Hned na úvod vojenského zásahu v Libyi americké a britské lodi vypálily na cíle přes sto řízených střel Tomahawk.

Hned na úvod vojenského zásahu v Libyi americké a britské lodi vypálily na cíle přes sto řízených střel Tomahawk. | foto: AP

Tomahawky z britské ponorky zničily Kaddáfího řídící středisko

  • 140
NATO zintenzivnilo údery proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ke slovu se po několika dnech opět dostaly řízené střely odpalované z moře. Několik střel Tomahawk, vypálených z britské ponorky Triumph, zničilo Kaddáfího řídící a velitelské centrum poblíž hlavního města Tripolisu.

"NATO bude pokračovat v kampani proti silám Kaddáfího režimu, které stále útočí na civilisty," prohlásil velitel alianční operace v Libyi Charles Bouchard. Ten potvrdil, že Aliance zničila velitelské a řídící centrum Kaddáfího sil, ležící asi deset kilometrů jižně od Tripolisu.

Britské ministerstvo obrany později zprávu doplnilo s tím, že komplex byl zničen v pondělí několika řízenými střelami Tomahawk, vypálenými z britské ponorky Triumph. Právě v tomto objektu podle NATO sídlila Kaddáfího 32. brigáda, která měla koordinovat a řídit operace prorežimních sil proti civilistům.

Aliance v posledních pěti dnech zintenzivnila údery proti režimním silám, které bojují s povstalci především u měst Misuráta a Adžedábíja. "Sledovali jsme situaci v Misurátě a během posledních deseti dnů jsme tam intenzivně působili," konstatoval generál Mark Van Uhm z operačního velitelství Aliančních sil.

Letouny NATO v okolí města zničily během náletů více jak 40 tanků, několik obrněných vozidel a také mobilní raketomety, kterými Kaddáfího jednotky několik dní ostřelovaly město. Situace v Misurátě je ale zoufalá. Během sedmitýdenního obléhání bylo podle agenturních zpráv v oblasti zabito až tisíc lidí včetně dětí. Třísetitsícové město se potýká s nedostatkem základních potravin a léků.

Šéf Vojenského výboru NATO Giampaolo di Paola připustil, že letecké údery na Kaddáfího jednotky mají omezenou účinnost, než aby vedly k rychlému ukončení bojů. Často se letouny vracejí, protože se Kaddáfího síly ukrývají přímo v obydlených zónách, což komplikuje identifikaci i samotné ničení cílů.

Nálety sice podle něj způsobily Kaddáfímu "značné škody", ale režim stále disponuje ohromným množstvím zbraní. "Bohužel se nám nepodařilo neutralizovat méně výkonné, ale stejně destruktivní a smrtící zbraně, jako minomety a ruční střely," uvedl admirál.

Jen v pondělí letouny NATO zničily 9 muničních bunkrů u Tripolisu, dále pak 6 protiletadlových střel, 4 tanky, 3 protiletecké systémy a raketomet u Misuráty, 3 muniční sklady v okolí Syrty a 3 tanky, jeden protiletadlový systém a obrněné vozidlo u Zintánu.

Podle generála Van Uhma má velitelství operace všechny potřebné kapacity. Ještě na sklonku týdne přitom spojenci připouštěli, že jim schází asi desítky letounů schopných provádět "chirurgicky přesné" údery. Na scéně se přitom stále častěji objevují hlasy analytiků, že by Aliance měla vystupňovat vojenské údery a například v okolí obléhané Misuráty zaútočit drtivě pomocí řízených střel z lodí a bitevních vrtulníků.


Video