Vůdce rebelů v ODS Petr Tluchoř prozradil, kdo má podle něj vést stranu místo Petra Nečase - ukázal na ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Vůdce rebelů v ODS Petr Tluchoř prozradil, kdo má podle něj vést stranu místo Petra Nečase - ukázal na ministra spravedlnosti Pavla Blažka. | foto: Petr Topič, MAFRA

Tluchoř chce v čele ODS ministra Blažka. Tři kraje Nečase nepodpořily

  • 512
Vůdce rebelů v ODS Petr Tluchoř by chtěl, aby Petra Nečase v čele ODS nahradil ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ten zatím říkal, že proti Nečasovi nepůjde a chce obhájit post místopředsedy. Nečas v pondělí získal nominaci do čela ODS na Vysočině a jižní Moravě, naopak na Královéhradecku, Liberecku a Pardubicku ne.

"Pavel Blažek má všechny předpoklady být důstojným soupeřem Petra Nečase a dobrým předsedou ODS. V Hradci Králové si členové přejí změnu a navrhují Jiřího Pospíšila. Naši členové si přejí změnu také a dali přednost Pavlu Blažkovi," sdělil iDNES.cz Tluchoř. Blažka na post předsedy nominovalo oblastní sdružení Praha-východ, v jehož čele Tluchoř stojí.

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek při uvedení do úřadu premiérem Petrem Nečasem.

Brněnská organizace nominovala Blažka na post místopředsedy, zatímco v čele strany si přeje dál současného šéfa Petra Nečase. "Rád bych obhájil funkci místopředsedy," řekl MF DNES před pár dny Blažek poté, co získal nominaci na pozici, kterou i nyní ve vedení strany zastává. A Blažkova jihomoravská organizace v pondělí večer na předsedu strany podpořila Nečase, Blažka pak na místopředsedu. iDNES.cz to potvrdil poslanec ODS David Šeich.

Blažek o možných změnách v ODS

"Voliči vyslali signál, aby se změnila politika ODS. Otázkou bude, zda bude Petr Nečas schopen tuto změnu politiky prosazovat a vést ji. Pokud toho schopen bude, myslím si, že by v té funkci měl zůstat. Pokud toho schopen nebude, tak ODS bude žádat jiné vedení, neboť změna politiky je nutná."

ministr spravedlnosti Pavel Blažek 22. října v České televizi

Rebelům v ODS, kteří by rádi Nečase ve funkci předsedy strany vyměnili, moc nenahrává to, že klíčoví politici ODS zatím říkají, že by proti Nečasovi nekandidovali. O post předsedy strany se nechce ucházet exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a proti Nečasovi nehodlají jít ministr průmyslu Martin Kuba (chce být prvním místopředsedou), ani Blažek.

Jen Tomáš Úlehla, jeden ze šestice rebelujících poslanců ODS, kteří ohrožují existenci Nečasovy vlády, připouští, že by také mohl kandidovat na lídra strany. Poprvé se o tom zmínil už dříve v ČT a v rozhovoru pro iDNES.cz potvrdil, že i necelý týden před kongresem má tuto myšlenku stále v hlavě.

"Já jsem si řekl, že po osmnácti letech členství ve straně a zkušenostech s řízením statutárního města, s působením v orgánech evropských, s krajskými zkušenostmi, se zkušenostmi z podnikání si umím představit, bych takový těžký úkol zvládl. Ale bez politické podpory o tom neuvažuji. Nicméně kdyby to mělo dojít do kritické situace, jsem připraven i na tu alternativu, že bych se ucházel o místo předsedy, pokud by mě někdo navrhl," řekl Úlehla. (rozhovor s ním najdete zde)

Nečas má čtyři nominace z krajů, z Hradce, Pardubic a Liberce ne

Nečas už o víkendu získal podporu od ODS v Moravskoslezském i ve Zlínském kraji, odkud je nejen on, ale také Úlehla. V pondělí Nečase podpořili delegáti z jižní Moravy a na Vysočině. Tamní sněm podpořil i šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou - a to jak na post první místopředsedkyně, tak místopředsedkyně strany. iDNES.cz to sdělil senátor za ODS Miloš Vystrčil.

Zato na Pardubicku i Liberecku se občanští demokraté rozhodli, že nikomu nominaci dávat nebudou. A na Královéhradecku dostal Nečas při hlasování pouze 25 z 62 hlasů, podporu nezískal a ODS z tohoto kraje také žádného jiného kandidáta na předsedu nenavrhla.

"Během diskuse se objevily různé výhrady, například kritika práce koalice či špatná komunikace s členskou základnou," řekla ČTK poslankyně a předsedkyně regionálního sdružení Zdeňka Horníková. Volební kongres se koná v sobotu a v neděli v Brně, do té doby proběhnou regionální sněmy i v dalších krajích.

Situací může zamíchat dění ve Sněmovně, která má ještě před kongresem schvalovat vládní "konsolidační balíček", v němž vláda navrhuje mimo jiné zvýšení DPH na 15 a 21 procent či vyšší daně z příjmu nad 100 tisíc korun měsíčně. A s balíčkem spojil Nečas důvěru vládě. To znamená, že když balíček nebude schválen, vláda těsně před kongresem padne. Je otázka, jak by to ovlivnilo delegáty při tajné volbě předsedy ODS.

TOP 09 tvrdí, že by do vlády s jiným premiérem z ODS nešla

Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už však jasně řekl, že do koalice s jiným premiérem z ODS než s Nečasem by jeho strana nešla (více o postoji TOP 09 najdete zde). Stejně tak je pro Kalouska nepřijatelné, aby daňový balíček prošel pozměněný podle představ opoziční levice a rebelů v ODS. Možné jsou pro něj jen úpravy, na nichž se shodne vládní koalice.

Úlehla iDNES.cz řekl, že jednou z možností je i ta, že balíček vláda stáhne, to znamená, že by se o důvěře kabinetu vůbec nehlasovalo. Úlehla také v pondělí prohlásil, že zvedne ruku pro start penzijní reformy od ledna příštího roku a pomůže vládě přehlasovat veto prezidenta Václava Klause. Postoje rebelů ODS k důchodové reformě se tak začínají lišit.

"Veto prezidenta k prováděcímu zákonu je před dohodou o nezvyšování daní skoro nehlasovatelné. To říkáme již dlouho. Není možné zvyšovat výdaje státu a platit je vyššími daněmi," uvedl Tluchoř. O penzijní reformě má Sněmovna hlasovat v úterý, o daňovém balíčku ve středu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video