Ukrajinská pořádková policie střeží tábor proevropských  demonstrantů v centru...

Ukrajinská pořádková policie střeží tábor proevropských demonstrantů v centru Kyjeva. | foto: Reuters

Začnou rvačku, zbijí novináře. Za útoky v Kyjevě stojí i žoldácké Titušky

  • 95
Titušky. Slovo, které nenajdete v žádném slovníku, přesto je slyšet po celé Ukrajině. Označuje urostlé mladíky na pomezí zločinu obvykle v teplákových soupravách, kteří spojili síly s policí v boji s protivládními demonstranty. Za žold vyprovokují násilí či zbijí novináře.

Titušky hrají v současném dění na Ukrajině významnou roli. Podle odhadů jsou jich v celé zemi připraveno k okamžitému nasazení tisíce. Obvykle jsou svoláváni přes internet a autobusy pak odvezeni do měst, nejčastěji do metropole Kyjeva. Podle ukrajinských médií pochází většinou z východu Ukrajiny, tradiční bašty prezidenta Viktora Janukovyče.

Pravý sektor

Na opačné straně radikálních bojovníků stojí ultrapravicové hnutí Pravý sektor. To se protestů účastnilo od samého začátku, ale ve statisícových davech nebyli pravicoví extrémisté tak slyšet. Teď ale svůj protivládní boj zintenzivňují.

Stoupenci Pravého bloku, jehož jádrem jsou militantní fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev, většinou neprotestují na Majdanu, ale v přilehlých ulicích vyprovokovávají násilí a vyzbrojení tyčemi a Molotovovými koktejly napadají policisty. Hnutí, jehož název se odvozuje od pojmenování jednotlivých oddělení na tribunách fotbalového stadionu, nemá žádné oficiální vůdce a jeho stoupence pojí jen krajně pravicové názory. K hnutí se hlásí na sociálních sítích až sto tisíc lidí, aktivních členů má ale podle některých údajů jen asi 300. Jako jediná opoziční síla odmítá Evropskou unii.

Někteří z Titušek jsou kriminálníci, jiní balancují na pomezí zákona. Opoziční lídr Vitalij Kličko už v lednu varoval, že tato "lůza pracuje společně s policií". "Taková je strategie vedení země. Tvrdý zásah proti demonstrantům pomocí policie a banditů," řekl Kličko.

Za vyprovokování násilí v protestech či zbití nepohodlných lidí, například novinářů, inkasují podle stanice Deutsche Wellle v přepočtu 680 až 1 370 korun za den.

Název bandy násilných mladíků získali od Vadima Tituška. Dvacetiletý mistr bojových umění se v květnu se skupinou přátel připojil k provládním demonstrantům v Kyjevě, kde brutálně napadl dva novináře. Ukrajinci pak po mladíkovi oblečeném do černé teplákové soupravy pojmenovali násilníky najímané vládou k provokacím a "špinavé práci".

Tábor Janukovyčových odpůrců se však údajně nedává Tituškami zastrašit a v posledních týdnech se snaží skupiny mladíků vyhnat z centra měst. Na serveru YouTube se objevily záběry, kdy z davu protivládních demonstrantů létají Molotovovy koktejly směrem na pořádkovou policii. "Hanba, Titušky," ozve se najednou z davu mezi výbuchy a střelbou.

Duchové Sýrie

Najímání žoldáckých kriminálníků je běžnou praxí například také v Sýrii či Egyptě. Syrské civilní milice známé jako Šabíha (v překladu 'duchové'), jsou podle tamní opozice vládní pákou na potlačení disentu.

Vláda z komunit alávitů, islámské sekty, do které patří i Asadova rodina, rekrutovala mladé chudé muže a vytvořila jakousi rezervní armádu. Ta v případě protestního pochodu či pohřbu padlých v bočních uličkách vyčkává na záminku k útoku. Nechybí prý ani při operacích syrské armády v povstaleckých oblastech.

V Egyptě zase fungují skupiny s názvem Baltagíja. Pozornost světových médií získali během bojů na náměstí Tahrír před třemi lety. Podle neověřených zdrojů jsou tvořeny kriminálníky, které nechala vláda naschvál propustit z vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video