To je pro mladé, zní z obce kde byli všichni pro EU

  • 33
Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie přineslo i rekordní výsledky. Sto procent hlasů pro vstup odevzdali voliči v obci Dolní Těšice na Přerovsku. Naopak v Županovicích na Jindřichohradecku byly proti vstupu tři čtvrtiny místních obyvatel.

Dolní Těšice - 100% pro EU
Blažena Volková ještě neví, jakou barvu zvolí, aby do obecní kroniky zapsala den, kdy se rozhodovalo o Evropské unii. Opírá se o plot a hlavu si s tím neláme.

"Tak už jedete?" volá na jednu ze sousedek ze vsi na Přerovsku, kde může volit dvacet devět lidí. Žena v růžovém kostýmku a s hůlkou míří do dveří postarší škodovky. V sobotu volila Evropu, dnes se možná za ni v několik kilometrů vzdáleném kostele pomodlí.

Dolní Těšice v sobotu řekly Evropě ano. V urně se nenašlo jediné ne. Ztracená obec na konci Olomouckého kraje, schovaná mezi malými kopci zvlněné krajiny tak, že ji přes ovocný sad nevidí ani lidé z Horních Těšic. I když nemají hospodu, obchod ani kostel a obecní úřad padá starostovi na hlavu, tamní lidé při hlasování nemysleli jen na to, co unie přinese obci.

"Pro mě už to není. Pro ty mladé ano, aby se měli dobře. Já jsem nemocná, ale spokojená s tím, co mám," spěchá Ludmila Mašláňová na mši. Zdá se, že spokojenost je hlavním znakem Dolních Těšic.

"Myslím, že když budeme v unii, dá to zemědělcům větší jistoty," říká starosta Jiří Tvrdoň, který pracuje v místním družstvu. Na evropské peníze pro obec nepomýšlí. Na to, aby si povinnou část dotace jeho ves s ani ne milionovým rozpočtem doplatila, nemá.

"Když to prospěje zemi celkově, tak to bude dobré i pro nás," přemýšlí kronikářka Volková, která všechna pro a proti vášnivě probírala se sousedy dlouho před hlasováním, vždy dvakrát týdně u pojízdné prodejny.

Županovice -  75% proti EU
Ze současnosti jsou rozčarovaní a nevěří, že vstup  republiky do Evropské unie jim něco přinese. Pětasedmdesát procent lidí z malé obce Županovice na jihovýchodě okresu Jindřichův Hradec řeklo unii své ne.

Ve vsi, jež leží dvanáct kilometrů od Slavonic a devět kilometrů od hranic s Rakouskem, je každý druhý ze čtyřiceti obyvatel bez práce. Když někdo zaměstnání získá, nosí domů několik tisícovek. "Pro obyčejné lidi nemá unie význam. Dá nám Brusel za práci víc než šest nebo sedm tisíc korun?" ptá se třicetiletý Radek Vítámvás.

Říká, že obec už okukují lidé z aut s rakouskými značkami. Místní se obávají, že Rakušané vesnici v pohraničí skoupí. "Mají tady už nyní asi sto hektarů pozemků. Teď nás dá Rakousko k mezinárodnímu soudu, ten zruší Benešovy dekrety, a ještě nás vyženou," zlobí se třiadvacetiletý Luboš Bureš. V referendu dal hlas proti.

Jeho otec, starosta Županovic, dodává, že ani všichni Rakušané nejsou členstvím v unii nadšeni. "Přiznávají, že jsou na tom hůř, než byli," říká.

Místní nepřekvapilo, že většina z nich hlasovala proti unii. "Vláda špatně vyjednala podmínky pro zemědělce, kterých je tu plno. Nemáme práci, kterou ze začátku za hranicemi kvůli omezenému pohybu pracovních sil nenajdeme. Co z toho máme? Nic," tvrdí Jaroslav Huňka.

Ani Marie Dohnová důvěru unii nedala. "Život se zhorší, znovu stoupne nezaměstnanost. Nepovede se mi lépe," míní třicetiletá svobodná matka.


Video