Jmenování vysokoškolských profesorů zůstane v pravomoci prezidenta.

Jmenování vysokoškolských profesorů zůstane v pravomoci prezidenta. | foto: Dan Materna, MAFRA

Titul získaný plagiátorstvím bude odebrán, profesory jmenuje prezident

  • 36
O vysokoškolský titul budou moci přijít lidé, kteří si k titulu pomohli trestným činem, plagiátorstvím nebo jiným úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Počítá se tím návrh novely vysokoškolského zákona, který schválila vláda a posílá ho do parlamentu.

„Týká se to titulů magistra, bakaláře, doktora i docenta,“ řekl po jednání vlády ministr školství Marcel Chládek.

Jmenování profesorů, ponechává novela v kompetenci prezidenta republiky. „Musí probíhat dvakrát do roka,“ uvedl ministr školství. Prezident Miloš Zeman vzbudil už brzy po zvolení na Hrad v přímé volbě pozornost tím, když zpočátku odmítal jmenování Martina C. Putny profesorem.

Putna patří k Zemanovým kritikům. Nakonec se profesorem stal, ale zároveň se dlouze řešilo, zda jmenování profesorů nepřejde do pravomoci někoho jiného.

Chládek zdůraznil, že jeho návrh má podporu České konference rektorů i Rady vysokých škol. „Jsem rád, že se mu povedlo to, co se nepovedlo řadě jeho předchůdců,“ pochválil svého ministra školství premiér Bohuslav Sobotka.

Novela VŠ zákona zavádí nová pravidla pro akreditace studijních oborů a systém hodnocení kvality škol. Nově by se vydávala povolení ne pro studijní obor, ale pro určitou oblast. Jednotlivé obory by si pak vysoké školy vypisovaly samy, čímž by získaly větší volnost.

Novela definuje postavení Národního akreditačního úřadu. Na rozdíl od současné Akreditační komise, která jen vydává doporučení pro ministerstvo, by měl mít rozhodovací pravomoc.

Zvyšují se i sociální stipendia. „Z 1 620 na 2 100 korun na studenta,“ řekl Chládek. Aby změny začaly platit, musí je podpořit parlament i prezident.

Česko má v porovnání s jinými vyspělými zeměmi nízký podíl vysokoškoláků. Vysokoškolské vzdělání má asi pětina obyvatel mezi 25 a 64 lety, na počátku tisíciletí to byla jen desetina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video