Ačkoli hlasoval s koalicí, Tlustý se od výsledné podoby reformy veřejných financí distancoval.

Ačkoli hlasoval s koalicí, Tlustý se od výsledné podoby reformy veřejných financí distancoval. | foto: Dan Materna

Tlustý: Moje platforma není mrtvá

  • 673
Několik minut po konečném hlasování o vládním balíku reforem se před jednacím sálem Sněmovny potkali premiér Mirek Topolánek a ten, kdo mu v uplynulých týdnech nejvíc zatápěl – vůdce stranických rebelů Vlastimil Tlustý. Chladně si potřásli rukama a poněkud kysele se na sebe usmáli.

"Ještě jedno takové vítězství..." povzdechl si unaveně Topolánek. A pak se pokusil o otcovské pobídnutí. "Teď to chce hlavně klid, klid, klid!"

Na Tlustém bylo vidět, že má o dalším vývoji ve straně úplně jiné představy. Uklidnění je to poslední, co on a jeho věrní předsedovi ODS dopřejí. Po prvním zápase je to nicméně jednoznačně jedna nula pro Topolánka.

V úterý se všichni vzbouřenci "umravnili" a po týdnech výhrůžek, že potopí celou vládu, hlasovali pro. Premiér udělal v uplynulých týdnech pár chytrých politických tahů. Především vůbec osobně nejednal s Tlustým.

A zadruhé, vyjednávání v rámci koalice svěřil Tlustého souputníkovi Michalu Doktorovi. Tím zasel do tábora protivníka nesváry a značně ho oslabil. Tlustý dnes nemůže přijít Doktorovi na jméno a otevřeně říká, že ve vyjednáváních s ministrem financí Miroslavem Kalouskem selhal.

Tlustého skupinu začali opouštět někteří méně odhodlaní rebelové. Nakonec v ní zbyli kromě něj nanejvýš dva poslanci. V předvečer hlasování si širší vedení ODS pozvalo Tlustého na kobereček a on konečně slíbil poslušnost. Víc podle něj prosadit nešlo.

Ještě o nás uslyšíte...
Ačkoli hlasoval s koalicí, Tlustý se od výsledné podoby reformy veřejných financí distancoval. Několikrát zopakoval, že je to posun od "nedostatečné ke čtyři minus". A pospíšil si s ujištěním, že jeho platforma zdaleka není mrtvá a bude o ní brzy zase slyšet.

"Když takto dobře zafungovala, je logické, že bude pokračovat v činnosti, objeví- li se podobně závažné problémy," řekl MF DNES.

Člen platformy Jan Klas jde ještě dál. "Pokud premiér nedodrží slib, že do poloviny příštího roku vyřeší problém se slevou na dani, nemůže platit ani slib členů platformy, že budou nadále loajální," hrozí.

Pokud jde o Tlustého politickou budoucnost, názory v ODS se různí. Někteří poslanci soudí, že mu nevyšla pomsta za vyhazov z Topolánkovy vlády a že se tím definitivně politicky znemožnil.

Tlustý bude na podzim obhajovat poslední stranickou funkci – šéfa středočeské organizace. Je možné, že právě v této volbě mu to straníci spočítají. Poslanec ODS Marek Benda si myslí, že rebelantství jeho kolegů paradoxně stranickým vyjednavačům velmi usnadnilo situaci.

"Platforma sehrála geniální roli. Strhla na sebe veškerou pozornost, takže vůbec nebylo slyšet o opozici. Ale hlavně, koaliční partneři – lidovci a zelení – neprosadili ze svých požadavků vůbec nic. Naopak, museli ustupovat," vysvětluje Benda.

Naráží tím zejména na lidovce Kalouska, který nakonec přistoupil na patnáctiprocentní sazbu daně z příjmu v roce 2008 a 12,5 procenta o rok později.

Tlustý podle Bendy zdaleka není politicky znemožněn. "Většina partaje je na něj naštvaná, ale to brzy vyšumí a za tři roky už se bude připomínat jen to, že prosadil něco navíc," soudí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video