Výstaviště, Praha - 1. máj 2008, oslava ČSSD - Petr Hulinský a Václav Kočka

Výstaviště, Praha - 1. máj 2008, oslava ČSSD - Petr Hulinský a Václav Kočka | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

To je ale šikovný chlapík, ten Petr Hulinský. Co on všechno nedojedná!

  • 42
Je sobotní večer a v areálu s restaurací Na Ovčíně v Praze 10, kam se chodí na pivo, na bowling, či na minigolf, to vře. Z desítek hostů srážejících kuželky by však ani po čtvrtém či pátém pivu nikoho nenapadlo, že se baví v zařízení Petra Hulinského, poslance parlamentu, šéfa pražské ČSSD, vysokého úředníka magistrátu, stínového ministra obrany, autora nejméně šesti knih s tématy od nájmů po prostituci a českého rekordmana v lámání stavebních prefabrikátů Ytong. Je to muž mnoha zájmů, talentů a schopností.

Až donedávna byl Petr Hulinský spíš neznámou tváří sociálních demokratů. To se však v posledních týdnech změnilo a jeho jméno se skloňovalo ve všech pádech. Nejdříve se ukázalo, že tento bojovník za neplacené funkce magistrátních úředníků v orgánech městských firem jen za poslední volební období sám pobral právě za tyto posty přes 12milionů korun. Dobré světlo na jím vedenou pražskou organizaci ČSSD nevrhl ani poprask kolem jeho blízkého stranického kolegy - a rovněž člena dozorčích rad městských podniků - Miloslava Pocheho, který část odměn posílal jako příspěvky straně a rozepisoval je na další členy pražské organizace, aby se prý vyhnul daním.

Další a zřejmě největší slávu však Hulínskému přineslo vyjednání kontroverzní velké koalice mezi ČSSD a ODS, jež teď povládne čtyři roky pražskému magistrátu. Tato koalice vyšachovala ze hry vítěznou TOP 09, od níž si řada lidí slibovala právě zpřetrhání starých magistrátních vazeb kolem lidí z ODS a částečně i ČSSD. Navíc vznikla přes původní sliby ČSSD, že s ODS vládnout nebude. "Současnou koalici na pražské radnici považuji za svůj největší dosavadní úspěch," odpovídá Hulinský na otázku, co se mu podle něj nejvíce podařilo na magistrátu a v pražské politice.

Petr Hulinský (43)

Kariéru v ČSSD začal v Praze 10, kde byl v roce 1994 zvolen do zastupitelstva a zůstal v něm až do loňského roku. Na pražský magistrát vstoupil v roce 1998, jako spolumajitel bezpečnostní agentury se stal členem bezpečnostního výboru.

Po volbách v roce 2002 jeho kariéra strmě rostla, byl náměstkem primátora. Od roku 2006, kdy volby v Praze drtivě vyhrála ODS, sice už nebyl náměstkem, nicméně funkce mu spíše přibyly. Byl šéfem finančního výboru, členem kontrolního a zahraničního výboru, řídil také komisi pro udělování grantů v oblasti sportu a tělovýchovy a byl členem komise pro transparentní veřejnou správu či pro správu majetku.

Hulinský se kromě bezpečnostních otázek a problematiky spojené s korupcí hodně angažuje ve sportu. Je členem výkonného výboru Českého olympijského výboru a šéfem svazu taekwondo. Loni daroval půl milionu korun České federaci Spastic Handicap a sto dvacet tisíc na vybavení počítačové učebny základní školy. Letos chce dát milion paralympijskému výboru. "Celkové dary na dobročinné a humanitární účely v roce 2010 plánuji v částce zhruba dva miliony korun," řekl nedávno HN.

Praha, 18. května 2004, slavnostní otevření lanového centra na Libeňském ostrově. Náměstek primátora Prahy Petr Hulinský

Praha, 18. května 2004, slavnostní otevření lanového centra na Libeňském ostrově. Náměstek primátora Prahy Petr Hulinský

Objevení se

Kde se Petr Hulinský vlastně ve vysoké politice ČSSD a pražského magistrátu vzal? Do ČSSD vstoupil v roce 1994, podle svých slov z přesvědčení. Tehdy bylo vyučenému elektrotechnikovi s maturitou 27 let a věnoval se hlavně podnikání. Jeho rodina měla bezpečnostní a úklidovou agenturu Indus, v níž pracoval svého času jako ekonomický ředitel. Vedle toho podnikal i sám, založil si například firmu First Unlimited, která je předchůdcem nynějšího Bowling a relax centra provozujícího areál Na Ovčíně. V předmětech činnosti měla mimo jiné erotické masáže.

