Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Tituly z Ukrajiny na plzeňských právech uznat neměli, řekl soud

  • 2
Plzeňská fakulta práv neměla uznávat vzdělání studentů z Užhorodu. Rozhodl tak krajský soud. Škola kvůli tomu dlouhodobě čelila kritice. Kvalitu absolventů zpochybnila třeba advokátní komora, která je odmítla zapsat do seznamu koncipientů a dokonce několik už dřív zapsaných vyškrtla.

Vystudovat prostřednictvím pražského soukromého institutu práva na Zakarpatské státní univerzitě v Užhorodu, nechat si toto vzdělání uznat na právnické fakultě v Plzni a začít se živit jako právník. Právě tak to fungovalo ještě loni. V rozporu se zákonem, řekl nyní soud.

Krajský soud rozhodnutí Západočeské univerzity zrušil a případy vrátil škole k dalšímu řízení.

"Podstata výroku je, že původní rozhodnutí rušíme a vracíme zpět," uvedl místopředseda soudu Václav Roučka. "Ve všech věcech v zákonné lhůtě 30 dnů vyhotovíme písemné odůvodnění, které doručíme účastníkům řízení," upřesnil.

Soud poté zveřejní rozhodnutí v plném znění včetně odůvodnění na elektronické desce justice.

Verdikt soudu laicky řečeno znamená to, že se absolventi zahraniční univerzity dostávají do stejné situace, jako když s diplomem vydaným v zahraničí poprvé přišli na Západočeskou univerzitu.

Ale podruhé těžko uspějí. Rektor Josef Průša tvrdí, že univerzita už studium neuznává zhruba půl roku. Jak ZČU rozhodne v šesti případech, které jí nyní vrátil k dalšímu řízení soud, Průša nechtěl předjímat. "Budu se muset poradit s právníky," řekl rektor.

První "podivuhodnost"

Dřívější postup ZČU kritizovala i předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Podle ní bylo uznávání užhorodských práv jednou z prvních "podivností", kterou se v minulosti v souvislosti s aférou na plzeňských právech začala komise zabývat.

Za nesrovnatelné toto vzdělání v minulosti označil také děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. I sami někteří absolventi pražského institutu zpochybnili kvalitu výuky, na internetu kritizovali její nízkou úroveň.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kvůli tomu podala celkem sedm správních žalob proti rozhodnutí ZČU o vydání osvědčení jednotlivým osobám. Bylo to koncem roku 2008 a v prvním čtvrtletí roku 2009. Jednu z žalob soud odmítl z procesních důvodů.

Podle děkana právnické fakulty Jiřího Pospíšila se stále hlásí lidé, kteří chtějí ukrajinské vzdělání uznat. O vydání osvědčení rozhoduje výhradně rektor ZČU Josef Průša, fakulta se k žádosti vyjádří, její stanovisko ale není pro rektora závazné.

"Naše vyjádření jsou negativní, to znamená, že nedoporučujeme. Nedomníváme se, že to je kompatibilní se vzděláváním na české právnické fakultě," uvedl Pospíšil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video