Americký moderátor Larry King

Americký moderátor Larry King | foto: AP

To je poslední Larry King Live, rozloučil se legendární moderátor po čtvrtstoletí

  • 10
Nestor americké televizní žurnalistiky Larry King řekl v noci na dnešek poslední Good bye svému pravidelnému působení na televizní stanici CNN. Ve své show za 25 let přivítal tisíce hostů. V posledním Larry King Live mu vzdal hold například kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a zdravici poslal i šéf Bílého domu Barack Obama.

"Vítejte u posledního Larry King Live. Je těžké to vyslovit," zahájil King svou poslední show. V pořadu, který nostalgicky vzpomínal na slavné hosty, kamarády i rodinu, mu sekundoval komik Bill Maher a moderátor reality show American Idol Ryan Seacrest.

King měl často co dělat, aby udržel slzy. Na krajíčku měl především ve chvíli, kdy ho Maher přirovnal k televizním legendám Johny Carsonovi, Steveu Allenovi a Walterovi Cronkiteovi.

LARRY KING

Larry King a Shawn Southwicková s dětmi

Larry King s poslední manželkou Shawn Southwickovou

Vlastním jménem Lawrence Harvey Ziegler se narodil v roce 1933 v Brooklynu židovským emigrantům z Běloruska. Svoji novinářskou kariéru zahájil na Floridě jako hlasatel místního rádia. V roce 1985 poprvé usedl na moderátorskou židli vlastního pořadu The Larry King Show na zpravodajské televizi CNN. Za svůj život byl osmkrát ženatý. (více čtěte zde)

"Toto není pohřeb Larryho," poznamenal Maher. "Larry bude v našich obývácích i v budoucnu. Toto je konec show, ne konec člověka," zdůraznil. V posledním Larry King Live se blýskli i slavní hosté. Ze Sacramenta se videomostem připojil Arnold Schwarzenegger.

Zhasla světla a odešla legenda

Kingovi popřál a na kameru ukázal prohlášení, které stanovuje čtvrtek "Dnem Larryho Kinga". V předtočené zdravici se s televizní legendou rozloučil i americký prezident Barack Obama. Sedmasedmdesátiletého Kinga označil za jednoho z velikánů vysílání.

"Říkáte, že všechno, co děláte je pokládání otázek. Ale celé generace Američanů odpovědi na tyto otázky překvapovaly a informovaly," vzkázal Obama. Někdejší prezident USA Bill Clinton, který byl hostem show 28krát, zase obdivoval Kingovu pracovní morálku.

Na Kinga vzpomínali v posledním pořadu i další slavní hosté. V úplném závěru se nad Kingem ztlumilo světlo, osvětlený zůstal jen jeho slavný chromovaný mikrofon. Tak skončil pořad, který se do dějin zapsal jako nejdelší show vysílaná ve stejný čas se stejným moderátorem na stejném kanálu.

King se chce věnovat manželce a dětem

V archivech CNN po Kingovi zůstala úctyhodná řada 6120 pořadů, ve který King shromáždil přes 50 tisíc rozhovorů. Kromě prezidentů a prvních dam vyzpovídal například dalajlamu, Martina Luthera Kinga, první popravenou ženu v Texasu, Monicu Lewinskou nebo lady Dianu.

King oznámil svůj odchod už letos v červnu. Odůvodnil to tím, že chce více času trávit se svojí sedmou manželkou Shawn a dvěma malými syny. Zároveň ale řekl, že úplně své šle - slavný módní doplněk - na hřebík pověsit nehodlá. Dál se bude objevovat ve speciálních pořadech.

Od ledna ho na CNN nahradí Brit Piers Morgan, bývalý bulvární novinář a porotce soutěžního pořadu Britain's Got Talent i jeho americké verze na stanici NBC. Na CNN prý udělaly dojem jeho zábavné rozhovory s celebritami v britské televizi ITV. Jeho nový pořad se bude jmenovat Piers Morgan Tonight.

KINGŮV STYL

První díl Kingova pořadu se na CNN vysílal 3. června 1985. V pořadu se probírala různá témata - od románků hollywoodských hvězd přes teorie o UFO až po prezidentská klání.

King proslul svým přímým a nekonfrontačním stylem. Záměrně se na rozhovory příliš nepřipravoval. Občas kvůli tomu narazil, jako třeba ve známé epizodě, kdy se vdovy po ex-Beatlovi Georgi Harrisonovi ptal na píseň, která byla o hudebníkově předchozí ženě.

Moderátor Larry KingPolitici i známé osobnosti díky Kingovu stylu věděly, že moderátor se je nebude snažit nachytat na švestkách a že u něj budou moci vysvětlit svůj pohled na věc. I proto v jeho pořadech zaznívaly exkluzivní informace, které nikdo jiný neměl. Kritici takového stylu ale poukazovali na to, že je King na hosty příliš měkký.

V posledních letech v americké televizní novinařině začali převládat moderátoři s vyhraněnými názory. Bylo tak stále jasnější, že Kingova éra uhlazené žurnalistiky se chýlí ke konci. Dokládala to i horšící se sledovanost jeho pořadu.

Letos se na něj v průměru dívalo kolem 700 tisíc diváků a ve svém vysílacím čase někdejší král televizních rozhovorů pravidelně končil až třetí za Hannitym a Maddowovou. Na vrcholu jeho kariéry v roce 1998 se přitom na Kinga dívalo 1,64 milionu diváků. Ještě před sedmi lety jich bylo 1,54 milionu.

autor: ČTK



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video