Tlustý: Změny ve vládě musí být zásadní

- Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý je přesvědčen, že personální změny ve vládě ČSSD by měly být zřetelné a zásadní. "Z funkcí by měli odejít rozhodně více než tři ministři," soudí Tlustý. "Není možné se smířit jen s kosmetickými úpravami."
ODS oznámila, že do středy předá sociálním demokratům konkrétnější požadavky na změny ve vládě.

ODS do středy upřesní své požadavky
Předseda ODS Václav Klaus v úterý uvedl, že grémium pověřilo členy vedení, aby upřesnili šest návrhů, které strana předložila v rámci smírčího řízení ČSSD. "Jeden ze šesti bodů, které obsahuje dokument ODS, se týká státního rozpočtu, další pak volebního systému a problému legislativy vázané na vstup země do Evropské unie," uvedl Klaus, další body však nekonkretizoval.

"Pověřili jsme dvojice členů vedení ODS, aby do 24 hodin připravili základní nárys řešení těchto šesti bodů," prohlásil předseda ODS Václav Klaus a poznamenal, že grémium stany se opět sejde ve středu večer.

Na dotaz, zda ODS bude klást konkrétní požadavky na personální změny ve vládě, Klaus odpověděl: "To vyzvídáte více, než chceme říci. My jsme tisíckrát řekli, že my se nebudeme přít o jednotlivá místa a přebírat zodpovědnost za eventuální nově jmenované kandidáty na tyto posty."

Premiér zpochybnil účast Škromacha ve vládě
Premiér Miloš Zeman zpochybnil, že by se šéfem sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví Zdeňkem Škomachem počítal jako s kandidátem na funkci ministra zdravotnictví. K sociálnědemokratickému poslanci Miroslavu Kapounovi a místopředsedovi Poslanecké sněmovny a předsedovi poslanců ČSSD Stanislavu Grossovi jako k adeptům na ministry dopravy a spojů a vnitra se Zeman nevyjádřil.

Zeman se po opakovaném dotazu novinářů vyhnul jakémukoli vyjádření ke Grossovi a Kapounovi, jimž podle ČTK místa ve vládě nabídl.

Sám Škromach rovněž odmítl informaci ČTK jako pravdivou. "Ty dobře informované zdroje jsou neinformované. Není to tak a nepočítám s tím, ž bych měl být ministrem."

Předseda vlády podle důvěryhodného zdroje počítá s Grossem pro funkci ministra vnitra. Škromach má řídit ministerstvo zdravotnictví, Kapoun by pak měl nahradit ministra dopravy a spojů.

Informace z ČSSD i ministerstva zdravotnictví zase hovoří o Bohumilu Fišerovi jako budoucím ministru zdravotnictví. Sedmapadesátiletý vědec, který pracuje ve Fyziologickém ústavu Masarykovy univerzity v Brně a je členem zdravotní komise ČSSD, v pondělí tuto možnost připustil. "Není to vyloučeno," odpověděl na otázku, zda mohl vicepremiér Vladimír Špidla mínit jeho, když v neděli v televizi sdělil, že už vybral nástupce.

Gross v nedělním diskusním pořadu Pravé poledne na ČT 1, přiznal, že nabídku od premiéra Zemana dostal. Ve funkci by nahradil v poslední době často nemocného Václava Grulicha. Škromach by měl řídit ministerstvo zdravotnictví spravované po odchodu Ivana Davida prozatímně vicepremiérem pro sociální politiku Vladimírem Špidlou. Kapoun by ve funkci vystřídal ministra dopravy a spojů Antonína Peltráma, který je takřka ve stálém sporu s vedením Českých drah a železničními odbory.

Rozhodnutí o novém obsazení některých ministerských křesel by mělo padnout do čtrnácti dnů. Předcházet mu však musí podle zdroje ČTK dohoda s ODS o návrhu státního rozpočtu.

Smířčí jednání bude tento týden pokračovat
Tento týden má pokračovat smírčí řízení mezi ČSSD a ODS, jehož první kolo se konalo minulý pátek. O jednání požádali sociální demokraté v prosinci s tím, že ODS porušuje opoziční smlouvu jednáními o politických změnách a že její poslanci opakovaně maří schválení státního rozpočtu. To podle ČSSD ohrožuje stabilitu politického prostředí, k němuž měla opoziční smlouva směřovat.

Páteční schůzka představitelů ODS a ČSSD skončila bez konkrétních závěrů, Miloš Zeman i Václav Klaus však opakovaně zdůraznili, že proběhla v národním a státním zájmu. Klaus nepřímo vyloučil superkoalici, když si posteskl, že nebylo možné dříve dosáhnout jednání mezi více stranami. Na dotaz, jestli se jednalo o změnách ve vládě, premiér Zeman odpověděl, že veškeré možnosti, včetně této, spolu obě strany během dvou a půlhodinové schůzky probíraly. "Vytvořili jsme rámec pro další jednání, která se uskuteční příští týden," dodal k tomu Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video