Poslanci ve Sněmovně. Ilustrační foto

Poslanci ve Sněmovně. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Tkáně a buňky nebudou převážet jen zdravotníci, ale i firmy

  • 4
Do Poslanecké sněmovny doputoval další zákon z dílny ministerstva zdravotnictví. Poslanci v prvním čtení podpořili novelu zákona o tkáních a buňkách, která by měla usnadnit převoz biologického materiálu. Pokud projde beze změn, nemusí tkáně a buňky přepravovat jen registrovaná zdravotnická zařízení, ale i najatý člověk nebo firma.

Dosud mohla tkáně a buňky určené pro pacienty z nemocnic do nemocnic přepravovat jen registrovaná zdravotnická zařízení, diagnostická zařízení či odběrová místa. Jenže jejich registrace byla složitá a podle ministerstva zdravotnictví i značně problematická.

"Přepravce tkání a buněk se musel podle zákona o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních registrovat na krajském úřadě. Je to poměrně složitý proces a není úplně jasné, nač by se měl ten provozovatel zaregistrovat, protože krajské úřady toto příliš neumějí. Považujeme tedy za zbytečné, aby se dopravce vybavoval a registroval například jako hematologická laboratoř a k tomu prováděl jen transport tkání a buněk," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

V praxi se nemocnice a zdravotnická zařízení potýkaly s řadou problémů, zákon prý bylo navíc potřeba sladit s evropskými směrnicemi. Pokud novela projde bez větších změn, umožní provozovateli tkáňového zařízení, aby si na přepravu buněk nebo tkání nasmlouval jakoukoli firmu nebo fyzickou osobu, která přepravu k pacientovi zajistí.

"Neznamená to samozřejmě, že buňky a tkáně bude přepravovat Česká pošta, pojedou vlakem nebo taxíkem. Přísné bezpečnostní podmínky musí přepravce i zařízení dodržet nyní i poté, co začne platit novela. Odpadne pouze zbytečná registrace," dodal zdroj z ministerstva, který se na úpravě zákona podílel.

Dopravce bude třeba pečlivě vybírat

Ani tady však nezle vyloučit chybu jednotlivce. Pokud ovšem budou přepravci i provozovatelé dodržovat bezpečnostní kritéria, nemělo by dojít k pochybení. Za nedodržení přísných pravidel navíc zákon ukládá sankce.

"Provozovatel tkáňového zařízení je ze zákona nejvyšší odpovědný subjekt, který odpovídá za bezpečí tkání a buněk od jejich odběru až po podání koncovému pacientovi. Proto bude muset důsledně dbát na kvalitu dopravců, jejich důvěryhodnost i zkušenosti a pečlivě vybírat, s kým uzavře smlouvu," dodal zdroj z ministerstva s tím, že vše kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Dopravce musí splnit řadu bezpečnostních kritérií a dodržet takzvaný bezpečnostní řetězec. Tkáně a buňky jsou přepravovány v mrazivých boxech a budou i nadále opatřeny čipy, díky kterým se budou dát kontrolovat. Požadavky kladené na distribuci i dopravu tkání a buněk už nyní stanoví zvláštní vyhláška.

Novela má také usnadnit vývoz tkání a buněk. Pokud má tuzemský provozovatel patřičné povolení tyto materiály distribuovat, může zajistit jejich vývoz prostřednictvím svého odběratele nebo pomocí prostředníka, kterého si odběratel najme. Navrhovaná úprava umožní řešit dodání tkání a buněk zahraničnímu tkáňovému zařízení operativně, například při nebezpečí z prodlení, a bez zvláštních finančních či organizačních nároků na tkáňové zařízení v ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video