Klíčovou firmou, a to i pro jeho další kariéru v ČSSD, byl však Indus.
V roce 1996 se totiž podařil Hulinskému překvapivý tah. Jako zastupitel v Praze 10 porazil v pražských primárkách zasloužilé a známé sociální demokraty a dostal se na třetí místo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny. Hned za takovými celebritami, jako byli František Ringo Čech a Petra Buzková. V 29 letech se tak stal poslancem.

Kandidátka ČSSD na primátorku Petra Buzková je na plakátech spolu s Petrem Hulinským, kterému kandidaturu "vyfoukla"

Kandidátka ČSSD na primátorku Petra Buzková je na plakátech spolu s Petrem Hulinským, kterému kandidaturu "vyfoukla"

Petr Hulinský

Petr Hulinský

Budování pozic

"Na takové politické metody už nemám žaludek. Všechno má své meze," rozčiloval se tehdy člen širšího vedení ČSSD Jiří Paroubek. Právě on tehdy upozornil, že Hulinský navážel k primárkám do Lidového domu najatými autobusy "své" straníky z desátého pražského obvodu, kteří se měli údajně rekrutovat právě z Indusu. Paroubek mluvil až o 200 lidech, Hulinský tehdy připustil, že přijelo asi 50 lidí. "Zajištění kyvadlové dopravy je to nejmenší, čím jsem mohl ke svému zvolení přispět," vysvětloval. Že by šlo o účelové straníky z Indusu, odmítal.

Aférou se zabývala speciální komise strany, ale k jasnému závěru o porušení pravidel nedospěla. Řada lidí je dodnes přesvědčena, že šlo o jedny z prvních černých duší ve straně. "Je to prostě náš první velrybář," řekl Hulinského kolega z vedení ČSSD, který si nepřál být jmenován. "Je to už 14 let stará hloupost," kontruje dnes Hulinský.

Petr Hulinský a Karel Březina z pražské ČSSD

Petr Hulinský a Karel Březina z pražské ČSSD

Paroubka pak Hulinský "sejmul" ještě jednou, a to když ho porazil v boji o šéfa pražské ČSSD. "Paroubek už byl tehdy ministrem a měl našlápnuto na další funkce, proto více lidí tehdy zvolilo jako šéfa Prahy Hulinského," říká jeden z pražských sociálních demokratů. Dnes už Hulinský své vztahy s Paroubkem popisuje jako "korektní", což dokladuje jedno z jeho umění, které mu pomáhá k úspěchu - vytvářet si dobré vazby a eliminovat nepřátele. "Měl jsem s ním problémy, ale já do něj kopat nebudu. Při vyjednávání o současné koalici v Praze se ukázal jako profesionál. Je to schopný a pracovitý člověk," říká o něm nyní Paroubek.

Usazení se ve funkcích

Na jméno mu naopak nemůže přijít Philipp Janýr, syn jednoho z obnovitelů sociální demokracie po roce 1989, Přemysla Janýra: "Jeho styl politiky je: kdo a kde dostane jaký post. Od kupčení s hlasy to prostě přerostlo v klientelismus."

Podobně, i když ne tak striktně, hodnotí Hulinského i jeden z předchozích šéfů pražské ČSSD a exposlanec Karel Šplíchal: "Reprezentuje současný styl v politice, a to je honba za tím, jak vládnout. Dnes je to bez jakýchkoli idejí."

Vraťme se ke kariéře Hulinského v pražské politice. Na magistrát přišel po dvou letech v parlamentu, navíc jako zaopatřený a nezávislý podnikatel. Prodal totiž rodinný Indus, spekulovalo se, že za 60 až 70 milionů korun. "Já jsem mu tehdy fandil. Tvářil se, že je díky prodeji firmy nezávislý. Říkal, že může být týden v měsíci na Kanárech a tři týdny tady a nenechá se nikým a ničím uplácet. To, co se pak stalo a kam se dostal, je samozřejmě výsměch," říká Jan Kasl, bývalý primátor za ODS, později člen SNK ED a zastupitel na magistrátu.

Billboardy před volbami 2009.

Billboardy před volbami 2009.

Hulinský stoupal hlavně za vlády první koalice na radnici v Praze mezi ODS a ČSSD, tedy v letech 2002 až 2006. Dařilo se mu ve všech ohledech. Stal se náměstkem pro ekonomiku, získal titul JUDr. na policejní akademii v Bratislavě, kdy tématem jeho závěrečné práce bylo postihování korupce, stal se šéfem pražské ČSSD a také se nechal dosadit do vedení firem, v nichž má Praha majetkový podíl. Byl ve vedení Dopravního podniku, od roku 2003 je předsedou dozorčí rady Pražské energetiky, od roku 2006 šéfuje i dozorčí radě PREdistribuce a před třemi lety se stal i předsedou představenstva Pražské teplárenské. Z posledních tří firem s miliardovými obraty získal výše zmíněných 12 milionů.

Pozice ve firmách zdaleka nezajišťují jen plat či odměny. Umožňují i další požitky a dodávají dříve netušený vliv. Dva zdroje z Pražské energetiky nezávisle na sobě MF DNES například popsaly, že jeden z prvních kroků Hulinského ve firmě byl vyhazov obchodního ředitele. Hlavním důvodem bylo, že si tento manažer na jejich první setkání přinesl notebook a Hulinský, vyškolený prací v bezpečnostní agentuře, nabyl dojmu, že si ho nějakým zabudovaným nahrávacím zařízením natáčí. Bez jakýchkoliv důkazů ho pak nechal vyhodit.

Olga Zubová a Petr Hulínský. Téměř na každém autobuse. Kampaň před podzimními parlamentními volbami; Praha, srpen 2009.

Olga Zubová a Petr Hulínský. Téměř na každém autobuse. Kampaň před podzimními parlamentními volbami; Praha, srpen 2009.

Nevoli ve firmě později vyvolal i jeho další krok, když "doporučil" na významné místo v hospodářské správě Pražské energetiky svou tchyni. Když se ukázalo, že má na místě problémy, z firmy odešla. Jako odchodné však dostala bez výběrového řízení do pronájmu ubytovnu hotelového typu v Praze 10, kterou Pražská energetika vlastní. Ani tady ale její podnikání údajně nevyšlo, a tak se loni, po dvou letech, budova s tržní hodnotou přes 40 milionů korun vrátila do užívání zpátky firmě. "Je pravda, že v PRE pracovala, ale já jsem ji tam zaměstnat nenechal. Je pravda, že měla pronajatou od PRE ubytovnu, nyní ji již pronajatou nemá," řekl Hulinský.

Dobročinnost pro známé?

Další oblast, o kterou se Hulinský v energetice zajímá, je podle informací MF DNES sponzoring, reklama a dary. Jen Pražská energetika rozděluje ročně více než padesátimilionový balík, z toho šest až osm milionů jde na dary. A o nich může dle nepsané dohody rozhodovat Hulinský. Ten to popírá. Firma nicmémě od roku 2004 například posílá sto až tři sta tisíc ročně do Nadačního fondu Pomocná ruka, který založil Hulinského známý z Prahy 10 Jiří Pešta právě v roce 2004, a jeho revizorem je Karel Klíma, místopředseda pražské ČSSD. Kromě Pražské energetiky mu přispívá i Pražská teplárenská, Pražská plynárenská, magistrát a zpočátku přispíval i sám Hulinský. Ročně se tak ve fondu sejde přes půl milionu. Zajímavé je, že z toho polovinu spotřebuje na svou režii sama nadace, ač nemá žádné zaměstnance. Podle výročních zpráv Pomocná ruka vozí postižené děti několikrát za rok na výlet a formou darů podporuje postižené sportovce. Přispívá například České federaci Spastic Handicap, jejímž donátorem je opět mj. Hulinský a partnerem je kupříkladu Pražská energetika. Hulinský odmítá, že by ve prospěch Pomocné ruky nějak intervenoval.

Zleva Petr Hulínský a Roman Musil

Zleva Petr Hulínský a Roman Musil

S pražským dodavatelem elektřiny se protíná ještě další Hulinského soukromá aktivita. Jak vyplývá z loňské výroční zprávy Bowling a relax centra, společnost v tomto roce doplatila půjčku od "firmy J&T". Tato investiční skupina byla přitom nepřímo až do října letošního roku vedle města Prahy hlavním akcionářem Pražské energetiky a partner J&T Daniel Křetínský zasedal s Hulinským v dozorčí radě. Z předchozí účetní uzávěrky vyplývá, že firma měla v roce 2007 bankovní úvěr 15 milionů, za dva roky ho tedy splatila, a to přesto, že v předchozích letech vykazovala milionové ztráty. "Šlo o standardní úvěr od J&T Banky určený na rozvoj podnikatelské činnosti. Byl splácen z výnosů podnikání," řekl Hulinský s tím, že banka nikdy nebyla akcionářem energetiky a nevidí v tom tak problém.

35. sjezd ČSSD - Petr Hulínský

35. sjezd ČSSD - Petr Hulínský

Zda Hulinský zůstane v dozorčích radách i nadále, není zatím jasné. Vysoké odměny za tyto posty se staly politickým a veřejným problémem, což Hulinského uvrhlo v nemilost u lidí z ODS i ČSSD, kteří z firem také významně těží. Vzhledem k tomu, že se Hulinský stal v létě opět poslancem ve sněmovně, však odměny v radách podle zákona o střetu zájmů stějně brát nemůže. Jisté ale je, že na magistrátu i přes práci v parlamentu dál zůstane - bude v zastupitelstvu a zřejmě mu zůstane i dosavadní místo šéfa finančního výboru radnice.


Video