta Miloše Zemana v západních Čechách. Návštěva plzeňského...
Část zastupitelů kraje Zemana v Plzni nepřivítala. Rada ho kárala za Krym

Někteří zastupitelé Plzeňského kraje se při slavnostním zahájení návštěvy na krajském úřadě odmítli setkat s prezidentem Milošem Zemanem. Podle nich svými...  celý článek

Jak je zjevné, tragická nehoda pendolina s kamionem na přejezdu ve Studénce...
Studénka odmítá projekt na řešení nebezpečného přejezdu. Nepočítá s kamiony

Zastupitelé Studénky vyslovili nesouhlas s projektem, který má vyřešit nebezpečný přejezd známý tragickou nehodou polského kamionu s pendolinem. Ministerstvo...  celý článek

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...
Žena musí prodat byt. Pojišťovna jí odmítla proplatit lék na rakovinu

Zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit matce dvou tříletých dětí cílenou biologickou léčbu, která by jí pomohla v boji s rakovinou. Léčbu doporučili i lékaři,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.