Torpédoborec, či letadlová loď? Japonci dokončují největší stroj od války

  • 65
Japonsko v úterý představilo svou největší válečnou loď od druhé světové války. Vrtulníkové plavidlo, které v přepočtu přišlo na téměř 24 miliard Kč, má bránit japonské teritoriální nároky. Od regionálních rivalů, především pak Číny, si ovšem Tokio vysloužilo kritiku za "neustálou vojenskou expanzi".

Novou posilu vojenského námořnictva země ukázala v době, kdy konzervativní vláda premiéra Šinzóa Abeho, která nastoupila do úřadu loni v prosinci, zvažuje zrušení pacifistické ústavy země a posílení armády.

Loď dlouhá 250 metrů dostala název Izumo a má začít sloužit od roku 2015. Stejně se jmenoval i obrněný japonský křižník, který byl v provozu mezi lety 1900 a 1945, upozornil web britského deníku The Daily Mail

Oficiálně je označována jako torpédoborec, přestože má rovnou palubu, která může sloužit jako přistávací dráha, jakou mají letadlové lodě. V Japonsku postavené plavidlo pojme devět vrtulníků.

Japonsko má i přes pacifistickou ústavu jedny z nejlepších námořních jednotek v celém Tichém oceánu. Nový torpédoborec by mohl být teoreticky používán jako letadlová loď i pro proudové letouny, přestože to armádní představitelé odmítají a loď nemá nainstalovaný katapult, který je pro start stíhaček nutný.

Země má totiž podle své poválečné ústavy zakázáno podnikat jakékoliv vojenské akce kromě těch obranných a humanitárních. Japonští politici také ubezpečují, že loď bude používána pouze na obranu země a na transport záchranářů a zásob při přírodních katastrofách, jako bylo zemětřesení v roce 2011. 

Ukázka na výročí Hirošimy? Náhoda

Slavnostní ceremonii, na níž loď přestavilo, Japonsko uspořádalo v den 68. výročí svržení americké atomové bomby na Hirošimu. Vláda v Tokiu ovšem uvedla, že šlo jen o náhodnou shodu.

Čína a Japonsko se přou mimo jiné o neobydlené ostrovy ve Východočínském moři, jimž Japonci říkají Senkaku a Čína Ťiao-jü. Souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou i významné námořní trasy. Konflikt se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. To v Číně vyvolalo mohutné protijaponské protesty.

Během teritoriálního konfliktu začalo mnoho Japonců volat po posílení námořních a leteckých sil, aby se případnému čínskému útoku mohla země ubránit. Číňané totiž nedávno začali provozovat letadlovou loď koupenou v Rusku a plánují si opatřit další.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video