Vlastimil Tlustý během kongresu ODS. (6. prosince 2008)

Vlastimil Tlustý během kongresu ODS. (6. prosince 2008) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Tlustý chce přesvědčit rebely z ODS, aby společně hlasovali proti vládě

  • 2175
Vlastimil Tlustý v úterý řekne "rebelům" Schwippelovi a Ranincovi z ODS, aby v hlasování o nedůvěře vládě zvedli ruku spolu s opozicí. "Budu jim říkat, že pohár už přetekl," řekl Tlustý v Otázkách Václava Moravce. Podle něj už bylo chyb na jednu vládu dost.

"Sejdeme se s kolegy Schwippelem a Ranincem, tak jako vždycky. Domluvíme se na společném postupu, který odpoledne zrealizujeme," odpověděl Vlastimil Tlustý na otázku, zda bude hlasovat proti vládě spolu s opozicí.

"Jsou čím dál zřetelnější důvody, aby se vláda dál netrápila. Vláda ODS zradila voliče, odmítá reagovat na krizi a používá negativní a pozitivní motivace," řekl v České televizi Tlustý. "Budu jim říkat, že pohár přetekl. Na jednu vládu už toho je dost."

Rozhodnout o osudu vlády může Olga Zubová

Bohuslav Sobotka ihned reagoval. "Součty jsou tedy jasné," řekl. Pokud bude trio Tlustý, Schwippel, Raninec proti vládě, pak opozici stačí už jen jediný hlas, aby současný kabinet padl. Oním hlasem by mohla být bývalá poslankyně za zelené Olga Zubová. Ta však svůj postoj zatím nezveřejnila.

"Budu zodpovědně zvažovat, jak se v úterý zachovám, jsem teď reprezentantkou zcela nového subjektu," řekla členka nově vzniklé partaje Demokratická strana zelených. "Chtěli bychom vrátit politiku tam, kam patří, aby sloužila lidem. Lidem a přírodě," dodala.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ještě podotkl, že vláda by mohla v demisi dovládnout ještě během předsednictví.

Na to, že se přeběhlíci přiklánějí k opozici, reagoval také místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. "To jsou zatím spekulace, až v té situaci budeme, tak ji budeme řešit. Politika není o spekulacích," dodal.

Klaus zřejmě bude chtít 101 podpisů

Pokud vláda padne, předpokládá se, že by Václav Klaus vyzval Mirka Topolánka, aby přinesl 101 hlas a pak ho pověří vládnutím znovu. "Pan prezident má možnost to požadovat, ale myslím, že vládní koalice není schopna tuto podmínku naplnit," řekl Bohuslav Sobotka.

"Mělo by se však jednat, jak vyřešit vládnutí v této zemi. Od loňska prožíváme agonii vlády Mirka Topolánka, vždycky nějak přežije, ale není to vládnutí v pravém slova smyslu. V krizi potřebujeme najít jiný model," dodal Sobotka.

Opozice volá po podzimních předčasných volbách. "K mimořádným volbám se můžeme dostat v parlamentu, nebo tím, že vyčerpáme ústavní pokusy. Ale i ty pokusy lze vyčerpat rychle, takže k novým volbám může dojít na podzim. Je to racionální vývoj," řekl Jiří Dolejš z KSČM.

"Zelení se ve vládě někdy trápí, ale je to lepší, než se nechat ČSSD zavléct do dluhů."

"Shazovat vládu v době krize je nezodpovědné," zopakoval v debatě několikrát místopředseda ODS David Vodrážka.

Kdyby vláda přece jen padla, jaké kroky by se měly hypoteticky podniknout? "Musíme schválit nový volební zákon, který definuje bonus pro vítěze, abychom tu neseděli za rok znovu po předčasných volbách," řekl Vodrážka.

Variantu úřednické vlády zavrhuje. "O tom si myslím své, nic to neřeší, taková vláda nic nedělá, ale je populární. Pokud předčasné volby, tak na podzim, ale nejsem toho zastáncem. Jsem zastáncem toho, aby řádně vzniklá vláda vládla dál."

Vládu hájila i zelená poslankyně Kateřina Jacques. "Mirek Topolánek investoval mnoho času přípravou předsednictví, reforem, protikrizového plánu, ale vy jste na všechno pořád říkali: ne, ne, ne. Vy už ukazujete v krajích, jak vládnete," osočila Kateřina Jacques opozici.

"Sociální demokracie zadlužuje kraje, dělá, co se voličům líbí, ale nepřemýšlí o tom, jestli to ty lidi nezatíží v budoucnosti daleko víc. Děsím se toho, co dělá například David Rath," pokračovala Jacques.

"Je to jeden z důvodů, proč vnímám tuto vládu jako nejlepší variantu, i když s mnoha kroky nesouhlasím a zelení se někdy trápí. Ale je to lepší, než zavléct zemi do dluhů."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue