Vládní návrh reformy je paskvil, říká Vlastimil Tlustý

Vládní návrh reformy je paskvil, říká Vlastimil Tlustý | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Tlustý žádá úpravy reformy, jinak ji nechá padnout

  • 1237
Poslanec ODS Tlustý se zatím nejostřeji vyjádřil proti vládnímu návrhu reformy veřejných financí. Poprvé jasně řekl, že ji ve Sněmovně nepodpoří, pokud ji vláda nezmění podle jeho návrhů. Dosud sice dával najevo, že se mu nelíbí, ale na definitivní soudy si nechával čas.
peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
vše o reformě najdete zde

Tlustého stanovisko znamená pro jeho stranického šéfa Mirka Topolánka opravdu problém. Nyní už ví, že Tlustý svůj hlas pro reformu podmiňuje velkými ústupky. Jeho nechuť k návrhu je po dnešku zcela zřetelná.

"Pokud vláda nezmění své stanovisko, nebude ochotna odstranit chyby, a bude trvat na tom, že s tím spojuje svou existenci, jasně jsem řekl, že pod toto se podepsat nemůžu," řekl doslova Tlustý v televizi Prima.

"Je to v naprostém rozporu s tím, co ODS slibovala svým voličům, a já jsem na to dal tisícům lidí svou vlastní ruku, a já nebudu chodit po ulicích jako člověk, který si nepamatuje, co říkal před rokem," pokračoval.

Paskvil, hodnotí reformu Tlustý
Topolánkova vláda přitom Tlustého hlas bezpodmínečně potřebuje. Už proto, že někteří poslanci ODS dali najevo, že budou hlasovat stejně jako Tlustý. Podle jeho názoru přitom reforma nepotřebuje jen kosmetické úpravy, ale výrazné změny.

"Moje rovná daň slibovala jednoduché daňové přiznání, které se rozhodně nekoná. Slibovala díky tomu méně úředníků, to se také nekoná. Zdražení mělo být vykompenzováno zlevněním, místo toho je jen zdražení," vypočítal své výhrady bývalý ministr financí.

Největší jeho kritika se týká vztahu vlády ke střední třídě. "Koncept rovné daně měl znamenat zřetelné zvýšení životní úrovně střední třídy. To se nekoná," tvrdí. A jako už několikrát v minulosti použil pro celou reformu jedno slovo - paskvil.

Kalousek: Buď náš návrh, nebo volby
Stanovisko současného ministra financí Miroslava Kalouska ale zatím není k Tlustému nijak vstřícné. Z jeho slov totiž vyplývá, že návrhy Tlustého jsou příliš razantní a navíc za současného patu ve Sněmovně neprůchodné.

"To, co předkládá koaliční vláda, je maximum možného, aby se podařil zastavit hrozivý trend zadlužování země. To je prostě maximum možného," opakoval Kalousek.

Podle něj opačná varianta nepřinese Česku nic dobrého. "Alternativou k těmto kompromisům je, že nebude nic, bude další prohlubování schodků státního rozpočtu, nebo budou nové volby," avizoval ministr financí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video